Pytania i odpowiedzi

III.99/00

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 100 Rozwiązywany: 3423 razy
Pytanie 21
Z populacji cudaczków liczącej 90 osobników (60 zielonych i 30 niebieskich) wzięto 3 osobniki. Jakie jest prawdopodobieństwo, że próba będzie idealnie reprezentatywna pod względem koloru osobników?
4/9
Pytanie 22
Terminem rośliny transgeniczne określamy rośliny, które:
zawierają obce geny wprowadzone technikami inżynierii genetycznej
Pytanie 23
Relaksyna jest hormonem rozluźniającym spojenie łonowe kobiety przed porodem. Okazało się, że gen relaksyny ma bardzo podobną sekwencję do genu insuliny. Co jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego faktu?
duplikacjia
Pytanie 24
Czułymi metodami fizykochemicznymi zbadano zawartość procentową zasad azotowych w pewnym kwasie nukleinowym. Okazało się, że procent moli (U+C+A+G) nie dopełnia się do 100% i wynosi tylko 92 %. Jak to wyjaśnić?
to był tRNA
Pytanie 25
Zestawiono sekwencje genu pochodzące z gatunków należących do tego samego rzędu. Okazało się, że istnieją na nich na przemian odcinki, na których stwierdza się małą i dużą różnicę w sekwencjach (różnica między tymi małymi i dużymi różnicami istotna statystycznie). Stwierdzono też, że na szybkość dywergencji odcinków o większych różnicach miała wpływ tylko szybkość mutacji. Co możesz powiedzieć o tych gatunkach?
były to eukarionty
Pytanie 26
W polu elektrycznym umieszczono próbki DNA na żelu agarowym i w roztworze wodnym (pH = 7). W kierunku jakiej elektrody powędrują one i z jaką prędkością?
w kierunku elektrody dodatniej i wszystkie cząsteczki DNA w roztworze wodnym będą podróżować z tą samą prędkością a na żelu im mniejsza tym szybciej
Pytanie 27
Doprowadzono sztucznie do umieszczenia dwóch pronukleusów żeńskich w komórce jajowej. Powstał embrion gynogenetyczny. Wszczepiony do macicy ciężarnej samicy nie rozwijał się normalnie i przedwcześnie obumarł. Co było odpowiedzialne za to zjawisko?
imprinting molekularny (piętnowanie rodzicielskie)
Pytanie 28
Każda kobieta ma zawsze dokładnie 1/8 genów:
nie ma prawidłowej odpowiedzi
Pytanie 29
Skrzyżowano parę cudaczków charakteryzujących się niedorozwojem sierści. Potomstwo tej krzyżówki to 2 osobniki. Oba miały normalną sierść. Które z poniższych zdań najlepiej tłumaczy wynik krzyżówki:

a) osobniki rodzicielskie były mutantami somatycznymi - mutacje prowadząca do niedorozwoju sierści zaszły w czasie ich rozwoju i nie dotyczyły komórek linii płciowych
b) niedorozwój sierści rodziców jest uwarunkowany recesywnymi allelami dwóch różnych genów i nastąpiło zjawisko komplementacji genetycznej
c) niedorozwój sierści u rodziców jest uwarunkowany dominującymi allelami tego samego genu
mogło wystąpić każde ze zjawisk z punktu a), b), c)
Pytanie 30
Skrzyżowano dwa dzikie fenotypowo cudaczki o genotypach pokazanych obok (samica x samiec). Małe litery oznaczają zmutowane, recesywne allele trzech genów. Odległość między genami A i B wynosi 20 cM. Gen C znajduje się na oddzielnym chromosomie (X). Cudaczki charakteryzują się wysoką rozrodczością. Jaki procent potomstwa powstałego w wyniku krzyżówki stanowić będą samce przejawiające w fenotypie wszystkie 3 mutacje?
1 %
Pytanie 31
Ustalono sekwencje aminokwasowe dwóch różnych białek: X, Y pochodzące z komórek konia i kaktusa. Okazało się, że sekwencje białka X konia i kaktusa są w 85 % identyczne, podczas gdy dla białka Y stopień identyczności wynosi 34 %. Które z podanych poniżej zdań najlepiej tłumaczy obserwowane zjawisko?
funkcja białka X jest zależna od większego procentu strulktury przestrzennej łańcucha polipeptydowego
Pytanie 32
Dlaczego istnieje faza utajenia u wirusów?
w tej fazie gospodarz zostaje użyty do rozprzestrzenienia kopii genów wirusa
Pytanie 33
Matka ma grupę krwi A, ojciec ma grupę krwi B. Mają czwórkę dzieci, w tym jedno adoptowane. Wskaż grupę krwi dziecka adoptowanego:
na podstawie tych danych nie można jej jednoznacznie stwierdzić
Pytanie 34
Wiroidy to pozbawione białka infekcyjne cząsteczki:
kolistego jednoniciowego RNA
Pytanie 35
Przeciętny czas podziału komórek ssaczych w hodowlach komórkowych wynosi 24 h. 29 komórek z hodowli we wczesnej fazie wzrostu, rosnących na szkiełkach nakrywkowych, poddanych było przez 10 minut działaniu tyminy znakowanej trytem. Zaraz potem komórki zostały utrwalone i przyłożono do nich błonę fotograficzną. Otrzymano 3 wyraźne skupiska ziaren srebra. Oblicz przybliżony czas trwania fazy S dla tych komórek.
2,5 h
Pytanie 36
Pewien bardo ważny enzym o nazwie nitrogenaza służy bakterii Rhizobium do wiązania azotu atmosferycznego z uwolnieniem amoniaku. Enzym ten zawiera jako kofaktory jony żelaza a także pewnego rzadkiego metalu, który występuje w przyrodzie w kilku enzymach. Ten metal to:
molibden
Pytanie 37
Przypisz poszczególne elementy cytoszkieletu białkom je budującym:

I. Mikrofilamenty
II. Filamenty pośrednie
III. Mikrotubule

1. Tubulina
2. Aktyna
3. Keratyna
4. Desmina
I-2, II-3,4, III-1
Pytanie 38
Ten proces biochemiczny jest źródłem rybozy niezbędnej do syntezy kwasów nukleinowych. Jest to:
cykl pentozofosforanów
Pytanie 39
Enzym - karboksylaza rybulozo1,5-bisfosforanu (tzw. RUBISCO) jest jednym z najobficiej występujących enzymów na Ziemi. W skład jakiej przemiany biochemicznej wchodzi?
cyklu Calvina
Pytanie 40
Efektem Pasteura nazywamy hamowanie pewnego procesu biochemicznego, gdy w komórce znajdują się duże ilości tlenu. Jaki to proces?
glikoliza

Powiązane tematy