Strona 1

7. Kwasy nukleinowe i przepływ informacji genetycznej.

.Pytanie 1
Do syntezy łańcucha DNA polimeraza DNA l potrzebuje następujących składników
.Pytanie 2
Które zdania na temat struktury DNA są prawdziwe?
.Pytanie 3
Napisz (w kierunku 5'--->3', zgodnie z przyjeta konwencja zapisywania sekwencji nukleotydów w kwasach nukleinowych) sekwencje komplementarne do GATCAA. Odpowiedź napisz w kolejności 5' -->3'
.Pytanie 4
Sklad (w ulamkach molowych) jednego z lancuchów dwuniciowej helisy DNA jest nastepujacy: [A] = 0,30, [G]=0,24. Co mozna powiedziec o zawartosci A, G, T i C w lancuchu komplementarnym?
.Pytanie 5
Griffith do transformacji zmutowanego szczepu R pneumokoków wykorzystywal komórki szczepu S zabite wysoka temperatura. Badania prowadzone wiele lat pózniej wykazaly, ze do efektywnej transformacji niezbedny jest dwuniciowy DNA, i ze w wysokiej temperaturze dwuniciowa helisa DNA ulega topnieniu. Mimo to eksperymenty Griffitha zakonczyly sie sukcesem. Dzieki czemu?
.Pytanie 6
Do transformacji stosuje się kompetentne szczepy Bacillus subtilis. Czym różnią się szczepy niekompetentne?
.Pytanie 7
Chcemy w dzielacych sie i rosnacych komórkach bakteryjnych radioaktywnie wyznakowac DNA, ale nie RNA. Jakie radioaktywne zwiazki nalezaloby dodac do pozywki?
.Pytanie 8
W roztworze znajduja sie magnezowe sole dATP, dGTP, dCTP i dTTP oraz polimeraza DNA I. Do kolejnych porcji tego roztworu dodano zwiazki wymienione ponizej. Dodatek czego doprowadzi do syntezy DNA?