Charakterystyka Deżo Gereba

Deżo Gereb pochodził z bogatej rodziny. Chodził do klasy razem z Ernestem Nemeczkiem. Rywalizował o przywództwo chłopców z Placu Broni z Janoszem Boką. Miał duże poczucie własnej wartości i był przekonany o tym, że byłby najlepszym przywódcą. Przegrał jednak wybory i nie potrafił pogodzić się z porażką.

Deżo jest osobą zazdrosną i nieszczerą.  Charakteryzował się zuchwałością, butą i bezczelnością. Był gwałtowny i porywczy, jednak unikał otwartej konfrontacji a wszystkie sprawy chciał załatwiać za plecami i przy wykorzystaniu innych osób. Przyłączając się do grupy czerwonych koszul udowodnił, że jest osobą nielojalną. Aby pozbyć się chłopców z Placu Broni chciał przekupić stróża Jano by ten przepędził chłopców, gdyż obawiał się otwartej konfrontacji. Erno Nemeczek wypomniał mu zdradę w obecności czerwonych koszul co podminowało ich zaufanie do Gereba.

Gdy Gereb znrozumiał swoje zachowanie prosił kolegów o przebaczenie. Za swoje występki został zdegradowany do stopnia szeregowca jednak zrehabilitował się moralnie. Za uczciwą walkę i odzyskanie chorągwi podczas bitwy o plac został przez Feriego Acza awansowany do stopnia porucznika.

Nie można jednoznacznie określić postawy Deżo Gereba. Postać zmienia swoje postępowanie wraz z biegiem wydarzeń jednak w pamięci pozostają jego negatywne cechy i naganne zachowanie.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.