Pytania i odpowiedzi

Autoportrety artystów XIX oraz XX wieku, powtórka przed maturą

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Test pozwoli Ci zapoznać się z autoportretami artystów tworzących w XIX i XX wieku. Stworzony jest na poziomie rozszerzonym. Warto byłoby wiedzieć jak piszę się imię i nazwisko wybitnego artysty. Sprawdź się!
Ilość pytań: 28 Rozwiązywany: 3235 razy
Pytanie 16
Skategoryzował swoje portrety w pięciu podstawowych typach: od A do E. Niechętnie malował dzieci z powodu ich ruchliwości. Bardzo często na swoich obrazach (najczęściej portretach) dopisywał pod wpływem czego tworzył. Niesłusznie uważany za narkomana. Największa kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Opisywany artysta to?
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Pytanie 17
Malarz francuski, jeden z twórców impresjonizmu. Uznawany za twórcę dywizjonizmu (technika malowania polegająca na nakładaniu farb na płótno plamkami czystych kolorów, lekkimi uderzeniami pędzla trzymanego pod kątem ostrym do obrazu. Oglądane z pewnej odległości plamki te w oku patrzącego tworzą wrażenie jednolitej plamy barwnej.

Obraz przedstawiony na ilustracji znajduje się w Musee d'Orsay w Paryżu. Na portrecie namalowanym przez Auguste'a Renoir'a widnieje ... ? (podaj imię i nazwisko artysty)
Claude Monet
Pytanie 18
Francuski malarz, postimpresjonista. Autor "Martwej natury z jabłkami i pomarańczami" z ok. 1899 roku.

Autoportret, Musee d'Orsay, Paryż. Kto na nim widnieje?
Paul Cezanne
Pytanie 19
Wybitny polski malarz, grafik, projektant sztuki użytkowej, scenograf, poeta i dramaturg.


Jego autoportret znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Widnieje na nim ... ? (podaj imię i nazwisko artysty, używaj polskich znaków - "ą", "ę")
Stanisław Wyspiański
Pytanie 20
Rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca abstrakcjonizmu. Uchodził za prekursora ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Autor takich dzieł jak: "Akwarela abstrakcyjna" z 1910 roku, czy "Empor" z 1929 roku.

Obraz zatytułowany jest nazwiskiem tego rosyjskiego artysty. Pochodzi ze zbiorów prywatnych, namalował go Gabriel Munter widnieje na nim ... ?
Wassily Kandinsky
Pytanie 21
Malarz francuski. Autor dzieła "Wielkie czerwone wnętrze" z 1918 roku.

Autoportret. Musee Matisse, Le Cateau-Cambresis. Mężczyzna na autoportrecie to ... ?
Henri Matisse
Pytanie 22
Malarz holenderski. Twórca kierunku malarskiego - neoplastycyzmu (stanowił on nurt abstrakcji geometrycznej, sprowadzonej wyłącznie do linii poziomych i pionowych, dzielących płaszczyznę obrazu na kwadratowe i prostokątne pola. W zakresie palety barwnej neoplastycyzm uznawał jedynie barwy podstawowe: czerwoną, żółtą i niebieską oraz czerń, biel i szarość.

Autoportret, Gemeentemuseum, Haga. Na obrazie widnieje ... ?
Piet Mondrian
Pytanie 23
Malarz hiszpański.Uprawiał malarstwo, rzeźbę, grafikę i ceramikę.

Autoportret, Galeria Narodowa, Praga. Na obrazie widnieje ... ?
Pablo Picasso
Pytanie 24
Polski malarz, rysownik i grafik. Pisał też wiersze, opowiadania i teksty z teorii sztuki. Autor "Kapeli dziecięcej" z 1922 roku.

Autoportret, Muzeum Narodowe, Kraków. Obraz namalował ... ?
Tadeusz Makowski
Pytanie 25
Hiszpański malarz, grafik, rzeźbiarz i teoretyk sztuki. Twórca słynnego dzieła "Trwałość pamięci" z 1931 roku.

Man Ray, "Portret ... w roku 1929", fotografia. Kto na niej widnieje ?
Salvador Dali
Pytanie 26
Amerykański malarz, rysownik, grafik i filmowiec, uznawany za największego twórcę pop-artu. W malarstwie stosował technikę serigrafii (inaczej sitodruk, technika uzyskiwania obrazu w wyniku przeciskania farby przez jedwabną siatkę), tworząc seryjne, kontrastowe kompozycje.

Kto jest na tym autoportrecie?
Andy Warhol
Pytanie 27
Malarz polski. Jeden z czołowych przedstawicieli okresu Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego.


Autoportret z 1925 roku. Kto na nim jest?
Leon Wyczółkowski
Pytanie 28
Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. "Portret Maryli Grossmanowej z autoportretem", tzw. "fałsz kobiety" z 1927 roku. Kto go namalował?
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Powiązane tematy