Pytania i odpowiedzi

BIO

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 70 Rozwiązywany: 937 razy
Pytanie 21
Zazwyczaj najbardziej informatywną pojedynczą wielkością statystyki opisowej, opisującą serię pomiarów ciśnienia tętniczego krwi o rozkładzie normalnym jest:
wartość średnia
Pytanie 22
Który z poniżej przedstawionych wyników badania ekologicznego wskazuje, że narażenie na drobny pył zawarty w powietrzu istotnie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego mózgu:
współczynnik korelacji = 0,6
Pytanie 23
Prosze wskazać, który z podanych poniżej testów statystycznej znamienności różnic należy zastosować w przypadku konieczności porównania stężenia bilirubiny w moczu kobiet i mężczyzn, w przypadku gdy w obydwu grupach rozkład zmiennej nie odbiega od rozkładu normalnego:
test t-Studenta
Pytanie 24
W przypadku analizy zmiennej "staż pracy z komputerem [lata]" oceniono normalność rozkładu zmiennej testem Shapiro-Wilka. Uzyskano wartość testu na poziomie istotności p<0,05. W dalszej kolejności przystąpiono do oceny zróżnicowania stażu pracy w grupie kobiet i mężczyzn. Który z poniżej wymienionych testów należy zastosować w tym celu:
test U Mann-Whitneya
Pytanie 25
Wynik testu Levene'a zastosowany przy ocenie jednorodności wariancji zmiennej "ciśnienie skurczowe" w trzech niezależnych grupach wynosi: F=0,08, p=0,9. Można więc uznać, że:
wariancje w porównywanych grupach są jednorodne
Pytanie 26
Wykres pudełkowy (tzw. ramka-wąsy) w teście ANOVA oceniającym zróżnicowanie nasilenia dolegliwości bólowych pleców u pracowników zatrudnionych z komputerem dłużej niż: 10 lat, 5-10 lat, oraz krócej niż 5 lat, przedstawia m.in. wartości:
średniej arytmetycznej wraz z odchyleniem standardowym w poszczególnych grupach
Pytanie 27
Do narzędzi statystycznych badających normalność rozkładu cechy należy test:
Shapiro-Wilka
Pytanie 28
Podstawowym celem szacowania (estymacji) jest:
poznanie rzeczywistej wartości danej cechy w populacji na podstawie pomiaru tej cechy w grupie
Pytanie 29
Dla określenia zależności pomiędzy stężeniem leku w surowicy a masą ciała leczonych należy zastosować:
analizę korelacji
Pytanie 30
W badaniu nad uwarunkowaniem otyłości, wynik pomiaru masy ciała [kg] jest traktowany jako:
zmienna zależna
Pytanie 31
Do miar określających zmienność wartości cechy, nie należy:
modalna
Pytanie 32
Płeć, kolor włosów, obecność lub brak choroby, to przykłady zmiennych:
jakościowych
Pytanie 33
Artykuł dotyczący rozpowszechnienia skoliozy w populacji dzieci w wieku szkolnym został zdyskwalifikowany, jako nie spełniający wymogów dobrej praktyki epidemiologicznej i tym samym uniemożliwiający uogólnienie wyników badań. Wśród krytycznych zastrzeżeń istotnego znaczenia w tym przypadku nie posiada:
zawężenie dociekań do populacji dzieci w wieku szkolnym
Pytanie 34
W analizie regresji zbadano zależność pamiędzy czasem trwania snu a kalorycznością wieczornego posiłku. Uzyskany współczynnik regresji b = -0,98 oznacza, że:
analizowana zależność ma statystyczne znaczenie pod warunkiem, że uzyskanej wartości "b" towarzyszy wartość "p" nie przekraczająca przyjętego kryterium (np. 0,05)
Pytanie 35
Procedura szacowania jest istotna przy określaniu prawdopodobnej wartości ciśnienia tętniczego krwi u dzieci. Towarzyszy jej ograniczona precyzja wynikająca z obecności tzw. błędu szacowania, którego wielkość nie zależy od:
bezwzględnej wartości estymatora punktowego
Pytanie 36
U chorych na przewlekłą chorobę płuc oceniono występowanie objawów w zależności od masy ciała. Wyróżniono przy tym dwie grupy- 40 chorych z otyłością i 40 chorych z normalną masą ciała (chorych z nadwagą wykluczono z badania). U każdego chorego- w obu porównywanych grupachokreślono tzw. kliniczny stopień duszności (KSD) w skali od 1 (minimalna) do 5 (maksymalna). O stopniu decydował rodzaj aktywności fizycznej, podczas której pojawiła się duszność (odpowiedzi na standardowe pytania). U chorych z nadwagą średni KSD wynosił 3,8, a u chorych bez nadwagi wynosił 2,5. Testem właściwym dla porównania nasilenia duszności w obu grupach jest:
test U-Manna Whitney'a, ze względu na konstrukcję zmiennej KSD
Pytanie 37
Dla oszacowania minimalnej niezbędnej wielkości próby umożliwiającej uzyskanie wiarygodnych wyników koniecznej jest:
określenie mocy badania
Pytanie 38
Dla porównania trafności diagnostycznej dwóch różnych testów stosowanych w diagnostyce jednej i tej samej choroby najbardziej wiarygodne wyniki generują:
wielkość tzw. Pola pod krzywą w analizie ROC
Pytanie 39
W jaki sposób można zmierzyć i opisać statystyczną zależność pomiędzy wiekiem a stężeniem karboksyhemoglobiny u pracowników zatrudnionych w zakładzie koksowniczym?
poprzez wyznaczenie współczynnika korelacji Spearmana
Pytanie 40
badaniu mierzono szybkość reakcji na bodźce wzrokowe u kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie przewozowym. Badanie przeprowadzono zarówno przed, jak i po zakończeniu pracy. Dla oceny statystycznej zależności pomiędzy długością dziennego czasu pracy (wyrażonego w godzinach) a wynikiem testu oceniającego szybkość reakcji (wyrażoną w sekundach) należy zastosować:
test zależności Pearsona lub Spearmana- o wyborze decyduje rozkład zmiennej zależnej ( czy rozkład jest normalny)

Powiązane tematy