Strona 1

Styl gotycki

Pytanie 1
pionowy element konstrukcyjny budowli, mur odchodzący prostopadle na zewnątrz od ściany wysokiego budynku w postaci filara. Zadaniem przypory jest wzmocnienie ściany oraz przenoszenie ciężaru sklepienia (lub sklepień) budowli na podłoże (grunt, fundament)
Pytanie 2
przewaga elementów pionowych w planie i dekoracji
Pytanie 3
trójkątne zwieńczenie portalu lub okna
Pytanie 4
Wieżyczki to inaczej...
Pytanie 5
kamienny lub ceglany motyw dekoracyjny stosowany jako wypełnienie otworów okiennych,paneli i powierzchni w architekturze gotyckiej( mógł być promienisty lub płomienny).
Pytanie 6
Ornament złożony z kwadratowych pól wypełnionych stylizowanymi kwiatami.Umieszczone obok siebie, pokrywały niekiedy całe powierzchnie ścian.
Pytanie 7
płytka wnęka w ścianie, o wykroju arkady lub okna, stosowana przede wszystkim w celach estetycznych, rzadziej do odciążenia ściany.
Pytanie 8
Narożna ozdoba jednej z odmian bazy kolumny romańskiej, która występuje w formie geometrycznej, roślinnej lub figuralnej. W rzeźbie gotyckiej detal ozdobny w kształcie pączków lub zwiniętych listków osadzonych na łodyżce i odchylających się na zewnątrz.
Pytanie 9
w architekturze, dekoracyjne, ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej, z którego woda deszczowa ma swobodny odpływ. W czasach gotyku we Francji przybierają fantazyjne formy: twarzy ludzkich, paszczy zwierzęcych, fantastycznych stworów
Pytanie 10
przezroczystość konstrukcji – jedna z najważniejszych cech charakterystycznych, kluczowych idei architektury gotyckiej polegająca na maksymalnej redukcji ścian na rzecz okien oraz pełnego wyeksponowania architektonicznego szkieletu tworzącego rdzeń konstrukcji budowli.

Powiązane tematy

#Styl #gotycki;gotyk;definicje