Charakterystyka bohaterów

Krzyżacy

Charakterystyka bohaterów

 

Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy". Pochodzi on ze szlacheckiego rodu, którego herb to "Tępa Podkowa". Ziemia bogdaniecka została nadana rodzinie Zbyszka przez Władysława Łokietka za zasługi podczas butwy pod Płowcami. Po śmierci rodziców Zbyszko trafia pod opiekę do swojego stryja - Maćka. Zbyszko jest postawnym młodzieńcem o złocistych włosach i lekko dziecinnej twarzy. Z charakteru jest popędliwy i lekkomyślny co przysparza mu pewnych problemów i niepokoi stryja Maćka. Jego marzeniem jest zdobycie rycerskiej chwały.

Maćko z Bogdańca  jest stryjem głównego bohatera. Zajmuje się nim od czasu gdy rodzice Zbyszka ( Jagienka z Macarzewa i Jaśko z Bogdańca ) zmarli. Maćko jest dojrzałym, barczystym i postawnym mężczyzną, zaprawionym w boju i odpornym na ból. Celem życiowym Maćka jest odtworzenie rodu i odbudowa podupadłego Bogdańca. Aby wykupić zastawiony majątek Maćko bierze udział w wojnie na Litwie pod dowództwem księcia Witolda.

Jagienka Zychówna jest najstarszą córką Małgorzaty i Zycha ze Zorzelic. Poznajemy ją jako 15 letnią dziewczynę. Jest urodziwa, zdrowa i silna. Jest dziewczyną smukłą, z dużymi czerwonymi ustami i modrymi oczami. Po śmierci matki Jagienka opiekuje sie młodszym rodzeństwem oraz dogląda gospodarstwa. Doskonale poluje, pływa i jeździ konno. Możemy uznać ją za osobę żywiołową, odważną, opiekuńczą i bezinteresowną. Kieruje się szczerością, uczciwością i dobrocią. Nie jest obojętna na krzywdę drugiego człowieka. Opiekuje się Maćkiem z Bogdańca podczas jego choroby. Jagienka zakochuje się o w Zbyszku od pierwszego wejrzenia. Imponuje jej jego uroda oraz męstwo. Uczucie, którym obdarza Zbyszka powoduje, że stawia jego dobro ponad swoim własnym. Cały czas liczy na to, że Zbyszko odwzajemni jej uczucie. Gdy Zbyszko odnajduje Danusię, Jagienka traci resztę złudzeń co do wspólnego życia ze swoim ukochanym i postanawia, że zostanie mniszką.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.