Notatka z lektur szkolnych

Robinson Crusoe - charakterystyka postaci

Robinson Crusoe był synem angielskiego Kupca. Miał 2 braci, którzy zginęli na morzu. Jako młody człowiek był bardzo próżny i beztroski. Jego marzeniem było podróżowanie po morzach i oceanach i przeżywanie przygód. Nie lubił szkoły, choć był człowiekiem o dużej wyobraźni. Uciekł z domu nie zważając na uczucia własnych rodziców by podążać za realizacją własnych planów i marzeń. Pomimo wielu tragicznych zdarzeń w swoim życiu nie rezygnował ze swoich młodzieńczych pragnień. Jego charakter został praktycznie "wykuty" w ogniu niepowodzeń i dramatycznych zdarzeń. Pomimo że sam był niewolnikiem, popierał niewolnictwo.

Będąc w mauryjskiej niewoli nauczył się pracy. Był konsekwentny, pomysłowy i sprytny. Przebywając na samotnej wyspie zyskał wiele nowych umiejętności. Robinson sam zbudował swój "świat" na wyspie. Wytwarzał narzędzia, meble, zajmował się rolnictwem. Pod wpływem  wielu trudnych sytuacji na wyspie stał się człowiekiem religijnym. Spędził wiele lat w odosobnieniu jednak udało mu się zachować swoją "europejskość". Podczas pobytu na samotnej wyspie korzystał z doświadczeń zdobytych jeszcze w Anglii.

Bardzo istotnym elementem filozofii życiowej Robinsona było prawo własności, władza i zysk. Przebywając na bezludnej wyspie uznał ją za swoją własność i tytułował się jej gubernatorem. Pomimo przebywania na wyspie ludożerców Robinsonowi udało się funkcjonować nie wchodząc im zbyt często w drogę. Miał do nich stosunek ambiwalentny. Na początku chciał ich wymordować za praktyki lecz później uznał, że nie ma prawa do oceniania i nieszanowania zakorzenionych w tym regionie zwyczajów. Wielokrotnie doskwierała mu samotność i tęsknota do rodziny. By poczuć się choć trochę "bliżej domu" nadawał miejscom na bezludnej wyspie rózne nazwy.