Pytania i odpowiedzi

Układ mięśniowy człowieka

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Test zawiera pytania z zakresu podstawowego i rozszerzonego matury z biologii.
Ilość pytań: 12 Rozwiązywany: 11817 razy
Pytanie 1
Podczas skurczu mięśnia poprzecznie prążkowanego zmienia się szerokość prążków:
Wyłącznie jasnych
Pytanie 2
W którym zestawie mięśnie są uszeregowane według rosnącej szybkości skurczu?
Mięśnie gładkie, mięsień sercowy, mięśnie szkieletowe
Pytanie 3
Fosfokreatyna jest charakterystycznym dla mięśni związkiem wysokoenergetycznym. Energia z niego pochodząca bezpośrednio służy do:
Resyntezy ATP
Pytanie 4
W mięśniach podczas skurczów zachodzi intensywne oddychanie tlenowe. Tlen jest dostarczany przez hemoglobinę i mioglobinę. Która z informacji o mioglobinie jest nieprawdziwa?
Ma mniejsze powinowactwo do tlenu niż hemoglobina
Pytanie 5
Ruszy kończyn zawdzięczamy skurczom auksotonicznym mięśni szkieletowych. Skurcze te powodują:
Jednoczesne skracanie mięśni i wzrost ich napięcia
Pytanie 6
Ośrodkowy układ nerwowy wysyła do mięśni szereg bodźców, powodując nakładanie się na siebie kolejnych skurczów mięśnia. Która z przedstawionych sytuacji ma miejsce w rzeczywistości przy długotrwałym działaniu bodźców o stałej wartości nadprogowej?
Początkowe bodźce zwiększają siłe skurczu mięśnia, później skurcz utrzymuje się na stałym poziomie, a ostatecznie siła skurczu maleje
Pytanie 7
W skład jednostki motorycznej wchodzą:
Jedna ruchowa komórka nerwowa i włókna mięśniowe przez nią unerwione
Pytanie 8
Mięśniem szkieletowym nie jest:
Mięsień rzęskowy
Pytanie 9
Mięsień okrężny ust jest mięśniem:
Mieszanym
Pytanie 10
na początku skurczu włókno mięśniowe najpierw jest w stanie refrakcji bezwzględnej, a następnie refrakcji względnej. Jakie bodźce mogą spowodować nowe pobudzenie w stanie refrakcji względnej?
Wyłącznie nadprogowe
Pytanie 11
Wymienione niżej struktury uszereguj według grubości, zaczynając od najcieńszej: miofibrylla, miofilament aktynowy, miofilament miozynowy.
Miofilament aktynowy, miofilament miozynowy, miofibrylla
Pytanie 12
Wymienione niżej zjawiska wpisz chronologicznie do wykazu procesów mających miejsce po dotarciu impulsu nerwowego do synapsy nerwowo-mięśniowej: ATP ulega hydrolizie, następuje depolaryzacja błony presynaptycznej, powstaje aktynomiozyna, do szczeliny presynaptycznej zostaje uwolniony mediator-acetylkocholina, do sarkoplazmy wnikają jony sodowe, następuje skrócenie sarkomeru, ATP-aza ulega aktywacji, do sarkoplazmy dyfundują jony wapniowe.
Następuje depolaryzacja błony presynaptycznej, do szczeliny presynaptycznej zostaje uwolniony mediator-acetylkocholina, do sarkoplazmy wnikają jony sodowe, do sarkoplazmy dyfundują jony wapniowe, ATP-aza ulega aktywacji, ATP ulega hydrolizie, powstaje aktynomiozyna, następuje skrócenie sarkomeru.