Strona 1

Gospodarka łowiecka

Pytanie 1
Kiedy jeleń zrzuca poroże
X-XI
III-IV
XII
V-VII
Pytanie 2
Kiedy łoś zrzuca poroże
X-XI
XII
V-VII
III-IV
Pytanie 3
Co to są pazy zaporowe? Do czego służą? Dla jakich zwierząt są przeznaczone?
Jest to miejsce oddalone 5km od drzewostanu, wysypuje się ziarno kukurydzy na długości całego pasa, na 100m jedno wiaderko, następnie należy tą powierzchnię przeorać. Służą do zatrzymania zwierzyny w lasach i uniknięcia szkód w m.in. rolnictwie.
Jest to miejsce oddalone 1km od drzewostanu, wysypuje się ziarno kukurydzy na długości całego pasa, na 100m jedno wiaderko, następnie należy tą powierzchnię przeorać. Służą do zatrzymania zwierzyny w lasach i uniknięcia szkód w m.in. rolnictwie. Przeznaczone dla dzików.
Jest to miejsce przeznaczone dla dzików. Służy do zatrzymania ich w drzewostanach, aby uniknąć szkód na polach rolnych.
Pytanie 4
Na czym polega metoda Eidmanna? U jakich gatunków jest stosowana?
Polega na przeliczeniu tzw. słojów przyrostów rocznych w cemencie zęba. Warstwy wytworzone zimą są stosunkowo cienkie, natomiast letnie- szersze. Liczba tych warstw odpowiada liczbie lat osobnika.
Polega na liczeniu warstw cementu między korzeniami zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Wykorzystuje się zjawisko tworzenia zębiny wtórnej, której powstające roczne warstwy w wierzchołkowej części korony siekaczy przesuwają się w kierunku korzenia i tym samym zamykają dostęp do komory zębowej. Analizując wyszlifowaną powierzchnię przekroju podłużnego siekacza pierwszej pary, liczymy ciemniej zabarwione listwy zębiny wtórnej, a następnie do ich liczby dodajemy 3, aby otrzymać wiek zwierzęcia.
Pytanie 5
Budowa rogów
U pustorogich, zbudowane z keratyny, wyrastają z pochwy rogowej, puste w środku, element obronny terytorialny. Możdżenie od początku okryte pochwą rogową z spongiozy. Wzrost następuje u podstawy. Rosną przez całe życie.
U pustorogich, zbudowane z kompakty, wyrastają z pochwy rogowej, puste w środku, element obronny terytorialny. Możdżenie od początku okryte pochwą rogową z keratyny. Wzrost następuje u podstawy. Rosną przez całe życie.
U pustorogich, zbudowane z keratyny, wyrastają z pochwy rogowej, puste w środku, element obronny terytorialny. Możdżenie od początku okryte pochwą rogową z keratyny. Wzrost następuje u podstawy. Rosną przez całe życie.
Pytanie 6
Czym jest znamię Stroha?
Jest to zgrubienie na wewnętrznej części kości łokciowej młodszych zajęcy, znikające u zajęcy starszych. Pozwala na określenie wieku zająca.
Jest to zgrubienie na zewnętrznej części kości łokciowej młodszych zajęcy, znikające u zajęcy starszych. Pozwala na określenie wieku zająca.
Pytanie 7
Jak rozróżniamy płeć u kozic?
Samce mają rogi w kształt litery V, bardziej haczykowate niż samice, których rogi są ułożone równolegle.
Samce mają rogi w kształt litery V, mniej haczykowato zakończone niż samice, których ułożenie rogów jest równoległe.
Samce mają rogi ułożone równolegle, bardziej haczykowate, natomiast samice mają rogi ułożone w kształt litery V, mniej haczykowate.
Samce mają rogi ułożone równolegle, mniej haczykowate niż samice, których ułożenie rogów przypomina V.
Pytanie 8
U jakiego gatunku najpóźniej występuje wymiana uzębienia mlecznego na stałe?
U muflona w 3 roku życia (33-35 miesiąc)
U muflona w 4 roku życia (43-45 miesiąc)
U jelenia sika w 3 roku życia (33-35 miesiąc)
U jelenia sika w 4 roku życia (43-45 miesiąc)