Strona 1

BIO

Pytanie 1
Pacjentów poradni okulistycznej podzielono na 3 grupy: A = osoby z krótkowzrocznością, B = osoby z długowzrocznością, C = osoby widzące prawidłowo. Grupy te porównano w zakresie czasu spędzanego dziennie przy pracy z komputerem, a właściwą metodą oceny ewentualnego zróżnicowania czasu jest:
test chi kwadrat
test t- dla zmiennych niezależnych
analiza wariancji
test t- dla zmiennych powiązanych
Pytanie 2
Szereg obserwacji potwierdzonych literaturowymi opisami przypadków wykazuje, że zaostrzenie objawów w przebiegu astmy jest poprzedzone pogorszeniem jakości snu w nocy przed zaostrzeniem objawów astmy. Na tej podstawie sformuowano hipotezę odnoszącą się do relacji wymienionych zaburzeń oraz przeprowadzono badanie, które należy – w warstwie statystycznej – traktować jako:
analizę konfirmacyjną
analizę eksploracyjną
analizę opisową
analizę stratyfikacyjną
Pytanie 3
Przeprowadzono badanie, które miało wykazać czy wraz z wydłużeniem czasu oczekiwania na zabieg wydłuża się czas gojenia pooperacyjnej rany, a relacja pomiędzy tymi zdarzeniami miała być opisana prostym równaniem regresji. Podstawową weryfikację powyższej hipotezy umożliwia ocena:
względnej wielkości współczynnika regresji (iloraz tego wspołczynnika i wyrazu wolnego)
bezwzględnej wielkości współczynnika regresji
wartość statystyki 'p' związanej ze zmienną zależną
wartość statystyki 'p' związanej z właściwym współczynnikiem regresji
Pytanie 4
Wyniki badania wykazały 4 przypadki eozynofilii w grupie 60 dzieci uczęszczających do przedszkola i 15 przypadków eozynofilii w grupie 115 dzieci nie uczęszczających do przedszkola. Uzyskane dane sugerują obecność różnicy, której statystyczną znamienność można określić stosując:
test Fisher'a
test t-Studenta
test rang
test chi kwadrat
Pytanie 5
Stwierdzono, że rozkład zmiennej ciśnienie tętnicze (ciśnienie skurczowe) nie jest zgodny z rozkładem normalnym. Które ze znanych statystyk opisowych należałoby wykorzystać przy opisie tej zmiennej w grupie badanych:
medianę i rozstęp międzykwartałowy
średnią i odchylenie standardowe
liczbę badanych i odchylenie standardowe
odchylenie standardowe i odsetek badanych
Pytanie 6
Dwóch niezależnych badaczy oceniało tych samych pacjentów pod względem sprawności wentylacyjnej płuc. Ocenie podlegała m.in. całkowita pojemność wydechowa w spoczynku i po 5 minutowym wysiłku. Który ze znanych testów należy zastosować do oceny zgodności badaczy w interpretowaniu wyników spirometrii:
analizę regresji liniowej
test różnic dla zmiennych niezależnych
analizę regresji wielorakiej
test różnic dla zmiennych powiązanych
Pytanie 7
Wartość wspolczynnika regresji w badaniu oceniającym związek pomiędzy masą ciała a ciśnieniem rozkurczowym wynosiła beta = 0,6 (95% przedział ufności, 0,4-0,8). Uzyskany wynik oznacza, że:
ciśnienie rozkurczowe nie zależy od masy ciała
wzrost masy ciała prowadzi do wzrostu ciśnienia rozkurczowego ale zależność ta nie jest istotna statystycznie
wzrost masy ciała prowadzi do obnizenia ciśnienia rozkurczowego i zależność ta jest istotna statystycznie
wzrost masy ciala prowadzi do wzrostu ciśnienia rozkurczowego i zależność ta jest istotna statystycznie
Pytanie 8
W pewnym badaniu oceniono jednoczesny wpływ dawki leku obniżającego poziom bólu i czasu trwania terapii na stan pacjentów z oddziału chirurgii, neurologii i onkologii. Który ze znanych testów byłby najwłaściwszy do oceny skuteczności terapii w porównywanych oddziałach:
ANOVA jednoczynnikowa
ANOVA dwuczynnikowa
test t-Studenta dla zmiennych powiązanych
test t-Studenta dla zmiennych niezależnych

Powiązane tematy