Notatka z lektur szkolnych

"Skąpiec" - Streszczenie

Krótkie streszczenie fabuły "Skąpca" - komedii obyczajowej autorstwa Moliera.

Akt I

Eliza rozmawia z Walerym o ich sytuacji. Walery zapewnia dziewczynę o swoim uczuciu i ujawnia swoje plany wobec Harpagona. Kleant - syn  Harpagona zwierza się swojej siostrze z uczucia do Marianny. Marianna jest bardzo ładna i uczciwa jednak niezbyt zamożna. W związku z tym Kleant nie może liczyć na przychylność ojca.

Harpagon planuje wydać swoją córkę Elizę za bogatego wdowca imieniem Anzelm. Córka jest zdruzgotana i popada w konflikt z ojcem. Pozornym rozjemcą sporu między ojcem a córką zostaje Walery, który w dość ironiczny sposób przyznaje rację w sporze Harpagonowi. Harpagon widząc w Walerym sprzymierzeńca nakazuje córce być mu posłuszną.

Akt II

Kleant zamierza pożyczyć pieniądze od lichwiarza. Rozmawia o tym z służącym Strzałką. W międzyczasie Harpagon rozmawia z faktorem Simonem omawia kwestię młodzieńca, który chce pożyczyć pieniądze pod zastaw. Jako dowód wypłacalności przedstawia on Harpagonowi informację o pewnej śmierci własnego ojca w przeciągu kilku miesięcy. 

Dochodzi do spotkania Kleanta z lichwiarzem i okazuje się, że ów lichwiaż to nikt inny jak Harpagon. 

Do domu Harpagona przybywa Frozyna, która koniecznie chce zarobić pieniądze swatając Harpagona z Marianną.

Akt III

Do domu Skąpca ma przybyć Marianna. harpagon szykuje się na przybycie gościa. Każe służbie posprzątać, ale nie za bardzo żeby meble się nie zniszczyły, wydaje dyspozycje odnośnie oszczędnego gospodarowania jedzeniem jak i rozcieńczania wody winem. Po przybyciu Marianny, Skąpiec obsypuje ją licznymi komplementami. Marianna rozpoznaje w Kleancie swojego ukochanego. Kleant wczuwa się w rolę sojusznika swojego ojca i w imieniu Harpagona wyznaje miłość dziweczynie. Ofiarowuje jej także drogocenny pierścień "wyręczając" w tym swojego ojca. Harpagon jest zbulwersowany zachowaniem swojego syna i jego rozrzutnością. nakazuje Waleremu by ten bacznie wszystkiego pilnował i zwrócił do sklepu rzeczy pozostałe po uczcie.

Akt IV

Marianna i Kleant  przekonują Frozynę, że bardzo się kochają i chcą być razem. Swatka wpada na pomysł przedstawienia Skąpcowi innej młodej i bogatej kobiety, dzięki której Harpagon szybko zapomni o Mariannie. Do ogrodu przybywa Skąpiec i widzi jak Kleant całuję w rękę Mariannę. Szybko domyśla się że coś się za tym kryje i zaczyna wypytywać Kleanta o jego zamiary. Młodzieniec wyznaje miłość do Marianny i mówi ojcu, że nie ma zamiaru z niej rezygnować.

Strzałka znajduje zakopany w ogrodzie skarb Harpagona - szkatułkę z 10 000 talarów. Stary skąpiec orientuje się, że szkatułka zniknęła i wpada w szał. Oskarża o kradzież całe miasto i rozważa popełnienie samobójstwa.

Akt V

Skąpiec wzywa komisarza. Oskarża o kradzież Walerego mimo iż odpowiedzialny za to jest Strzałka. Walery wyjawia swoje prawidłowe zamiary i oświadcza że przychodzi do domu starca jedynie po to by widywać ukochaną Elizę, która jest prawdziwym skarbem. To jeszcze bardziej komplikuje jego sytuację gdyż teraz  Harpagon oprócz zarzucenia mu kradzieży dokłada jeszcze oskarżenie o uwiedzenie córki. Planuje wysłać Elizę do klasztoru. Pojawia się Anzelm, którego Skąpiec przeprasza za to że nie może dotrzymać kontraktu małżeńskiego .

Anzelm oznajmia, że nie chce się żenić z Elizą wbrew jej woli. Walery oznajmia, że jest synem Tomasza d'Alburci a Marianna rozpoznaje w nim swego brata. Rodzina rozdzieliła się lata temu podczas katastrofy okrętu. Anzelm oznajmia, że jest don Tomaszem d'Alburci i rodzina jest teraz razem. Jednyna niezwruszoną tymi wydarzeniami osobą jest Harpagon, który cały czas rozpacza nad swoją szkatułką. Ze szkatułką po chwili zjawia się Kleant i żąda od ojca zgody na ślub z Marianną w zamian za zwrot kosztowności. Harpagon ucieszony z faktu odzyskania szkatułki nie staje na drodze matrymonialnych planów dzieci. Zwłaszcza, że Anzelm obiecuje pokryć koszty obu wesel. Uradowany tym faktem Skąpiec idzie uściskać kochaną szkatułkę.