Pytania i odpowiedzi

Protisty - liceum, biologia rozszerzona

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. 60 pytań z Protistów. Obszerny test podsumowujący dział biologii rozszerzonej z liceum.
Ilość pytań: 60 Rozwiązywany: 46074 razy
Pytanie 21
U protitów zwierzęcych rozmnażanie bezpłciowe odbywa się za pomocą:
mitozy
Pytanie 22
Dopisz nazwy cykli rozmnażania płciowego protistów zwierzęcych.<br /&rt;1. Z diploidalnego osobnika troficznego, za pomocą mejozy pregamicznej, powstają haploidalne gamety. Następnie gamety łączą się (zapłodnienie) i powstaje diploidalny osobnik troficzny. <br /&rt;Jest to cykl z przewagą ............. .<br /&rt;2. Haploidalne gamety różnicują się i dochodzi do zapłodnienia. Zachodzi mejoza postgamiczna i powstaje haploidalny osobnik troficzny.<br /&rt;Jest to cykl z przewagą ............ .
diplofazy haplofazy
Pytanie 23
Uszereguj etapy koniugacji pantofelków w odpowiedniej kolejności.<br /&rt;1. Zanik trzech spośród czterech mikronukleusów w każdym osobniku i mitoza mikronukleusów.<br /&rt;2. Dwa osobniki są rozłączone i każdy zawiera "wymieszany" zmieniony materiał genetyczny.<br /&rt;3. Połączenie dwóch osobników pantofelków i mejoza mikronukleusów.<br /&rt;4.Połączenie się dwóch mikronuleusów- kariogamia.<br /&rt;5. Wymiana mikronukleusów między dwoma osobnikami. Rozłączenie się osobników. Mitoza mikronukleusów.<br /&rt;6. Jedno z jąder powstałe po mitozie, przechodzi wiele kolejnych podziałów mitotycznych stając się makronukleusem. Zanikają stare makronukleusy.<br /&rt;Wpisz cyfry w poprawnej kolejności. Oddziel je spacjami.
3 1 5 4 6 2
Pytanie 24
Jaki to rodzaj pasożytów?<br /&rt;Do tej grupy należą wyłącznie pasożyty, które mają specyficzny twór, obecny w szczytowych częściach komórki. Należą do nich groźne pasożyty człowieka, np. zarodziec ruchliwy.
sporowce
Pytanie 25
Jaki to rodzaj protistów?<br /&rt;Zalicza się do nich protisty mające wić, u której podstawy znajduje się struktura przypominająca mitochondrium, np. świdrowiec.
kinetoplastydy
Pytanie 26
Jaki to rodzaj protistów?<br /&rt;Ich komórki okrywa błona komórkowa niewzmocniona żadnymi innymi strukturami, co umożliwia zmiany kształtu komórki. Poruszają się za pomocą nibynóżek (pseudopodiów), np. ameba, otwornice, słonecznice, promienice.
zarodziowe
Pytanie 27
Do chorób wywoływanych przez protisty należą:
malaria
czerwonka
śpiączka afrykańska
toksoplazmoza
Pytanie 28
Jaką chorobę wywołuje zarodziec ruchliwy i co jest jego przenosicielem?<br /&rt;Odpowiedź wpisz tak: nazwa choroby przenosiciel
malaria komarzyca widliszka
Pytanie 29
Jaką chorobę wywołuje świdrowiec, podaj przenosiciela.
śpiączka afrykańska mucha tse-tse
Pytanie 30
Jaki protist wywołuje czerwonkę?
ameba
Pytanie 31
Inna nazwa czerwonki to:
dyzenteria
Pytanie 32
W cyklu rozwojowym zarodźca ruchliwego rozmnażanie płciowe odbywa się w:
ciele komara
Pytanie 33
Jaki stopień haploidalności zarodźca ruchliwego występuje podczas jego obecności w ciele człowieka?
haploidalny
Pytanie 34
Komórki którego organu w ciele człowieka, atakuje zarodziec ruchliwy?
wątroby
Pytanie 35
Zarodziec ruchliwy atakuje:
erytrocyty
czerwone krwinki
Pytanie 36
Jakiej czynności musi dokonać komarzyca widliszka, aby zarodziec ruchliwy mógł przenieść się z jej ciał do ciała człowieka i odwrotnie?
ukłucie
Pytanie 37
Chlorofil a i c jest barwnikiem asymilacyjnym:
brunatnic
Pytanie 38
Wśród alweolatów można wyróżnić 3 linie rozwojowe:
orzęski, tobołki, sporowce
Pytanie 39
Typowy proces podziału komórkowego sporowców to:
schizogamia
Pytanie 40
Zarodziec malarii należy do:
sporowców