Pytania i odpowiedzi

Finanse publiczne

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Test o finansach publicznych
Ilość pytań: 86 Rozwiązywany: 14451 razy
Pytanie 21
Dlaczego ustawa budżetowa obowiązuje tylko w ściśle określonym czasie?
Na potrzeby kontrolowania przez parlament i skuteczności budżetu
Pytanie 22
Co oznacza ściśle określony układ formalny ustawy budżetowej?
Zastosowanie klasyfikacji budżetowej, która jest rozporządzeniem ministra finansów w sprawie szczegółowego podziału dochodów i podatku na częściami, działami, rozdziałami i paragrafami.
Pytanie 23
Jak rozumiesz strumieniowy charakter budżetu państwa?
strumieniowy charakter budżetu oznacza konieczność egzekwowania należnych w danym okresie dochodów, jak również obliguje do wydatkowania środków budżetowych przed upływem okresu budżetowego
Pytanie 24
Jaki dokument jest podstawą gospodarki finansowej JST?
plan dochodów i wydatków, zwany planem finansowym
Pytanie 25
Jakie znaczenie ma WPF dla planowania równowagi budżetowej?
Postulat zachowania odpowiedniej relacji pomiędzy ogólną kwotą dochodów podmiotu publicznego a ogólną kwotą jego wydatków
Pytanie 26
Kto uchwala i gdzie ogłasza WPF?
1. Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów projekt Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. 2. Rada Ministrów uchwala Wieloletni Plan Finansowy Państwa, w terminie do dnia 30 kwietnia, i ogłasza go w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej
Pytanie 27
W jakim trybie aktualizowany jest WPF?
jest aktualizowany przez Radę Ministrów, w drodze uchwały, corocznie, w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej, i uwzględnia prognozę na kolejne trzy lata.
Pytanie 28
Jaką rolę odgrywają mierniki w budżecie zadaniowym?
Mierniki te mają w sposób wartościowy, ilościowy lub opisowy określać bazowy i docelowy poziom uzyskanych efektów z poniesionych nakładów.
Pytanie 29
Kto opracowuje założenia projektu budżetu państwa?
Minister finansów
Pytanie 30
Komu przysługuje wyłączna inicjatywa ustawodawcza przy uchwalaniu ustawy budżetowej?
Rada ministrów
Pytanie 31
Jaki jest nieprzekraczalny termin przedłożenia projektu ustawy budżetowej i uchwały budżetowej?
30 wrzesień roku poprzedzającego rok budżetowy
Pytanie 32
Kto autoryzuje projekt ustawy budżetowej?
Rada ministrów
Pytanie 33
Jakie uprawnienia ma prezydent RP w procedurze uchwalania ustawy budżetowej?
W stosunku do uchwalonej ustawy budżetowej, w przeciwieństwie do innych ustaw, Prezydentowi nie przysługuje prawo weta. Może natomiast zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy budżetowej z Konstytucją. Trybunał ma obowiązek orzec w tej sprawie nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.W stosunku do uchwalonej ustawy budżetowej, w przeciwieństwie do innych ustaw, Prezydentowi nie przysługuje prawo weta. Może natomiast zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy budżetowej z Konstytucją. Trybunał ma obowiązek orzec w tej sprawie nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Pytanie 34
Komu przedstawia zarząd JST projekt uchwały budżetowej i w jakim terminie?
organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego, • regionalnej izbie obrachunkowej (RIO) celem zaopiniowania – do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
Pytanie 35
Na czym polega kontrola sejmu i NIK przy realizacji ustawy budżetowej?
Sejm rozpatruje roczne sprawozdanie i po zapoznaniu się z opinią NIK podejmuje, w ciągu 90 dni od dnia przedłożenia Sejmowi sprawozdania, uchwałę o udzieleniu lub o odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium.
Pytanie 36
Dlaczego kontrola sejmu NIK jest kontrolą post factum a kontrola zarządcza extante?
Kontrola Sejmu i NIK dokonywana jest post factum (po fakcie), gdyż jest kontrolą WYKONANIA budżetu. Kontrola zarządcza jest kontrolą ex ante (z wyprzedzeniem), gdyż ma na celu „zapobieżenie kłopotom”, czyli zapewnienie realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.
Pytanie 37
Jakie jest kryterium finansowe prowadzenia audytu wewnętrznego?
o państwowych jednostkach budżetowych, jeżeli kwota ujętych w planie finansowym jednostki budżetowej dochodów lub kwota wydatków przekroczyła wysokość 40.000 tys. zł; o uczelniach publicznych, agencjach wykonawczych jeżeli kwota ujętych w planie finansowym przychodów lub kosztów przekroczyła wysokość 40.000 tys. zł; o samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, które nie zostały utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz państwowych funduszach celowych, jeżeli kwota ujętych w planie finansowym przychodów lub kosztów przekroczyła wysokość 40.000 tys. Zł o jednostkach samorządu terytorialnego, jeżeli ujęta w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego kwota dochodów i przychodów lub kwota wydatków i rozchodów przekroczyła wysokość 40.000 tys. zł.
Pytanie 38
Jakie są zadania komitetu audytu?
 sygnalizowanie istotnego ryzyka;  sygnalizowanie istotnych słabości kontroli zarządczej oraz proponowanie jej usprawnień;  wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego;  przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego oraz monitorowanie ich wdrożenia  przegląd sprawozdań z wykonania planu audytu wewnętrznego oraz z oceny kontroli zarządczej  monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, w tym przeglądanie wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego  wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków płacy i pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego
Pytanie 39
Kto w Polsce ma wyłączne uprawnienia do nakładania danin?
Parlament
Pytanie 40
Kto w Polsce jest odpowiedzialny za sprawowanie polityki pieniężnej?
• Minister Finansów • NBP • Rada Polityki Pieniężnej

Powiązane tematy