Strona 3

Fizjologia trawienie

Pytanie 17
Wchłanianie moczu w nerkach jest wynikiem:
Filtracji kłębkowej osocza w kłębuszku nerkowym (mocz pierwotny). Czynnikiem napędowym filtracji jest ciśnienie filtracyjne (Pf) będące wypadkową ciśnienia hydrostatycznego krwi (Ph) i ciśnienia onkotycznego w naczyniach włosowatych kłębka (Po) oraz ciśnienia hydrostatycznego w torebce kłębka (Pt) Pf = Ph - (Po + Pt)
Najwyższa temperatura narządów, w których zachodzi intensywna przemiana materii: wątroba do 41oC (temperatura krwi odpływającej z wątroby jest o 2-3oC wyższa od krwi obwodowej); temperatura mięśni do 40oC (w czasie intensywnej pracy)
Kreatynina wydalana z moczem jest bezwodnikiem kreatyny, wytworzonym z fosfagenu mięśniowego. U zwierząt mięsożernych może pochodzić z pokarmu. Stężenie kreatyniny w moczu rośnie u zwierząt głodzonych i poddanych wysiłkowi mięśniowemu.
Wydzielania kanalikowego jonów jak i cząsteczek związków niedysocjujących
Wchłaniania kanalikowego (biernie lub czynnie), polegającego na zwrotnym wchłanianiu cennych dla organizmu składników moczu pierwotnego
Pytanie 18
Spoczynkowy poziom przemian energetycznych dostarcza energii niezbędnej do utrzymania podstawowych czynności życiowych (8)
serca (ok. 7% PPM)
utrzymania napięcia mięśniowego
układu nerwowego (ok. 25% PPM)
układu oddechowego
utrzymania gradientu stężeń elektrolitów
czynności wydzielniczej gruczołów na poziomie podstawowym
odbudowy składników ciała i innych
czynności wydzielniczej wątroby (ok. 20% PPM)
utrzymania stałej temperatury wewnątrzustrojowej
Pytanie 19
Składniki nieorganiczne moczu to:
kreatynina
biernina
indykan
lenina
kogutan
kuran
Pytanie 20
Połącz
wydalany/a z moczem, wytworzony/a z fosfagenu mięśniowego. U zwierząt mięsożernych może pochodzić z pokarmu. Stężenie tego w moczu rośnie u zwierząt głodzonych i poddanych wysiłkowi mięśniowemu.
Kreatynina
Indykan
(kwas indoksylo-siarkowy) wytwarzany jest w wątrobie procesach bakteryjnej fermentacji gnilnej w jelicie grubym i z kwasu siarkowego. Koncentracja tego w moczu jest wskaźnikiem natężenia procesów gnilnych w jelicie grubym.
Pytanie 21
Połącz informacje dotyczące pomiaru temperatury
Najzimniejsze okolice:
koniec nosa, uszu, palców
Różnice zależne od
warunki i miejsce pomiaru
Najcieplejsze miejsca
wewnętrzne tkanki ciała
Najniższa temperatura
temperatura skóry - od 24oC do 35oC
Najmniejsza temperatura z wewnętrznych narządów
płuca 35oC
Najwyższa temperatura
narządów, w których zachodzi intensywna przemiana materii: wątroba do 41oC (temperatura krwi odpływającej z wątroby jest o 2-3oC wyższa od krwi obwodowej); temperatura mięśni do 40oC (w czasie intensywnej pracy)

Powiązane tematy