Strona 2

Podatki pośrednie

Pytanie 9
53. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju podatnikowi:
b) przysługuje wyłącznie prawo do przeniesienia podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy,
a) przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego (przy spełnieniu określonych warunków) w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia,
c) przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego w formie zaliczki przy spełnieniu określonych warunków.
Pytanie 10
54. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu na rachunek bankowy podatnika nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym, jeżeli:
a) zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania,
b) kwota wykazana do zwrotu przekracza 10 000 euro,
c) podatnik wykazuje kwoty do zwrotu przez kolejne 12 miesięcy.
Pytanie 11
55. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku małego podatnika w zakresie zwrotu podatku od towarów i usług (w przypadku gdy kwota podatku od towarów i usług naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego) obowiązują:
b) szczególne uregulowania,
c) ogólne reguły, przy czym przewidziany jest dla niego wyłącznie 60-dniowy termin zwrotu na rachunek bankowy bez możliwości skrócenia do 25 dni.
a) zasady ogólne,
Pytanie 12
56. Stosowane, w systemie podatku od towarów i usług w ramach obowiązujących szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych, zwolnienia obejmują m.in. :
c) zwolnienia z wystawiania faktur przez rolnika ryczałtowego, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania deklaracji podatkowej.
b) zwolnienia z podatku dostawy na rzecz rolnika ryczałtowego środków do produkcji rolnej sfinansowanych ze środków pochodzących z dopłat obszarowych,
a) zwolnienia dostawy środków do produkcji rolnej na rzecz rolnika ryczałtowego,
Pytanie 13
57. W systemie podatku od towarów i usług zryczałtowany zwrot podatku stosuje się również przy wykonywaniu przez rolnika ryczałtowego:
a) usług rolniczych na rzecz podatników, którzy rozliczają ten podatek,
b) sprzedaży na terenie gminy produktów rolniczych wytworzonych przez innych rolników ryczałtowych posiadających gospodarstwo na terenie gminy,
c) odsprzedaży również nowych dóbr kapitałowych nabytych za środki pomocowe UE.
Pytanie 14
1. Zwolnienia od podatku akcyzowego są regulowane:
a) wyłącznie w ustawie o podatku akcyzowym,
b) wyłącznie w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
c) zarówno w ustawie o podatku akcyzowym, jak i rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
Pytanie 15
2. Zwolnienia od podatku akcyzowego mogą być:
b) całkowite albo częściowe,
c) realizowane tylko przez zwrot zryczałtowanej akcyzy.
a) wyłącznie całkowite,
Pytanie 16
3. Ustawa o podatku akcyzowym zwalnia od podatku akcyzowego energię elektryczną:
b) wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii,
c) produkowaną ze zwolnionego od podatku akcyzowego metanu uwalnianego przy dołowych robotach górniczych w kopalniach węgla kamiennego.
a) produkowaną w elektrowniach szczytowo-pompowych, wytwarzaną z energii wody, która została przepompowana z wykorzystaniem objętej podatkiem akcyzowym energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach cieplnych,

Powiązane tematy