Notatka z lektur szkolnych

Balladyna

Krótkie streszczenie lektury Balladyna Juliusza Słowackiego.

Streszczenie lektury

 

Akt I

Scena I
Do chaty pustelnika przybywa Kirkor - bogaty książe. Przybył z prośbą o radę w sprawie wyboru żony. Pustelnikiem okazuje się król Popiel III podstępem usunięty z tronu. Za rządów Popiela III królestwo opływało w szczęście i dobrobyt. Niestety jego brat, Popiel IV nie sprawował władzy w sposób należyty. Był to człowiek zły, prześladował i gnębił swoich podwładnych.

Pustelnik opowiedział Kirkorowi historię królewskiej korony. Okazało się, że korona noszona przez Popiela IV nie była tą prawdziwą. Autentyczną Pustelnik zakopał w lesie aby ukryć ją przed swym okrutnym bratem. Po wysłuchaniu opowieści Pustelnika Kirkor obiecał, że będzie walczył o sprawiedliowść w królestwie i postara się odzyskać tron dla prawowitego władcy - Popiela III. Na zakończenie spotkania Pustelnik dał Kirkorowi radę, by ten pojął za żonę prostą dziewczynę z ludu.

Scena II
Władczyni i wodna nimfa jeziora Gopło - Goplana zakochała się w Grabcu. Aby zdobyć Grabca uknuła ona szatański plan. Wydała swoim sługom Skierce i Chochlikowi polecenie doprowadzenia do niej chłopa. Grabiec był zakochany w Balladynie i to właśnie podczas drogi na spotkanie ze swoją ukochaną Chochlik miał spowodować aby Grabiec zawrócił. Z kolei Skierka miał zepsuć most aby wpłynąć na losy Kirkora gdyż złamana deska zmusiła go do zatrzymania się przed chatą wdowy - matki córek Aliny i Balladyny. Goplana chciała w ten sposób skierować zainteresowanie Kirkora na Balladynę i spowodować aby ona została jego żoną.

Scena III
Zgodnie z planem Goplany Kirkor dotarł pod chatę wdowy i zobaczył tam dwie piękne córki. Był do tego stopnia zauroczony ich wdziękiem, że nie był w stanie zdecydować się, którą z nich pojąć za żonę. Ich matka podsłuchawszy podpowiedzi Skierki zaproponowała by wybrał tę, która przyniesie mu z lasu pełen dzban malin. Książe zgodził się i obie dziewczyny wyruszyły do lasu rozpoczynając "malinowy konkurs".

Akt II

Scena I
Garbiec prowadzony przez Chochlika błąka się po lesie i w końcu zapada w sen. Goplana zamienia Garbca w wierzbę. Alina i Balladyna zbierają maliny. Okazuje się, że zdecydowanie więcej malin zebrała Alina. Balladyna, aby nie przegrać konkursu zabija swoją siostrę. Świadkiem morderstwa jest zamieniony w drzewo chłop. Goplana daje maliny Balladynie i naznacza jej czoło czerwonym znamieniem. Ciało Aliny odnajduje Filon i zakochuje się w niej i całuje ją.

Scena II
Kirkor wraz z matką dziewczyn czekają na przybycie córek. Z wiadomych przyczyn przybywa tylko Balladyna i oświadcza, że Alina uciekła z innym mężczyzną. W nagrodę zostaje żoną Kirkora.

Akt III

Scena I
Chata wdowy zostaje spalona, a odmienionego Grabca ludzie z wioski informują o tym, że Balladyna wyszła za mąż za Kirkora.

Scena II
Kirkor wyszusza na wojenną wyprawę, której celem jest przywrócenie na tron Popiela III. Balladyna zostaje sama na zamku i coraz bardziej oddala się od swoich dawnych bliskich. Nazywa swoją matkę mamką a na zamku wydaje rozkaz aby przepędzić od bram zamku swoich znajomych ze wsi. Nie wpuszcza do zamku swojego dawnego ukochanego - Grabca.

Scena III
Kirkor za radą Pustelnika posyła Balladynie zapieczętowaną skrzynię z poleceniem aby jej nie otwierać. Ma to być test na lojalność małżonki. W międzyczasie Balladyna udaje się do pustelnika i prosi go o wyleczenie znamienia znajdującego się na jej czole. Popiel oznajmia, że dokonać tego może tylko zmarła Alina, którą on może zbudzić ze śmiertelnego snu. Balladyna ucieka od niego nie zgadzając się na taki bieg wydarzeń.

Scena IV
Goplana pragnąc zdobyć uczucie Grabca zmienia go w karcianego króla i wkłada na jego głowę koronę Lecha - tę samą o któej opowiadał Pustelnik. Grabiec ma władać przyrodą. Odjeżdża on do zamku Kirkora w towarzystwie duchów Skierki i Chochlika aby tam wziąć udział w uczcue.

Scena V
Rozmowę Balladyny z Pustelnikiem podsłuchał Kostryn. Staje się powiernikiem jej tajemnicy. Do zamku przybywa posłaniec Gralon ze skrzynią. Kostryn sugeruje, że ów posłaniec może rónież wiedzieć o zabójstwie dokonanym przez Balladynę. Rzuca się na niego z mieczem a Balladyna pomaga mu w morderstwie zadając ciosy nożem.

Akt IV

Scena I
Trwa uczta na zamku. Głodna i spragniona matka Balladyny dostaje się na salę. Balladyna wypiera się jej i każe wyrzucić ja poza bramy zamku. Przybywa goniec z informacją o zwycięstwie Kirkora nad Popielem IV. Lud pragnie ogłosić zwycięzcę królem jednak ten oznajmia że jedynym i prawowitym władcą królestwa jest właściciel korony Lecha - Popiel III. Balladynie ukazuje się duch Aliny w następstwie czego Balladyna mdleje.

Scena II
Kirkor w rozmowie z Pustelnikiem oświadcza, że wyrusza do Gniezna by odnaleźć skradzioną koronę. Następnie do Pustelnika przybywa Wdowa i żali się na to co ją spotkało. Starzec postanawia, że gdy tylko odzyska władzę to natychmiast ukarze Balladynę.

Scena III
Skierka i Chochlik rozmawiają o figlach i psotach.

Scena IV
Balladyna dowiedziawszy się, że koronę Lecha posiada Grabiec zabija go nocą. Chce zostać królową i przejąć tron. O tym samym pomyślał Kostryn jednak Balladyna ubiegła go. Kostryn spotyka ją gdy wracała z sypialni Grabca po dokonaniu morderstwa. Przez to wszystko zapomniała zabrać korony z sypialni w czym ubiega ją Kostryn.

Scena V
Kirkor uświadamia sobie, że korona została skradziona wygraża każdemu, kto się z nią pokaże. Balladyna spiskuje z Kostrynem nad zabiciem Pustelnika. Jeśli uda im się go pozbyć to tylko oni będą mogli skorzystać z korony Lecha.

Akt V

Scena I
Do Goplany dociera jak zły obrót sytuacji przyniosła jej intryga i dlatego raz na zawsze opuszcza jezioro Gopło i odlatuje z kluczem żurawi na północ.

Scena II
Kirkor przybywa pod mury Gniezna i przygotowuje swoich żołnierzy do walki. W tym czasie przybywa do niego goniec z wiadomością, że Pustelnika znaleziono powieszonego przed jego własną chatą, jednak tożsamość morderców nie jest znana.

Scena III
Balladyna i Kostryn postanawiają zebrać wojsko i wyruszyć przeciwko armii Kirkora. Udaje im się przekupić część żołnierzy Kirkora a sam książe ginie z rąk Kostryna. Po powrocie do zamku Balladyna i Kostryn witani są jako nowo panujący władcy.

Dla Balladyny to jednak nadal za mało, postanawia więc otruć Kostryna aby przejąć pełnię władzy. Kostryn ginie otruty chlebem, którym obywatele witali ich po przybyciu do zamku.

Scena IV
Obowiązujące prawo nakazywało, by nowo wybrany król wydał wyroki nad zbrodniarzami. Balladyna musiała dokonać sądu. Po kolei przed obliczem królowej ukazywali się kolejni oskarżyciele. Jednym z oskarżycieli był zamkowy medyk, który stwierdził że Kostryn został otruty. Żądał by na truciciela wydano surowy wyrok. Następnie pojawia się Filon, który domaga się sprawiediwego ukarania morderczyni Aliny. Wdowa poskarżyła się Balladynie, że została wygnana przez swoją córkę prosząc o jej ukaranie. Gdy jednak dowiedziała się, że za wypędzenie matki grozi kara śmierci nie wypowiedziała imenia swojej córki pomimo tortur, którym ją poddano. Udręczona kobieta umiera w trakcie kaźni.

Zgodnie z obowiązującym prawem Balladyna za każdą ze zbrodni wydała wyrok śmierci. Po ogłoszeniu wyroku umiera rażona piorunem.