Fiszki

Co wiesz o Marii Skłodowska-Curie?

Test w formie fiszek Test dotyczy informacji o niezwykłym życiu i pracy naszej noblistki. Była osobą wyjątkową:szlachetna, uparta i nieugięta, potrafiąca wszystko ofiarować, nie żądając niczego w zamian. Razem z mężem odkryli promieniotwórczość oraz dwa pierwiastki promieniotwórcze: polon i rad. Rok 2011, jest rokiem Marii Skłodowskiej -Curie.
Ilość pytań: 20 Rozwiązywany: 8977 razy
Gdzie i kiedy urodziła się Maria Skłodowska-Curie?
07.11.1867r. w Warszawie, przy ul. Freta 16
11.07.1867r. w Warszawie, przy ul. Freta 16
07.11.1867r. w warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 6
11.07.1876r. w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 11
07.11.1867r. w Warszawie, przy ul. Freta 16
Jakie tradycje patriotyczne były kultywowane w rodzinie Skłodowskich?
W rodzinie kultywowane są tradycje patriotyczne romantyczne.
W rodzinie kultywowane są tradycje patriotyczne pozytywistyczne.
W rodzinie kultywowane są tradycje patriotyczne oświeceniowe.
W rodzinie kultywowane są tradycje patriotyczne, najpierw romantyczne, potem pozytywistyczne.
W rodzinie kultywowane są tradycje patriotyczne, najpierw romantyczne, potem pozytywistyczne.
W roku 1884 Maria Skłodowska zapisuje się w Warszawie na kursy nielegalnej uczelni, której program obejmował głównie nauki przyrodnicze i społeczne. Jaką nazwę miała ta uczelnia?
Uniwersytet Latający
Wyższa Szkoła Przyrodnicza
Uniwersytet Warszawski
Akademia Nauk Społecznych
Uniwersytet Latający
Za jaką nielegalną działalność grozi Marii nawet wywóz na zsyłkę?
Organizuje nielegalną drukarnię, publikując teksty z historii w języku polskim.
Organizuje szkółkę dla dzieci wiejskich, które uczy języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu.
Organizuje pomoc prześladowanym patriotomi ukrywa ich przed zaborcą.
Organizuje publiczne wystąpienia, szerząc ideały pozytywizmu.
Organizuje szkółkę dla dzieci wiejskich, które uczy języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu.
Gdzie, najczęściej samodzielnie lub pod okiem swojego kuzyna, chemika i asystenta D. Mendelejewa-Józefa Boguskiego lub Napoleona Milicera, Maria Skłodowska przedziera się przez gąszcz zagadnień dotyczących analizy chemicznej?

W Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.
Na Uniwersytecie Warszawskim.
W Szkole Rolniczej.
W laboratorim Instytutu Fizyki.
W Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.
W listopadzie 1891 r. spełniają się jej marzenia. Wyjeżdża do Paryża i zapisuje się na wydział matematyczno przyrodniczy Sorbony. Jest jedną z nielicznych dziewcząt na tym ścisłym kierunku.Kiedy Maria kończy studia i z jaką lokatą otrzymuje licencjaty?
W 1898r. kończy studia, otrzymuje licencjat nauk fizycznych, z oceną „bardzo dobrze” , a za rok otrzymuje licencjat nauk matematycznych, z oceną „dość dobrze”.
W 1893r. kończy studia, otrzymuje licencjat nauk fizycznych, z oceną „dość dobrze” , a za rok otrzyma licencjat nauk matematycznych, z oceną „bardzo dobrze”.
W 1882r. kończy studia, otrzymuje licencjat nauk fizycznych, z oceną „bardzo dobrze” , a po dwóch latach licencjat nauk matematycznych, z oceną „dość dobrze”.
W 1893r. kończy studia, otrzymuje licencjat nauk fizycznych, z oceną „bardzo dobrze” , a w 1894r. licencjat nauk matematycznych, z oceną „dość dobrze”.
W 1893r. kończy studia, otrzymuje licencjat nauk fizycznych, z oceną „bardzo dobrze” , a w 1894r. licencjat nauk matematycznych, z oceną „dość dobrze”.
W którym roku, Maria poślubiła fizyka, Piotra Curie?
W lipcu 1895 roku.
W którym roku i w jakiej dziedzinie Maria otrzymała Nagrodę Nobla?

W 1903r. w dziedzinie fizyki wraz Piotrem Curie i Henrykiem Becquerelem, w roku 1911 samodzielnie otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
W 1897r. na świat przychodzi pierwsza córka uczonych, Irena. Kim została Irena?
Została naukowcem, a w 1935 roku otrzyma wraz z mężem, Fryderykiem Joliot Curie, nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie zjawiska sztucznej promieniotwórczości.
Po siedmiu latach, w 1904r. rodzina powiększyła się o kolejną córkę, Ewę. Jaki los spotkał Ewę?
Została pianistką, autorką biografii matki, korespondentką wojenną.
W jakich okolicznościach, Maria przejmuje katedrę po mężu, stając się pierwszą kobietą wykładającą na Sorbonie, a po dwóch latach w roku 1908 zostaje pierwszą kobietą, profesorem tej szacownej uczelni?
19 kwietnia 1906 roku Piotr ginie w wypadku ulicznym.
Kiedy, w Paryżu Maria buduje Instytut Radowy - nowoczesną placówkę medyczną i badawczą, z prawdziwym, doskonale wyposażonym laboratorium?
Przed I wojną światową.
Wybucha I wojna światowa, ogłoszona zostaje mobilizacja, Maria zdaje sobie sprawę, że musi zamknąć instytut, ukryć rad, co robi osobiście wywożąc go do Bordeaux. Nie może pozostać jednak bierna, to wbrew jej naturze. Czym zajmuje się w czasie I wojny światowej?
W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet robi prawo jazdy, by móc prowadzić półciężarowy samochód, zdobywa 20 samochodów i organizuje ruchome pogotowie z aparatami Roentgena.
Oprócz pogotowia Maria Curie zakłada 220 stacji radiologicznych i kształci kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze nazywali pojazdy, zaopatrzone w aparaty rentgenowskie - "małymi Curie". Ilu rannych przebadano?
10 tysięcy rannych
Po wojnie przyjeżdżają stypendyści z całego świata, ona sama dba o to by było wśród nich jak najwięcej Polaków, wspiera w ten sposób naukę polską dźwigającą się po odzyskaniu niepodległości. Od 1922 roku zasiada jako przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej i reprezentuje również sprawę polską, w jakiej organizacji?
W Lidze Narodów
Odbywa liczne podróże zagraniczne, wśród nich dwie bardzo znaczące do Stanów Zjednoczonych, kiedy to przywozi pieniądze na wyposażenie w rad i sprzęt laboratoryjny dla Instytutu Radowego w Paryżu oraz, kiedy zbiera fundusze na wybudowanie i wyposażenie bliźniaczej placówki w Warszawie. Podaj , w których latach to było?
W roku 1921 i w roku 1929.
Marzenie uczonej spełnia się, w czerwcu przyjeżdża do Warszawy i kładzie jedną z pierwszych cegieł pod budowę Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Po kilku latach przyjedzie tu znowu, tym razem na uroczyste otwarcie Instytutu. W jakich latach, miały miejsce opisane zdarzenia?
W 1925 roku i w 1932.
Kiedy zmarła Maria Skłodowska-Curie i gdzie została pochowana?
4 lipca 1934 roku umiera na białaczkę. Zostaje pochowana w Sceaux pod Paryżem, we wspólnym grobie z mężem
W którym roku ich prochy przeniesiono do paryskiego Panteonu? Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą i jedyną kobietą uhonorowaną w ten sposób za własne zasługi naukowe i jedyną osobą, która spoczywa w Panteonie nie będącą z pochodzenia Francuzką.
W 1995 roku,
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie -to jedno z ciekawszych i bardziej klimatycznych muzeów w Polsce! Maria Skłodowska-Curie mieszkała pod tym adresem rok, od urodzenia, wspólnie z czwórką rodzeństwa, gdy jej matka Bronisława była przełożoną pensji. W latach trzydziestych XX wieku wmurowano tam pamiątkową tabliczkę informującą o dokonaniach polskiej noblistki. W XVIII-wiecznej kamienicy na Nowym Mieście można znaleźć wiele cennych pamiątek po Marii, między innymi płaszcz zdradzający jej bardzo drobną posturę, okulary, listy, książki czy repliki przyrządów, którymi Polka zmieniała świat fizyki i chemii.
Gdzie znajduje się opisane muzeum?
W Warszawie przy ul. Freta 16.