Strona 2

Sztuka bizantyjska - powtórka

Pytanie 9
Wnętrze kaplicy, która na początku XV wieku została przebudowana na polecenie Władysława Jagiełły w stylu gotyckim.
W 1418 r. zespół ruskich malarzy ukończył polichromię kościoła, wykonaną temperą na suchym i mokrym tynku (fresk) w stylu rusko-bizantyjskim. Freski zostały zniszczone w pierwszej połowie XIX wieku (zatynkowane), obecnie są zrekonstruowane. Przedstawiają serię scen o tematyce religijnej, a wśród postaci dwa portrety Władysława Jagiełły.

Owe wnętrze pochodzi z ...
Pytanie 10
Postaci przedstawione są w ujęciu określanym w ortodoksyjnej ikonografii jako eleusa - Matka Boska z pochyloną głową przytula policzek do policzka Jezusa.

Jaką nazwę nosi przedstawiona ikona?
Pytanie 11
Ikona nosząca przedstawia "trzech aniołów odwiedzających Abrahama przy dębie Mamre"

Scena oparta na biblijnej przypowieści interpretowana jest jako przedstawienie jedności Trójcy Świętej, w której centralna postać symbolizuje Chrystusa, anioł z jego prawej strony (z uniesioną prawą dłonią) Boga Ojca, a anioł w zielonym himationie Ducha Świętego. Aniołowie trzymają w dłoniach identyczne laski wskazujące na ich całkowitą równorzędność w jedności.

Jaki tytuł nosi ta ikona, podaj jej twórcę. Odpowiedzi oddziel przecinkiem
Pytanie 12
Matka Boska Częstochowska z Jasnej Góry.

Typ ikonograficzny wizerunków Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ukazujący Marię, która prawą dłonią wskazuje na posadowionego na jej lewym ramieniu Chrystusa, zwracającego się w stronę widza i unoszącego prawą dłoń w geście błogosławieństwa.

Jak nazwę nosi ten ikonograficzny typ?
Pytanie 13
Matka Boska Włodzimierska.

Typ ikonograficzny przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ukazujący Marię, trzymającą w ramionach młodzieńczego Chrystusa i skłaniająca ku niemu głowę; Jezus obejmuje Marię za szyję i przytula policzek do jej twarzy. Takie ujęcie służy wyeksponowaniu ich silnego związku uczuciowego.

Powiązane tematy