Strona 2

Psychologia społeczna SGH

Pytanie 9
przypadek, w którym mniejszość członków grupy wpływa na achowanie albo na przekonania większości
Pytanie 10
badał granice posłuszeństwa osobie cieszącej się autorytetem. Połączone naciski informacyjne i normatywne spowodowały wysoki poziom posłuszeństwa. Większość osób badanych podawała w ich mniemaniu prawie śmiertelne wstrząsy elektryczne innym uczestnikom. Uczestnicy eksperymentu zostali schwytani w pajęczynę norm pozostających ze sobą w konflikcie. Trudno im się było zorientować, że ta norma, której się podporządkowali na początku (posłuszeństwo autorytetowi), przestała być normą właściwą. Trudności przysparzał dodatkowo fakt, że proszono o zwiększanie siły wstrząsów o małą wielkość. Po uzasadnieniu przed samym sobą podania wstrząsu o pewnym napięciu prądu, ludziom trudno było stwierdzić, że tylko trochę silniejszy wstrząs jest zły.
Pytanie 11
szybkie rozprzestrzenianie się emocji lub zachowań w tłumie
Pytanie 12
spadek osobistej odpowiedzialnośći za własne działania (efekt)
Pytanie 13
skoro coś zacząłeś robić,nie wypada się wycofać(technika)
Pytanie 14
osba badająca wpływ nacisku knoformizmu normatywnego dla jednostki
Pytanie 15
koncepcja, wedle której zagrożenie wolności wyboru określonego zachowania powoduje wzbudzenie nieprzyjemnego stanu przeciwstawienia się; ludzie mogą zredukować ten stan, angażując się w zagrożone zachowanie (Brehm)
Pytanie 16
teoria, w której zakłada się, że istnieją dwa sposoby zmiany postaw za pośrednictwem komunikatów perswazyjnych; centralna strategia pojawia się, gdy ludzie mają motywację i zdolność do skupienia uwagi na argumentach zawartych w komunikacie; peryferyczna strategia występuje, gdy ludzie nie skupiają swojej uwagi na argumentach, lecz są pod wpływem charakterystyk powierzchownych (np. kto jest nadawcą)

Powiązane tematy

#psychologia #spoleczna