Charakterystyka bohaterów

Balladyna - bohaterowie

Balladyna

Balladyna jest córką Wdowy i siostrą Aliny. Jest czarnowłosą i czarnooką piękną kobietą.Od samego początku utworu jawi się jako osoba nieuprzejma i zła. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być jej matka, która faworyzowała dziewczynę.

Charakterystyka Balladyny
Cecha Opis
wygląd czarne włosy, czarne oczy
charakter zła, nikczemna, zazdrosna, bezwzględna

Alina

Alina jest córką Wdowy i siostrą Balladyny. Ma delikatną urodę, fiołkowe oczy i jasne włosy. Jest uosobieniem niewinności i uczciwości. Bardzo kochała swoją rodzinę. Jej cechy charakteru denerwowały Balladynę.

Charakterystyka Aliny
Cecha Opis
wygląd jasne włosy, fiołkowe oczy, delikatna uroda
charakter dobra, uczynna, kochająca, niewinna, uczciwa

Wdowa

Wdowa jest starą biedną matką Balladyny i Aliny, obdarzającą swoje córki bezgraniczną miłością. Jej bezrefleksyjne oddanie córkom prowadzi do ukształtowania negatywnych cech charakteru Balladyny. Strasznie cierpi gdy doświadcza chłodu i okrucieństwa Balladyny gdy ta wyrzuca ją z zamku. Pomimo zła, jakie ją spotkało ze strony Balladyny - Wdowa nawet na torturach nie wyjawia tożsamości swojej córki.

Charakterystyka Wdowy
Cecha Opis
wygląd stara, biedna, w pewnym momencie traci wzrok od uderzenia pioruna
charakter bezgranicznie kochająca swoje dzieci, wzór matki, lojalna

Kirkor

Szlachetny, bohaterski i rycerski hrabia, władca zamku. Oddany i chętny do pomocy ludziom pokrzywdzonym. Nie jest postacią chytrą i pożądającą władzy, choć ma takie możliwości. Ginie walcząc za sprawę Popiela III. Pragnie prostoty, uczciwosci i niewinnosci. Kirkor zostaje niestety zdradzony przez własną żonę Balladynę i ginie jako ofiara jej niepohamowanej żądzy władzy.

Charakterystyka Kirkora
Cecha Opis
wygląd ciemne włosy, koralowe usta, nosił kapelusze i pozłacane stroje
charakter lojalny, honorowy, oddany innym ludziom, z zasadami, skromny

Fon Kostryn

Nielojalny naczelnik zamku. Spiskuje z Balladyną i wykonuje jej polecenia, jest również jej kochankiem. Zabójca Popiela. Zostaje otruty przez Balladynę, która nie chciała podzielić się z nim władzą.

Charakterystyka Kostryna
Cecha Opis
charakter bezwzględny, nielojalny, karierowicz i oszust 

Pustelnik

Przebywający na wygnaniu i żyjący w odosobnieniu król Popiel III. Mieszka w lesie, posiada tajemniczą moc i zna magiczne zaklęcia. Stoi na straży cnót patriotycznych. Z rozkazu Balladyny zostaje powieszony przez Kostryna.

Charakterystyka Pustelnika
Cecha Opis
charakter tajemniczy, mistyczny, oddany ojczyźnie

Grabiec

Grabiec jest kochankiem Balladyny. Reprezentuje najniższy z możliwych poziom. Marzy mu się władza, która potrzebna mu jest do zaspokajania najniższych potrzeb. Paradoksalnie właśnie w Grabcu zakochuje się Pani Jeziora Gopło. Ponieważ odrzuca on uczucie Goplany, zostaje przez nią zamienony w drzewo. W późniejszej części utworu - odmieniony w "Dzwonkowego Króla" staje się właścicielem korony Popiela III. Po uczcie na zamku Kirkora zostaje zamordowany przez Balladynę.

Charakterystyka Grabca
Cecha Opis
charakter małostkowy cham i prostak, uosobienie prymitywa, ogarnięty pragnieniem władzy dla zaspokajania najbardziej prymitywnych potrzeb

Goplana

Goplana jest fikcyjną postacią. Jest to nimfa wodna - Pani jeziora Gopło. Jej negatywne cechy charakteru rzutują na losy ludzi. Wbrew prawom natury zakochuje się w Grabcu i próbuje oddzielić go od Balladyny. Intrygi przez nią spowodowane prowadzą do wielu tragedii. Jest jednak w stanie dostrzec swoje błędy i poddać się karze, co wiąże się z opuszczeniem swojego królestwa.

Charakterystyka Goplany
Cecha Opis
wygląd przepiękne oczy, długie włosy, delikatne dłonie i gładką, pachnącą skórę
charakter egoistyczna, mściwa i zazdrosna

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.