Pytania i odpowiedzi

BIO

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 70 Rozwiązywany: 921 razy
Pytanie 1
Pacjentów poradni okulistycznej podzielono na 3 grupy: A = osoby z krótkowzrocznością, B = osoby z długowzrocznością, C = osoby widzące prawidłowo. Grupy te porównano w zakresie czasu spędzanego dziennie przy pracy z komputerem, a właściwą metodą oceny ewentualnego zróżnicowania czasu jest:
analiza wariancji
Pytanie 2
Szereg obserwacji potwierdzonych literaturowymi opisami przypadków wykazuje, że zaostrzenie objawów w przebiegu astmy jest poprzedzone pogorszeniem jakości snu w nocy przed zaostrzeniem objawów astmy. Na tej podstawie sformuowano hipotezę odnoszącą się do relacji wymienionych zaburzeń oraz przeprowadzono badanie, które należy – w warstwie statystycznej – traktować jako:
analizę konfirmacyjną
Pytanie 3
Przeprowadzono badanie, które miało wykazać czy wraz z wydłużeniem czasu oczekiwania na zabieg wydłuża się czas gojenia pooperacyjnej rany, a relacja pomiędzy tymi zdarzeniami miała być opisana prostym równaniem regresji. Podstawową weryfikację powyższej hipotezy umożliwia ocena:
wartość statystyki 'p' związanej z właściwym współczynnikiem regresji
Pytanie 4
Wyniki badania wykazały 4 przypadki eozynofilii w grupie 60 dzieci uczęszczających do przedszkola i 15 przypadków eozynofilii w grupie 115 dzieci nie uczęszczających do przedszkola. Uzyskane dane sugerują obecność różnicy, której statystyczną znamienność można określić stosując:
test Fisher'a
Pytanie 5
Stwierdzono, że rozkład zmiennej ciśnienie tętnicze (ciśnienie skurczowe) nie jest zgodny z rozkładem normalnym. Które ze znanych statystyk opisowych należałoby wykorzystać przy opisie tej zmiennej w grupie badanych:
medianę i rozstęp międzykwartałowy
Pytanie 6
Dwóch niezależnych badaczy oceniało tych samych pacjentów pod względem sprawności wentylacyjnej płuc. Ocenie podlegała m.in. całkowita pojemność wydechowa w spoczynku i po 5 minutowym wysiłku. Który ze znanych testów należy zastosować do oceny zgodności badaczy w interpretowaniu wyników spirometrii:
test różnic dla zmiennych niezależnych
Pytanie 7
Wartość wspolczynnika regresji w badaniu oceniającym związek pomiędzy masą ciała a ciśnieniem rozkurczowym wynosiła beta = 0,6 (95% przedział ufności, 0,4-0,8). Uzyskany wynik oznacza, że:
wzrost masy ciala prowadzi do wzrostu ciśnienia rozkurczowego i zależność ta jest istotna statystycznie
Pytanie 8
W pewnym badaniu oceniono jednoczesny wpływ dawki leku obniżającego poziom bólu i czasu trwania terapii na stan pacjentów z oddziału chirurgii, neurologii i onkologii. Który ze znanych testów byłby najwłaściwszy do oceny skuteczności terapii w porównywanych oddziałach:
ANOVA dwuczynnikowa
Pytanie 9
Wynik testu Levene'a zastosowany przy ocenie jednorodności wariancji zmiennej "stezenie glukozy we krwi" w trzech niezaleznych grupach wynosi F=0,08 przy istotności p=0,6. Można więc uznać, że:
wariancje w porównywanych grupach są jednorodne
Pytanie 10
Metoda Bonferroniego sprowadza się do skorygowania poziomu decyzyjnej istotności statystycznej w teście ANOVA poprzez wyznaczenie nowej wartości krytycznej 'p' zależnej od liczby porównań. Proszę wskazać skorygowaną wartość 'p' przy analizie obejmującej 5 porównań:
0,01
Pytanie 11
Hipoteza zerowa w teście ANOVA Kruskala-Wallisa ma następującą postać:
brak istotnej róznicy pomiędzy wartościami średnimi w porównywanych grupach
Pytanie 12
W pewnym badaniu oceniono wpływ treningu jogi na statyczną i dynamiczną równowagę u osób otyłych. Badanie prowadzono przez okres miesiąca; grupa badana byla poddawana treningowi jogi 3 razy w kazdym tygodniu, grupa kontrolna – nie trenowała. Wskaż zdanie prawdziwe:
[...] wystarczy przeprowadzić test kolejności par Wilcoxona
Pytanie 13
W pewnym badaniu oceniono zależność pomiędzy masą ciała 50 kobiet a wartością cholesterolu HDL. Niestety wynik pomiaru stężenia cholesterolu HDL uzyskano jedynie dla 48 kobiet. Którą ze znanych metod można zastosować do predykcji brakujących wartości?
regresję liniową prostą
Pytanie 14
Badacz podzielił pacjentów (N=35) na dwie grupy: grupę, w której zastosował nowy lek hipotensyjny oraz grupę z placebo. Następnie badane grupy podzielił na pacjentów z wysokim i niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Właściwym testem dla oceny różnicy w częstości występowania niskiego/wysokiego ciśnienia pomiędzy badanymi grupami będzie:
test Fishera
Pytanie 15
Wskaż nieprawdziwe stwierdzenie dotyczące regresji liniowej:
zmienna zależna jest zmienną jakościową
Pytanie 16
Testem nie należącym do grupy testów parametrycznych jest:
test U-Manna Whitneya
Pytanie 17
Proszę wskazać, który z podanych niżej testów statystycznych należy zastosować w przypadku konieczności porównania wyniku spirometrii (pierwszosekundowa natężona pojemność wydechowa) u dziewcząt i chłopców uczęszczających do przedszkoli:
test t-Studenta, o ile rozkład zmiennej jest zbieżny z rozkladem normalnym
Pytanie 18
Jednoczynnikowy model analizy wariancji stosowany jest dla oceny:
wpływu na zmienną zależną każdego badanego czynnika objaśniającego oddzielnie
Pytanie 19
w grupie chłopców w wieku szkolnym oceniono występowanie duszności przed i po wysiłku fizycznym. Wartość p w teście t-Studenta dla zmiennych sparowanych wyniosła p=0,5. Wynik ten zinterpretujemy następująco
występowanie duszności przed i po wysiłku fizycznym w grupie chłopców nie uległo statystycznie istotnej zmianie
Pytanie 20
Wskaż, która wartość współczynnika R oznacza pełną korelację:
0,9 < r < 1,0

Powiązane tematy