Notatka z lektur szkolnych

"Zemsta" - streszczenie

Streszczenie dramatu Aleksandra Fredry pod tytułem "Zemsta". Krótkie streszczenie fabuły komedii, idealne do powtórki przed sprawdzianem czy klasówką.

Akt I

Cześnik przy śniadaniu przegląda dokumenty dotyczące dochodów Podstoliny. Rozmawia z Dyndalskim na temat ożenku. Zastanawia się czy wybrać młodą Klarę czy dojrzałą wdowę Podstolinę. Dyndalski sugeruje mu, że może jest już za stary na małżeństwo ale Cześnik stanowczo się z tym nie zgadza.

Po chwili przybywa wystrojony według francuskiej mody Papkin. Wprasza się na śniadanie i zaczyna zmyślać historie o swych bohaterskich czynach i podbojach sercowych. Cześnik wysyła go do Rejenta Milczka, z poselstwem. Milczek jest właścicielem połowy zamku kupionego przez ojca Klary. Sam nie jest w stanie osiągnąć porozumienia z Rejentem.

Papkin planuje ślub z Klarą a Podstolinie wyjawia zamiary Cześnika odnośnie poślubienia jej. Zdenerwowany Cześnik posyła wystraszonego Papkina, aby wypędził murarzy naprawiających mur graniczny. Za sprowadzenie murarzy odpowiedzialny był Rejent Milczek.

W altanie obok znisczonego muru spotykają się potajemnie Klara i Wacław. Wacław ma dość ukrywania swoich uczuć i chce się ożenić z Klarą.

Śmigalski z pozostałym isłużącymi przeganiają murarzy, za nimi z bezpiecznej odległości stoi Papkin i wygraża robotnikom. Cześnik przez okno wygraża Rejentowi, że go zastrzeli.

Wacław daje się wziąć w niewolę Papkinowi podając się za komisarza Rejenta. Udaje przy tym wystraszonego.

Akt II

Papkin przyprowadza Wacława do Cześnika przechwalając się jego pojmaniem. Cześnik oddala więźnia i nie daje się namówić do zawarcia pokoju z Rejentem.

Papkin daruje Wacławowi wolność, ale ten nie chce wydostać się z niewoli. Ostatecznie ujawnia kim jest, wyznaje miłość do Klary i obiecuje Papkinowi sakiewkę złota za zachowanie milczenia.

Klara przysłuchuje się rozmowie Papkina i Wacława. Wacław tłumaczy jej, że tylko podstępem uda im się uzyskać pozwolenie na zawarcie małżeństwa.

Podstolina rozpoznaje w Wacławie księcia Radosława z którym kiedyś łączył ją romans. Wacław przeprasza, że ją opuścił i zrzuca winę na swą młodźieńczą lekkomyślność. Wyznaje, że jest synem Rejenta Milczka. Podstolina oświadcza mu że nadal go kocha i chce ukryć go w swoich pokojach.

Papkin w charakterystyczny dla siebie napuszony sposób ofiarowuje Klarze swoją miłość. Klara kpi sobie z niego i dla żartu każe mu udowodnić swoje uczucie. Miałby on zachować sześciomiesięczne milczenie, pożywianiem się przez rok i sześć dni chlebem i wodą oraz ujarzmić krokodyla. Papkin jest załamany postawionymi przed nim żądaniami.

Wacław wręcza Papkinowi pieniądze w zamian za milczenie przed Cześnikiem.

Cześnik wysyła Papkina do Rejenta aby ten w jego imieniu wyzwał go na pojedynek

Akt III

Rejent namawia murarzy do oskarżenia Cześnika o pobicie a ci zgadzają się.

Rejent oznajmia Wacławowi, że zamierza ożenić go z Podstoliną i jeśli którakolwiek ze stron zerwie umowę to będzie musiała zapłacić wysokie odszkodowanie. Wacław prosi ojca aby ten pozwolił mu ożenić się z Klarą ale Rejent stanowczo odmawia.

Rejent jest przekonany o tym, że Podstolina wyrzeknie się Cześnika dla Wacława. Przewiduje że sąsiad może dostać ataku apopleksji i jest z tego faktu bardzo zadowolony.

Do Rejenta przybywa Papkin z poselstwem. Gospodarz przyjmuje go spokojnie i kulturalnie co tak podbudowuje ego Papkina, że ten zaczyna kpić i obrażać Rejenta. Rejent wzywa służbę i grozi Papkinowi wyrzuceniem przez okno. Ten natychmiast traci pewność siebie i jąkając się oznajmia Gospodarzowi, że został wyzwany na pojedynek przez Cześnika.

Przybywa Podstolina i oznajmia gotowość do małżeństwa z Wacławem. Papkin próbuje namówić Podstolinę do powrotu do domu Cześnika, ale ona się na to nie zgadza. Następnie Rejent przekazuje Papkinowi pisemną odpowiedź dla Cześnika i wyrzuca go z domu.

Akt IV

Do Cześnika wraca Papkin z listem. Po przeczytaniu pisma Cześnik wpada w szał.

Papkin podejrzewa, że wino którym poczęstował go Rejent było zatrute. Szuka pocieszenia u Dyndalskiego, który wątpi w obawy Papkina co do zatrutego trunku. Przerażony Papkin przez łzy zaczyna spisywać testament.

Cześnik z Dyndalskim preparują list od Klary do Wacława, jednak nie wychodzi im to sprawnie.

Papkin jest rozgoryczony, że nikt nie przejmuje się jego nadchodzącą śmiercią. Wyjawia tożsamość Wacława.

Papkin składa na ręce klary swój testament w skład którego wchodzą gitara i kolekcja motyli.

Wacław odwiedza Klarę i informuje go o planach małżeńskich jakie przygotował dla niego ojciec. Papkin informuje Wacława, że zdradził jego tożsamość. Gdy Wacław ma już wychodzić zatrzymuje go Cześnik i myśląc że w ten sposób zemści się na Rejencie daje Wacławowi wybór: albo pójdzie do więzienia albo ożeni się z Klarą.
Wacław z radością godzi się na ślub a wszyscy udają się do kaplicy.

Do domu Cześnika przybywa wezwany na pojedynek Rejent. Od slużącego dowiaduje się o ślubie. Cześnik z Rejentem mierzą się wzrokim a ten pierwszy informuje swojego wroga o odbytych niedawno zaślubinach. Wacław prosi ojca o przebaczenie i błogosławieństwo. Papkin dowiaduje się że wino jednak nie było zatrute i niszczy swój testament.

Cześnik godzi się z Rejentem.