Strona 2

terminologia, pojęcia z historii sztuki WIADOMOŚCI WSTĘPNE MATURA! cz. 1

Pytanie 9
Sandro Botticelli, Narodziny Wenus


Malarskie spoiwo emulsyjne, tzn. zawieszone w środowisku wodnym substancje oleiste, żywiczne tłuszcze lub woski. Znane od starożytności, było wiodącą techniką w okresie średniowiecza. Te farby są obecnie często wykorzystywane. Schną stosunkowo szybko i nie wymagają gruntowania, nadają się do malowania na płótnie, desce jak i na zwykłym papierze.

To najczęstsza i najtrwalsza, obok woskowej, technika, w której spoiwo barwników jest organiczne. Granice znaczenia zawęziły się, kiedy zaczęto ją utożsamiać ze spoiwem przygotowanym z jaj.
Pytanie 10
Adam i Ewa (Stworzenie Ewy, Grzech pierworodny, Wygnanie z raju).

Określenie stosowane powszechnie do 2 poł. XVII wieku do wszystkich tkanin dekoracyjnych tkanych techniką gobelinową, wywodzące się od nazwy francuskiego miasta Arras, ośrodka produkcji tego typu tkanin w XIV-XV wieku.
Pytanie 11
Barwy podstawowe i pochodne to barwy ...
Pytanie 12
Rozłożenie i wzajemne przenikanie się światła i cieni stosowane w rysunku, malarstwie i grafice w celu wydobycie efektu trójwymiarowości.
Pytanie 13
Barwy, które wzajemnie dopełniają się do szarości. Zmieszane razem w równych ilościach dają barwę neutralną, szaroburą, brzydką.

Barwy w przedstawionych niżej parach mają tę właśnie własność.
Czerwona - zielona
Niebieska - pomarańczowa
Fioletowa - żółta
Pytanie 14
Canaletto, Widok łąk wilanowskich.

Postacie ludzkie i zwierzęce - zazwyczaj niewielkie lub skromne sceny rodzajowe wprowadzane do kompozycji krajobrazowych w celu ich ożywienia lub upiększenia.
Pytanie 15
Patrząc na obraz możemy określić, jakie barwy w nim występują albo inaczej, w jakiej gamie kolorystycznej został namalowany. Jeśli artysta posłużył się kolorami z całego obwodu koła barw, powiemy wówczas, że obraz został namalowany w ...
Pytanie 16
Wnętrze katakumb św. Piotra i Marcelina w Rzymie, połowa III w.


Określenie stosowane do różnych gałęzi sztuki związanej z budownictwem i dekoracją cmentarzy i grobów. Do jej zabytków należą np. piramidy egipskie, stele greckie, sarkofagi rzymskie, freski zdobiące wnętrza katakumb, cmentarze (np. Campo Santo w Pizie), mauzolea, nagrobki, itp.

Powiązane tematy