Strona 2

The Flower Man

Pytanie 9
Siły działające na układ ruchu
Siły bierne
tarcie podłoża, opór tkanek biernych, bezwładność, siły bierne mięśni
Siły wewnętrzne
wytwarzanie przez mięśnie
Siły czynne
siły pobudzonych mięśni, przyciąganie ziemskie
Siły zewnętrzne
przyciąganie ziemskie, wiatr, prąd morski
Pytanie 10
definicje
Człon
jest to taka część, element, który nie odkształca np. kości
Dźwignie biomechaniczne
maszyny do przekazywania siły, może wykonać pracę gdy energia jest przekazywana przez nią - tworzy ją belka podparta w dowolnym punkcie
Para biokinematyczna
są to dwa człony połączone ruchomo, np. 2 kości i staw
Półpara biokinematyczne
jest to kość z powierzchnią stawową (staw posiada 2 powierzchnie stawowe, otoczone torebką w której znajduje się maź stawowa)
Pytanie 11
Dźwignie biomechaniczne - 3
Dźwignia działa na zasadzie sztywnego drążka, na który działają siły przejawiające tendencję do obracania drążka wokół punktu jego podparcia.
W czasie napięcia mięśni wartość skurczu nie jest z reguły przenoszona bezpośrednio na obciążenie lecz ulega transformacji w układzie dźwigni kostnych.
Dźwignia działa na zasadzie sztywnego drążka, na który działają siły przejawiające tendencję do obracania drążka względem punktu jego podparcia.
U zwierząt energia czyli siła mięśni jest przenoszona przez kości, aby poruszać się poszczególnymi segmentami ciała.
W czasie napięcia mięśni wartość skurczu jest z reguły przenoszona bezpośrednio na obciążenie
U zwierząt energia czyli siła mięśni jest przenoszona przez stawy, aby poruszać się poszczególnymi segmentami ciała.
Pytanie 12
W każdej dźwigni możemy wyróżnić:
ramię siły (ciężaru)
punkt podparcia
ramię oporu (ciężaru)
punkt wyparcia
ramię oporu (wysiłku)
ramię siły (wysiłku)
Pytanie 13
Punkt podparcia dźwigni
u zwierząt punkt obrotu znajduje się w stawie. Punkt podparcia dźwigni to punkt wokół którego sztywny drążek obraca się.
u zwierząt punkt obrotu znajduje się w panewce. Punkt podparcia dźwigni to punkt wokół którego sztywny drążek obraca się.
u zwierząt punkt obrotu znajduje się w stawie. Punkt podparcia dźwigni to punkt względem którego sztywny drążek się porusza.
Pytanie 14
Ramię siły 2
U zwierząt znajduje się w przyczepie ścięgna kurczącego się mięśnia do poruszanej kości.
obejmuje wszystkie części drążka między punktem podparcia dźwigni i punkcie, w którym przyłożona jest siła drążka.
U zwierząt znajduje się w przyczepie ścięgna kurczącego się mięśnia do tkanki ścięgna.
Pytanie 15
Ramię podporu
obejmuje wybiórcze części drążka między punktem podparcia dźwigni i punktem, w którym działa opór lub ciężar, jaki ma być przezwyciężony czy podniesiony przez to ramię
obejmuje wszystkie części drążka między punktem podparcia dźwigni i punktem, w którym działa opór lub ciężar, jaki ma być przezwyciężony czy podniesiony przez to ramię
obejmuje wszystkie części stawu między punktem podparcia dźwigni i punktem, w którym działa opór lub ciężar, jaki ma być przezwyciężony czy podniesiony przez to ramię
Pytanie 16
Łańcuchy kinematyczne
Łańcuch kinematyczny to zespół funkcjonalny połączonych ze sobą kredensów. W zależności od realizowanego programu ruchowego łańcuch kinematyczny może składać się z 2 (para kinematyczna) lub więcej członów obejmujących swym zasięgiem nawet całe ciało.
Łańcuch kinematyczny to zespół funkcjonalny połączonych ze sobą segmentów. W zależności od realizowanego programu ruchowego łańcuch kinematyczny może składać się z 2 (para kinematyczna) lub więcej członów obejmujących swym zasięgiem nawet całe ciało.
Każdy łańcuch kinematyczny ma określoną swobodę transformacji prostych przemieszczeń kątowych w poszczególnych stawach w proste ruchy przestrzenne.
Każdy łańcuch kinematyczny ma określoną swobodę transformacji prostych przemieszczeń kątowych w poszczególnych stawach w złożone ruchy przestrzenne.

Powiązane tematy