Strona 2

Co wiesz o Marii Skłodowska-Curie?

Pytanie 9
W 1897r. na świat przychodzi pierwsza córka uczonych, Irena. Kim została Irena?
Pytanie 10
Po siedmiu latach, w 1904r. rodzina powiększyła się o kolejną córkę, Ewę. Jaki los spotkał Ewę?
Pytanie 11
W jakich okolicznościach, Maria przejmuje katedrę po mężu, stając się pierwszą kobietą wykładającą na Sorbonie, a po dwóch latach w roku 1908 zostaje pierwszą kobietą, profesorem tej szacownej uczelni?
Pytanie 12
Kiedy, w Paryżu Maria buduje Instytut Radowy - nowoczesną placówkę medyczną i badawczą, z prawdziwym, doskonale wyposażonym laboratorium?
Pytanie 13
Wybucha I wojna światowa, ogłoszona zostaje mobilizacja, Maria zdaje sobie sprawę, że musi zamknąć instytut, ukryć rad, co robi osobiście wywożąc go do Bordeaux. Nie może pozostać jednak bierna, to wbrew jej naturze. Czym zajmuje się w czasie I wojny światowej?
Pytanie 14
Oprócz pogotowia Maria Curie zakłada 220 stacji radiologicznych i kształci kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze nazywali pojazdy, zaopatrzone w aparaty rentgenowskie - "małymi Curie". Ilu rannych przebadano?
Pytanie 15
Po wojnie przyjeżdżają stypendyści z całego świata, ona sama dba o to by było wśród nich jak najwięcej Polaków, wspiera w ten sposób naukę polską dźwigającą się po odzyskaniu niepodległości. Od 1922 roku zasiada jako przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej i reprezentuje również sprawę polską, w jakiej organizacji?
Pytanie 16
Odbywa liczne podróże zagraniczne, wśród nich dwie bardzo znaczące do Stanów Zjednoczonych, kiedy to przywozi pieniądze na wyposażenie w rad i sprzęt laboratoryjny dla Instytutu Radowego w Paryżu oraz, kiedy zbiera fundusze na wybudowanie i wyposażenie bliźniaczej placówki w Warszawie. Podaj , w których latach to było?