Fizyka - termodynamika dla gimnazjalistów, test z fizyki

Termodynamika, energia wewnętrzna i jej przemiany, ciepło właściwe, przemiany stanów i termodynamiczne. Test gimnazjalny z fizyki. Test składa się z 16 pytań.

REKLAMA
Rozpocznij test

Pytania znajdujące się w teście: "Fizyka - termodynamika dla gimnazjalistów"

1) Co to jest energia wewnętrzna ciała?
2) (Zbiór zadań R.Subiety _ Fizyka-gimnazjum) Termometr umieszczony w kosmosie między Słońce i Ziemią i nie stykający się z żadnym ciałem (próżnia kosmiczna) wyznacza:
3) (Zbiór zadań R.Subiety _ Fizyka-gimnazjum) Przekazywanie energii ze Słońca na Ziemię odbywa się poprzez:
4) Nadchodzi wiosna - gdybyśmy mieli normalną zimę prawdopodobnie teraz, w dużych miastach obserwowalibyśmy topienie się brudnego śniegu. Dlaczego brudny śnieg topi się szybciej niż czysty ?
5) Za jakiś czas trzeba będzie "utopić Marzannę", na znak odchodzącej zimy. Według tradycji słowiańskiej topiono ją w Jare Święto przypadające w okresie równonocy wiosennej. Dlaczego w taki wiosenny ciepły dzień woda w jeziorze nagrzewa się do niższej temperatury niż piasek na brzegu ?
6) Wczesną wiosną gdy lód na rzekach topnieje, wówczas:
7) Wiosną bardzo często jesteśmy narażeni na deszcze. Po deszczu następuje zazwyczaj gwałtowne ochłodzenie powietrza.Czy wiesz dlaczego?
8) Okres nadchodzącej wiosny to czas porządków, wzmożonych prac ogrodniczych ale również budowlanych. Dlaczego podczas krzepnięcia zaprawy cementowej temperatura wyrobu cementowego wzrasta?
9) Wiosenne wieczory są jeszcze bardzo chłodne ? Czasami lepiej ubrać się na tzw.,,cebulkę", żeby nie zmarznąć. Ważne są również buty ! W jakich butach - dopasowanych do nogi czy luźniejszych wolniej zmarzną nam nogi ? Spróbuj wyjaśnić dlaczego ?
10) Wiosną do Polski wracają ptaki, które ,,zimowały w ciepłych krajach". Czasami jednak pogoda zawodzi i nadchodzi nieoczekiwany mróz według starego przysłowia : ,,Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata". Dlaczego w mroźny dzień ptaki siedzące nieruchomo ptaki stroszą piórka?
11) Wiosną dzieci na boisku coraz częściej grywają w piłkę nożną. Z jakiej wysokości musiałaby spaść piłka, aby przy uderzeniu o powierzchnie boiska jej temperatura wzrosła o 1 stopień C? Załóż, że nie doszło do przyrostu energii wewnętrznej Ziemi, a tylko piłki. Załóż, że piłka ważyła 0,2 kg, a ciepło właściwie materiału z jakiego została wykonana wynosiło : 80 J/(kg*stopień C). Wynik podaj w metrach, w odpowiedzi wpisz jednostkę bez spacji.
12) Znacie grę w ,,króla skoczka", której nazwa jest zresztą niezwykle trafna? Nie? Polega na odbijaniu piłki o ścianę i przeskakiwaniu gdy ta wraca odbita. Jaką co najmniej prędkość musiałaby mieć piłka, aby przy uderzeniu o betonową ścianę ogrzać się o 2 stopnie C? Przyjmij, że przemiana energii mechanicznej w wewnętrzną zachodzi tylko w tej piłce. Piłka ważyła 0,1 kg. Ciepło właściwe materiału, z którego została wykonana piłka to: 900 J/(kg*stopień C). Wynik podaj w m/s.
13) Po długim wiosennym spacerze, Pan Kowalski, który był fizykiem postanowił napić się herbaty ze swoją żoną. Podczas gdy czekał na zagotowanie się wody w czajniku, jak zwykle zagłębił się w przemyśleniach dotyczących energii wewnętrznej. Zastanawiał się : Ciekawe o ile zmniejszy się energia wewnętrzna szklanki , w którą wleję wrzątek o masie 250 g stygnąc do temperatury 20 stopni C? Ciepło właściwe wody 4190 J/(kg*stopnie C). Pomóż rozwiązać zagadkę Panu Kowalskiemu i podaj wynik w kJ.
14) Jaką w przybliżeniu wysokość ma wodospad, który często odwiedzają turyści zaczynający sezon wycieczkowy wczesną wiosną, jeśli różnica temperatur na górze i dole wynosi 0,1 stopnia C. Przyjmij, że całkowita energia potencjalna wody zamieniła się na jej energię wewnętrzną. Przyjmij ciepło właściwe wody :4200 J/(kg* stopień Celsjusza). Wynik podaj w metrach.
15) (Zbiór zadań R.Subiety _ Fizyka-gimnazjum) W kuźni stalowy młot o masie 300kg spada z wysokości 2 m na żelazną odkuwkę o masie 20 kg. O ile wzrośnie przy uderzeniu temperatura młota ? Załóż, że ciepło właściwie stali wynosi 460 J/(kg*stopień C). Wynik podaj nie wpisując jednostki.
16) (Zbiór zadań R.Subiety _ Fizyka-gimnazjum) W kuźni stalowy młot o masie 300kg spada z wysokości 2 m na żelazną odkuwkę o masie 20 kg. O ile wzrośnie przy uderzeniu temperatura odkuwki ? Załóż, że ciepło właściwie żelaza wynosi 460 J/(kg*stopień C). Wynik podaj nie wpisując jednostki.