Pytania i odpowiedzi

Autoportrety artystów XIX oraz XX wieku, powtórka przed maturą

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Test pozwoli Ci zapoznać się z autoportretami artystów tworzących w XIX i XX wieku. Stworzony jest na poziomie rozszerzonym. Warto byłoby wiedzieć jak piszę się imię i nazwisko wybitnego artysty. Sprawdź się!
Ilość pytań: 28 Rozwiązywany: 3432 razy
Pytanie 1
Amerykański malarz żydowsko-litewskiego pochodzenia określający się jako “abstrakcjonista”.

Autoportret z 1936 roku. Kto na nim widnieje?
Mark Rothko
Pytanie 2
Malarz i grafik hiszpański. Żył i tworzył na przełomie dwóch epok, ale nie należał w pełni do żadnej z nich. W 1792 roku po ciężkiej chorobie całkowicie ogłuchł. Głuchota odizolowała go od świata i sprawiła, że zbliżający się do pięćdziesiątki artysta scen dworskich stał się malarzem najciemniejszych stron ludzkiej duszy.

Autoportret, Museo de la Real Academia de San Fernando, Madryt. Kto na nim widnieje?
Francisco Jose Goya y Lucientes
Pytanie 3
Malarz francuski. Uważany za przywódcę romantyków; sam nie popierał podziału na "szkoły" malarskie. Jeden z bardziej znanych jego obrazów to "Wolność wiodąca lud na barykady" z 1830 roku.

"Autoportret w zielonej kamizelce", Luwr, Paryż. Kto na nim widnieje?
Eugene Delacroix
Pytanie 4
Malarz angielski. Wybitny pejzażysta, niezrównany mistrz malowania światła oraz wszelkich zjawisk atmosferycznych. Znamy go między innymi z obrazu: "Pożar Parlamentu londyńskiego" z 1834-1835 roku.

"Autoportret", Tate Gallery, Londyn. Kto go namalował?
Joseph Mallord William Turner
Pytanie 5
Najwybitniejszy przedstawiciel romantycznego nurtu w polskim malarstwie XIX wiecznym. Twórca obrazu "Bitwa pod Samosierrą" z ok. 1837 roku.

Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Autoportret przedstawiony na ilustracji namalował ... ?
Piotr Michałowski
Pytanie 6
Malarz francuski, samouk. Jego dzieła generalnie budziły sprzeciw, zarzucano im brzydotę, a samemu artyście przekonania socjalistyczne. W rzeczywistości był zwolennikiem realizmu. Znany z obrazu "Pogrzeb w Ornans" z 1849 roku.

"Człowiek z fajką", Musee Fabre, Montpellier. Kto widnieje na przedstawionym autoportrecie?
Gustave Courbet
Pytanie 7
Tego Pana chyba nie trzeba przedstawiać ;. Najwybitniejszy polski malarz historyczny. Autoportret, Muzeum Narodowe, Warszawa. Na autoportrecie widnieje ... ?
Jan Matejko
Pytanie 8
Malarz francuski. Autor dzieła "Śniadanie na trawie" z 1862-1863 roku.

"Autoportret z paletą", kolekcja prywatna. Obraz został namalowany przez ... ?
Edouarda Maneta
Pytanie 9
Malarz francuski. Szczególnie upodobał sobie tematy, w których ważną rolę odgrywa ruch (wyścigi konne, taniec).Pod koniec życia niemal całkowicie utracił wzrok, zaczął też tracić słuch. Pragnąc nadal pracować zaczął tworzyć rzeźby, gdzie wystarczał mu zmysł dotyku. Znany z obrazu "Primabalerina" z 1876-1877 roku oraz "Wyścigi konne, jeźdźcy" z 1876-1887 roku.

Autportret, Musee d'Orsay, Paryż. Obraz został namalowany przez ...?
Edgara Degasa
Pytanie 10
Malarz holenderski. Artysta, który odciął sobie płatek ucha.

Autoportret, Musee d'Orsay, Paryż. Obraz namalował ...?
Vincent Willem van Gogh
Pytanie 11
Malarz francuski. Inspirował się impresjonizmem. Prekursor syntetyzmu, który charakteryzował się zastosowaniem rozległych, dekoracyjnych plam czystych kolorów obwiedzionych wyrazistą, ciemną kreską, uproszczeniami form oraz rezygnacją z tradycyjnej perspektywy.

"Autoportret z paletą", kolekcja prywatna. Autor dzieła to ... ?
Paul Gauguin
Pytanie 12
Malarz francuski. Uczył się w pracowni Davida. Fascynacja gotykiem sprawiła, iż odszedł od jego stylu, starał się łączyć idealizującą formę z pierwiastkiem naturalistycznym. Udało mu się to we Włoszech - zafascynowały go dzieła Rafaela.

Autoportret, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork. Widnieje na nim ... ?
Jean Auguste Dominique Ingres
Pytanie 13
Malarz i grafik francuski, postimpresjonista.Artysta miał zaledwie 152 cm wzrostu! Był kaleką, miał nieproporcjonalnie krótkie nogi do górnych partii swojego ciała.Jego rodzice byli kuzynami, ożenili się gdyż chcieli w całości utrzymać rodzinny majątek. Spowodowało to wady genetyczne u ich dzieci. Autor "Kawiarni "Les Ambassadeurs": Aristide Bruant" z 1892 roku oraz "W Moulin Rouge" z 1892-1893 roku.

Na portrecie namalowanym przez Edouarda Vuillarda widnieje ... ?
Henri de Toulouse-Lautrec
Pytanie 14
"Autoportret z żółtym Chrystusem" z 1889-1890 roku, Musee d'Orsay w Paryżu. Twórca dzieła to ... ?
Eugene Henri Paul Gauguin
Pytanie 15
Wybitny malarz norweski. Tragiczne wydarzenia z dzieciństwa - śmierć matki i siostry zaważyły na całym jego życiu i miały ogromy wpływ na jego twórczość, w której przeplata się tematyka miłości i śmierci. Mówi się o nim, iż jest ekspresjonistycznym symbolistą. Symbolistą co do treści - ponieważ jego obrazy to zawsze symbole lub alegorie, a ekspresjonistycznym co do formy.

Autoportret, Bymuseum, Oslo. Twórca tego dzieła to ... ?
Edvard Munch
Pytanie 16
Skategoryzował swoje portrety w pięciu podstawowych typach: od A do E. Niechętnie malował dzieci z powodu ich ruchliwości. Bardzo często na swoich obrazach (najczęściej portretach) dopisywał pod wpływem czego tworzył. Niesłusznie uważany za narkomana. Największa kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Opisywany artysta to?
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Pytanie 17
Malarz francuski, jeden z twórców impresjonizmu. Uznawany za twórcę dywizjonizmu (technika malowania polegająca na nakładaniu farb na płótno plamkami czystych kolorów, lekkimi uderzeniami pędzla trzymanego pod kątem ostrym do obrazu. Oglądane z pewnej odległości plamki te w oku patrzącego tworzą wrażenie jednolitej plamy barwnej.

Obraz przedstawiony na ilustracji znajduje się w Musee d'Orsay w Paryżu. Na portrecie namalowanym przez Auguste'a Renoir'a widnieje ... ? (podaj imię i nazwisko artysty)
Claude Monet
Pytanie 18
Francuski malarz, postimpresjonista. Autor "Martwej natury z jabłkami i pomarańczami" z ok. 1899 roku.

Autoportret, Musee d'Orsay, Paryż. Kto na nim widnieje?
Paul Cezanne
Pytanie 19
Wybitny polski malarz, grafik, projektant sztuki użytkowej, scenograf, poeta i dramaturg.


Jego autoportret znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Widnieje na nim ... ? (podaj imię i nazwisko artysty, używaj polskich znaków - "ą", "ę")
Stanisław Wyspiański
Pytanie 20
Rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Współtwórca abstrakcjonizmu. Uchodził za prekursora ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Autor takich dzieł jak: "Akwarela abstrakcyjna" z 1910 roku, czy "Empor" z 1929 roku.

Obraz zatytułowany jest nazwiskiem tego rosyjskiego artysty. Pochodzi ze zbiorów prywatnych, namalował go Gabriel Munter widnieje na nim ... ?
Wassily Kandinsky

Powiązane tematy