Pytania i odpowiedzi

Wstęp Do Prawoznastwa

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Wydanie 2
Ilość pytań: 150 Rozwiązywany: 4629 razy
Pytanie 21
Wyodrębnienie poszczególnych dyscyplin w obrębie prawoznawstwa jest zróżnicowaniem, które jest konsekwencją:
potrzeby organizacji badań naukowych i dydaktyki akademickiej (zróżnicowanie katedr i zakładów powodowane jest zasadniczo potrzebą organizacji życia naukowego i potrzeb dydaktyki)
Pytanie 22
Wskaż przykłady nauk pomocniczych występujących w obrębie prawoznawstwa
kryminalistyka, medycyna sądowa,
Pytanie 23
Informatykę prawniczą zaliczyć można do:
szeroko pojmowanych nauk pomocniczych prawoznaw
Pytanie 24
Badaniem wpływu prawa rzymskiego na rozwój europejskiej kultury prawnej zajmują się głównie
nauki historycznoprawne
Pytanie 25
Dogmatyka prawa, to:
dyscyplina prawoznawstwa podejmująca problematykę z zakresu obowiązywania norm określonej gałęzi systemu prawa
Pytanie 26
Wskaż tzw. problem dogmatycznoprawny:
Norma N formułuje w czasie T w sytuacji W wobec osoby A obowiązek zachowania się Z”
Pytanie 27
Tzw. podejście dogmatycznoprawne w naukowej działalności prawniczej koliduje z ogólną zasadą wolności postępowania naukowego. Którą z poniższych: hipotez należałoby pomimo tego zastrzeżenia odrzucić?!
na gruncie dogmatyki prawa nie dopuszcza się sporów wokół możliwych interpretacji tekstów prawnych i odmiennie rozumianych pojęć prawniczych,
Pytanie 28
Tzw. metoda dogmatyczna jest:
specyficznie prawniczą metodą analizy tekstu
Pytanie 29
Formalizm metody formalno-dogmatycznej polega na przyjęciu m.in. następującego założenia:
przedmiotem badań są teksty prawne,
Pytanie 30
Zagadnienia de legeferenda to
formułowanie postulatów doskonalenia prawa
Pytanie 31
Opracowywanie i systematyzacja prawa oraz rekonstrukcji aparatury pojęciowej powalająca odpowiadać na pytania o obowiązywaniu poszczególnych norm to zagadnienia i zakresu
dogmatyki prawa,
Pytanie 32
Prawnicze spory wokół prawidłowej struktury normy (językowej budowy normy) należą do problematyki o charakterze:
analitycznym
Pytanie 33
Problem kompetencji Prezydenta RP do odwoływania Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pod rządami poprzedniej regulacji prawnej (przepisy przewidywały kompetencję Prezydenta do powołania Przewodniczącego KRRiT, nic nie wspominając o kompetencji do jego odwołania) był problemem:
dogmatycznoprawny
Pytanie 34
Jeśli przyjąć wariant tzw. minimalistyczny polityki prawa, tj. zakładający, że problemy z zakresu polityki prawa polegają m.in. na doborze przez prawodawcę odpowiednich metod regulacji (np. wyborze między cywilistyczną a administratywistyczną metodą regulacji), to problemy polityki prawa należeć będą do zagadnień:
socjotechnicznych
Pytanie 35
Pytanie: „Czy ustawa o podatku dochodowym sprawiedliwie rozkłada ciężary fiskalne między przedsiębiorców, płacących tzw. podatek liniowy, a resztą społeczeństwa, płacącą podatki według ogólnych stawek 18 i 32%?” podejmuje problem:
z dziedziny aksjologii prawa
Pytanie 36
Pytanie: „Czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów podlega ochronie tzw. prawo własności pięter nabyte pod rządami Kodeksu Napoleona?” jest pytaniem:
dogmatycznoprawnym
Pytanie 37
Prawodawca uznał, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zjawiska społecznego alkoholizmu będzie wprowadzenie ograniczenia możliwości zakupu alkoholu w pewnym miejscach oraz w określonym czasie (w trakcie świąt narodowych, większych imprez sportowych, w miejscach znajdujących się w pobliżu placówek oświatowych etc.). Brak skuteczności tego rodzaju ograniczeń oznacza, iż prawodawca wadliwie rozstrzygnął problem:
socjotechnicznym
Pytanie 38
Ustalenie wspólnych elementów znaczeniowych pojęcia „obowiązywanie”, obecnych w różnych szczegółowych naukach prawnych, jest problemem
teorii prawa
Pytanie 39
Wypowiedź: „Istotą prawa jest wspieranie dążenia do osiągnięcia powszechnego dobra, czyli tworzenie takich warunków, aby członkowie społeczeństwa mieli możność maksymalnego osiągania wartości podstawowych i realizacji innych rozsądnych celów” jest charakterystyczna dla:
filozofii prawa
Pytanie 40
Rozstrzyganie zagadnień interpretacji | i systematyzacji na poziomie poszczególnych tekstów obowiązujących aktów normatywnych należy do podstawowych zadań:
dogmatyki pawa

Powiązane tematy

#wdp