Powtórzenie: Autoportrety artystów XIX oraz XX wieku, powtórka przed maturą

Powtórzenie pozwoli Ci zapoznać się z autoportretami artystów tworzących w XIX i XX wieku. Stworzony jest na poziomie rozszerzonym. Warto byłoby wiedzieć jak piszę się imię i nazwisko wybitnego artysty. Sprawdź się!

Historia sztuki, powtórzenie. 28 pytań.

Amerykański malarz żydowsko-litewskiego pochodzenia określający się jako “abstrakcjonista”.

Autoportret z 1936 roku. Kto na nim widnieje?
Picture 0
Mark Rothko
Malarz i grafik hiszpański. Żył i tworzył na przełomie dwóch epok, ale nie należał w pełni do żadnej z nich. W 1792 roku po ciężkiej chorobie całkowicie ogłuchł. Głuchota odizolowała go od świata i sprawiła, że zbliżający się do pięćdziesiątki artysta scen dworskich stał się malarzem najciemniejszych stron ludzkiej duszy.

Autoportret, Museo de la Real Academia de San Fernando, Madryt. Kto na nim widnieje?
Picture 1
Francisco Jose Goya y Lucientes
Malarz francuski. Uważany za przywódcę romantyków; sam nie popierał podziału na "szkoły" malarskie. Jeden z bardziej znanych jego obrazów to "Wolność wiodąca lud na barykady" z 1830 roku.

"Autoportret w zielonej kamizelce", Luwr, Paryż. Kto na nim widnieje?
Picture 2
Eugene Delacroix
Malarz angielski. Wybitny pejzażysta, niezrównany mistrz malowania światła oraz wszelkich zjawisk atmosferycznych. Znamy go między innymi z obrazu: "Pożar Parlamentu londyńskiego" z 1834-1835 roku.

"Autoportret", Tate Gallery, Londyn. Kto go namalował?
Picture 3
Joseph Mallord William Turner
Najwybitniejszy przedstawiciel romantycznego nurtu w polskim malarstwie XIX wiecznym. Twórca obrazu "Bitwa pod Samosierrą" z ok. 1837 roku.

Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Autoportret przedstawiony na ilustracji namalował ... ?
Picture 4
Piotr Michałowski
Malarz francuski, samouk. Jego dzieła generalnie budziły sprzeciw, zarzucano im brzydotę, a samemu artyście przekonania socjalistyczne. W rzeczywistości był zwolennikiem realizmu. Znany z obrazu "Pogrzeb w Ornans" z 1849 roku.

"Człowiek z fajką", Musee Fabre, Montpellier. Kto widnieje na przedstawionym autoportrecie?
Picture 5
Gustave Courbet
Tego Pana chyba nie trzeba przedstawiać ;. Najwybitniejszy polski malarz historyczny. Autoportret, Muzeum Narodowe, Warszawa. Na autoportrecie widnieje ... ?
Picture 6
Jan Matejko
Malarz francuski. Autor dzieła "Śniadanie na trawie" z 1862-1863 roku.

"Autoportret z paletą", kolekcja prywatna. Obraz został namalowany przez ... ?
Picture 7
Edouarda Maneta
Malarz francuski. Szczególnie upodobał sobie tematy, w których ważną rolę odgrywa ruch (wyścigi konne, taniec).Pod koniec życia niemal całkowicie utracił wzrok, zaczął też tracić słuch. Pragnąc nadal pracować zaczął tworzyć rzeźby, gdzie wystarczał mu zmysł dotyku. Znany z obrazu "Primabalerina" z 1876-1877 roku oraz "Wyścigi konne, jeźdźcy" z 1876-1887 roku.

Autportret, Musee d'Orsay, Paryż. Obraz został namalowany przez ...?
Picture 8
Edgara Degasa
Malarz holenderski. Artysta, który odciął sobie płatek ucha.

Autoportret, Musee d'Orsay, Paryż. Obraz namalował ...?
Picture 9
Vincent Willem van Gogh
Malarz francuski. Inspirował się impresjonizmem. Prekursor syntetyzmu, który charakteryzował się zastosowaniem rozległych, dekoracyjnych plam czystych kolorów obwiedzionych wyrazistą, ciemną kreską, uproszczeniami form oraz rezygnacją z tradycyjnej perspektywy.

"Autoportret z paletą", kolekcja prywatna. Autor dzieła to ... ?
Picture 10
Paul Gauguin
Malarz francuski. Uczył się w pracowni Davida. Fascynacja gotykiem sprawiła, iż odszedł od jego stylu, starał się łączyć idealizującą formę z pierwiastkiem naturalistycznym. Udało mu się to we Włoszech - zafascynowały go dzieła Rafaela.

Autoportret, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork. Widnieje na nim ... ?
Picture 11
Jean Auguste Dominique Ingres
Malarz i grafik francuski, postimpresjonista.Artysta miał zaledwie 152 cm wzrostu! Był kaleką, miał nieproporcjonalnie krótkie nogi do górnych partii swojego ciała.Jego rodzice byli kuzynami, ożenili się gdyż chcieli w całości utrzymać rodzinny majątek. Spowodowało to wady genetyczne u ich dzieci. Autor "Kawiarni "Les Ambassadeurs": Aristide Bruant" z 1892 roku oraz "W Moulin Rouge" z 1892-1893 roku.

Na portrecie namalowanym przez Edouarda Vuillarda widnieje ... ?
Picture 12
Henri de Toulouse-Lautrec
"Autoportret z żółtym Chrystusem" z 1889-1890 roku, Musee d'Orsay w Paryżu. Twórca dzieła to ... ?
Picture 13
Eugene Henri Paul Gauguin
Wybitny malarz norweski. Tragiczne wydarzenia z dzieciństwa - śmierć matki i siostry zaważyły na całym jego życiu i miały ogromy wpływ na jego twórczość, w której przeplata się tematyka miłości i śmierci. Mówi się o nim, iż jest ekspresjonistycznym symbolistą. Symbolistą co do treści - ponieważ jego obrazy to zawsze symbole lub alegorie, a ekspresjonistycznym co do formy.

Autoportret, Bymuseum, Oslo. Twórca tego dzieła to ... ?
Picture 14
Edvard Munch
Skategoryzował swoje portrety w pięciu podstawowych typach: od A do E. Niechętnie malował dzieci z powodu ich ruchliwości. Bardzo często na swoich obrazach (najczęściej portretach) dopisywał pod wpływem czego tworzył. Niesłusznie uważany za narkomana. Największa kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Opisywany artysta to?
Picture 15
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Malarz francuski, jeden z twórców impresjonizmu. Uznawany za twórcę dywizjonizmu (technika malowania polegająca na nakładaniu farb na płótno plamkami czystych kolorów, lekkimi uderzeniami pędzla trzymanego pod kątem ostrym do obrazu. Oglądane z pewnej odległości plamki te w oku patrzącego tworzą wrażenie jednolitej plamy barwnej.

Obraz przedstawiony na ilustracji znajduje się w Musee d'Orsay w Paryżu. Na portrecie namalowanym przez Auguste'a Renoir'a widnieje ... ? (podaj imię i nazwisko artysty)
Picture 16
Claude Monet
Francuski malarz, postimpresjonista. Autor "Martwej natury z jabłkami i pomarańczami" z ok. 1899 roku.

Autoportret, Musee d'Orsay, Paryż. Kto na nim widnieje?
Picture 17
Paul Cezanne
Wybitny polski malarz, grafik, projektant sztuki użytkowej, scenograf, poeta i dramaturg.


Jego autoportret znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Widnieje na nim ... ? (podaj imię i nazwisko artysty, używaj polskich znaków - "ą", "ę")
Picture 18
Stanisław Wyspiański
Rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca abstrakcjonizmu. Uchodził za prekursora ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Autor takich dzieł jak: "Akwarela abstrakcyjna" z 1910 roku, czy "Empor" z 1929 roku.

Obraz zatytułowany jest nazwiskiem tego rosyjskiego artysty. Pochodzi ze zbiorów prywatnych, namalował go Gabriel Munter widnieje na nim ... ?
Picture 19
Wassily Kandinsky

Inne tryby nauki

Możesz wyświetlić pytania w formie Testu, Testu z odpowiedziami lub Fiszek.