Strona 3

Test do Policji - Administracja publiczna

Pytanie 17
Załatwienie sprawy administracyjnej wymagającej postępowania
wyjaśniającego powinno nastąpić:
nie póź niej niż w ciągu sześciu miesięcy
nie póź niej niż w ciągu dwóch miesięcy
nie póź niej niż w ciągu miesiąca miesięcy
nie póź niej niż w ciągu trzech miesięcy
Pytanie 18
W postępowaniu administracyjnym odwoławczym załatwienie sprawy powinno nastąpić:
dwołania przez organ odwoławczy
od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy
nie póź niej niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy
nie póź niej niż w ciągu miesiąca
Pytanie 19
Strona będąca osobą fizyczną nie posiadająca zdolności do czynności prawnych w postępowaniu administracyjnym KPA Art. 30.:
. Osoby fizyczne nie posiadają ce zdolnoś ci do czynności prawnych dział ają przez swych ustawowych przedstawicieli.
§ 1. Zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych stron ocenia się według przepisów prawa cywilnego, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej. § 2. Osoby fizyczne nie posiadają ce zdolnoś ci do czynności prawnych dział ają przez swych ustawowych przedstawicieli.
o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej. § 2. Osoby fizyczne nie posiadają ce zdolnoś ci do czynności prawnych dział ają przez swych ustawowych przedstawicieli
§ 1. Zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych stron ocenia się według przepisów prawa cywilnego
Pytanie 20
Stroną postępowania administracyjnego jest:
troną jest każdy, cz yjego inter esu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie
zględu na swój interes prawny lub obowiązek.
KPA Art. 28. Stroną jest każdy, cz yjego inter esu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie a lbo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny.
KPA Art. 28. Stroną jest każdy, cz yjego inter esu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie a lbo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.Art. 29.Stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorzą dowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nie posiadające osobowości prawnej
Pytanie 21
Stroną postępowania administracyjnego nie może być:
Organ,który z mocy przepisów prawa został powołany.
Organ,który z mocy przepisów prawa został powołany do wydania decyzji administracyjnych.
Organ,który z mocy przepisów prawa został powołany do wydania decyzji .
Organ,który z mocy przepisów prawa został powołany do wydania decyzji administracyjnych.
Pytanie 22
Zasada pisemności wpostępowaniu administracyjnym oznacza obowiązek KPA Art. 14.:
Treść oraz istotne motywy takiego załatwienia powinny być utrwalone w aktach w formie protokołu lub podpisanej przez stronę adnotacji.
§ 1. Sprawy należy załatwiać w formie pisemnej. § 2. Sprawy mogą być załatwiane ustnie, gdy przemawia za tym interes strony, a przepis prawa nie stoi temu na przeszkodzie. Treść oraz istotne motywy takiego załatwienia powinny być utrwalone w aktach w formie protokołu lub podpisanej przez stronę adnotacji.
§ 1. Sprawy należy załatwiać w formie pisemnej. § 2. Sprawy mogą być załatwiane ustnie, gdy przemawia za tym interes strony, a przepis prawa nie stoi temu na przeszkodzie.
Treść oraz istotne motywy takiego załatwienia powinny być utrwalone w aktach
Pytanie 23
Zasada dwuinstancyjności postępowania administracyjnego oznacza, że KPA Art. 15:
Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne. Art. 16. § 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji,
Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych §
. Decyzje mogą być zaskarż ane do są du administracyjnego z powodu ich niezgodnoś ci z prawem, na zasadach i w trybie okreś lonych w odrębnych ustawach.
Postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne. Art. 16. § 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych § 2. Decyzje mogą być zaskarż ane do są du administracyjnego z powodu ich niezgodnoś ci z prawem, na zasadach i w trybie okreś lonych w odrębnych ustawach.
Pytanie 24
Zasada ugodowego załatwiana spraw administracyjnych oznacza:
Odw ołuje s ię do pr zep isów ( art. 13 k pa) o za łatw ianiu niekt óry ch s pr aw w d rodze ugody między stro na mi i z atw ierd zanej postanowieniem przez organ administracji publicznej
Odw ołuje s ię do pr zep isów ( art. 13 k pa) o za łatw ianiu niekt óry ch s pr aw w d rodze ugody między stro na mi i z atw ierd zanej postanowieniem przez organ administracji publicznej. Zaż egnanie w drodze kompromisu, sporu o fakty przyczynia się do przyspieszenia biegu sprawy i ogranicza konieczność
. Zaż egnanie w drodze kompromisu, sporu o fakty przyczynia się do przyspieszenia biegu sprawy i ogranicza konieczność stosowania przymusu w celu wykonania decyzji.
Odw ołuje s ię do pr zep isów ( art. 13 k pa) o za łatw ianiu niekt óry ch s pr aw w d rodze ugody między stro na mi i z atw ierd zanej postanowieniem przez organ administracji publicznej. Zaż egnanie w drodze kompromisu, sporu o fakty przyczynia się do przyspieszenia biegu sprawy i ogranicza konieczność stosowania przymusu w celu wykonania decyzji.

Powiązane tematy

#testdopolicji