Pytania i odpowiedzi

HistGO01

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. HistGO01
Ilość pytań: 82 Rozwiązywany: 246 razy
Pytanie 1
Japoński cud gospodarczy
likwidacja potęgi zaibatsu - monopolu
reforma rolna, wprowadzenie związków zawodowych;
zmiany społeczne: prawo wyborcze kobiet, edukacja obowiązkowa do 15 roku życia)
Pytanie 2
Reaganomika to
połączenie monetaryzmu i ekonomii podaży
Pytanie 3
Szkoła ekonomii podaży;
obniżenie stóp podatkowych (zwiększenie podaży pracy, zwiększenie popytu na pracę, zwiększenie inwestycji; krzywa Laffera)
zwiększenie produkcji w sektorach innowacji i obronnym.
Pytanie 4
Monetaryzm
podaż pieniądza ma odpowiadać wzrostowi PKB,
gospodarka oparta o sektor prywatny
wolna konkurencja; państwo ma zapewnić bezpieczeństwo zewnętrzne i swobodne funkcjonowanie mechanizmu rynkowego
Pytanie 5
Ordoliberalizm
Poszanowanie dla własności prywatnej i reguł gospodarki rynkowej
idea społecznej gospodarki rynkowej i państwa opiekuńczego.
Pytanie 6
kryzysy zadłużeniowe
po 1979, Ameryka Łacińska (Meksyk, Brazylia, Argentyna, Wenezuela): 1980 ok. 180 mld $, 1986 ok. 300 mld $
Pytanie 7
kryzysy paliwowe
1979/80 druga fala (rewolucja w Iranie)
1973: wynik wojny izraelsko-egipskiej; stagflacja (wysoka inflacja + wysokie bezrobocie + stagnacja gospodarcza
Pytanie 8
organizacja międzynarodowa Narodów Zjednoczonych, działająca 1943–1947; “Administracja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy”. Jej rola polegała na niesieniu pomocy ludności w krajach zniszczonych przez II wojnę światowej. Zajmowała się głównie wspieraniem słabych punktów w gospodarkach państw, dostarczaniem surowców, leków, żywności, odzieży, a także inwentarza (bydło,konie i.in). Z pomocy tej skorzystała Polska (obok takich państw, jak Chiny, Włochy, Jugosławia). Organizację rozwiązano w 1947 roku.
UNRRA
Pytanie 9
Reforma walutowa Władysława Grabskiego – wprowadzona 1 kwietnia 1924 roku reforma walutowa w II Rzeczypospolitej miała na celu
zwalczenie hiperinflacji
Pytanie 10
Okręg przemysłowy przemysłu ciężkiego o powierzchni 60 000 km² (44 powiaty) i zamieszkany przez 6 mln ludzi[1], budowany w 1936–1939 w południowo-centralnych dzielnicach Polski. Początkowo miał być zlokalizowany tylko w widłach Sanu i Wisły
COP
Pytanie 11
Współzawodnictwo pracy w ZSRR, a później także w państwach bloku komunistycznego. Zainicjowany w 1935 przez A.G. Stachanowa, górnika z Donbasu (1475% normy wydobycia węgla na jednej zmianie); miał doprowadzić do lepszego wykorzystania osiągnięć technicznych i do podwyższenia produkcji gospodarczej; w rzeczywistości spowodował zwiększenie eksploatacji robotników (stały wzrost planowych norm) i dezorganizację (przyspieszone zużycie narzędzi) wytwórczości; wykorzystywany w stalinowskiej propagandzie pracy.
Pięciolatka
Pytanie 12
Potoczna nazwa planu rozwoju gospodarczego i społecznego ZSRR. Forma systemu centralnego planowania gospodarczego i jedna z metod zarządzania państwem sowieckim, stosowana po 1945 także w państwach bloku komunistycznego i niektórych krajach rozwijających się
Pięciolatka
Pytanie 13
Przejściowa polityka prowadzona przez Rosję w latach 1921-1929, która zastąpiła komunizm wojenny. Była to próba powrotu do gospodarki rynkowej z zachowaniem monopolu własności państwowej. Podstawowe zmiany to: zamiana obowiązkowego kontyngentu płodów rolnych (rujnującego wieś) na podatek żywnościowy, przywrócenie systemu towarowo-pieniężnego w wymianie między miastem a wsią oraz liberalizacja stosunków w przemyśle przez wprowadzenie systemu koncesji rządowych dla kapitału prywatnego i obcego (np. wspólne przedsiębiorstwa) oraz systemu oceniania działalności przedsiębiorstw opartego na rachunku
Nowa Ekonomiczna Polityka (NEP)
Pytanie 14
Polityka gospodarczo-społeczna bolszewików prowadzona podczas wojny domowej w Rosji 1917-1922. Wprowadzona została pełna centralizacja podziału i wymiany dóbr; obowiązywał państwowy monopol zbożowy oraz zakaz prywatnego handlu co skutkowało brakiem normalnej wymiany między miastem, a wsią. Państwo gromadziło nadwyżki zbożowe w formie obowiązkowych kontyngentów, w praktyce zabierano wsi całą żywność). Wprowadzono powszechny obowiązek pracy oraz ścisłą reglamentację zaopatrzenia ludzi pracujących. Tak prowadzona polityka spowodowała wystąpienie masowego głodu i katastrofalnego spadku produkcji.
plan Younga
Pytanie 15
plan gospodarczy rozłożenia na wiele lat niemieckich reparacji wojennych po I wojnie światowej oraz udzielenia Niemcom pożyczek w wysokości 200 mln dolarów na ich spłatę. Opracowany został w celu stabilizacji niemieckiej gospodarki powojennej, przez zespół ekspertów pod kierownictwem amerykańskiego bankiera Charlesa Dawesa, przyjęty 16 sierpnia 1924 podczas obrad tzw. konferencji londyńskiej i uchwalony jako obowiązujący przez Reichstag 30 sierpnia 1924.
plan Dawes’a,
Pytanie 16
1860 r. – układ angielsko-francuski, wpłynął na rozwój międzynarodowy układ o wolnym handlu. Dzięki wolnorynkowym ideom Europa Zachodnia stała się najbogatszym zakątkiem kuli ziemskiej.
układ Cobden-Chevalier
Pytanie 17
Seria ustaw regulujących międzynarodowy handel produktami rolnymi, które obowiązywały w Wielkiej Brytanii w latach 1815–1849. Ich celem była ochrona brytyjskich producentów rolnych, którzy w znakomitej większości stanowili klasę arystokratów i właścicieli ziemskich. Ustawy zbożowe uważa się za kulminację angielskiego merkantylizmu i protekcjonizmu.
Ustawy zbożowe
Pytanie 18
Kodeks cywilny Napoleona :
oparty na zasadzie wolności osobistej jednostki
formalnej równości obywateli wobec prawa
wolności własności prywatnej
Pytanie 19
Francuski kodeks cywilny z 1804, zespół przepisów i norm prawnych prawa cywilnego opracowany za konsulatu Napoleona Bonapartego, który wywarł duży, osobisty wpływ na szybkie tempo prac kodyfikacyjnych i niekiedy uczestniczył w tych pracach.
kodeks cywilny Napoleona;
Pytanie 20
Adam Smith był teoretykiem
liberalyzmy

Powiązane tematy

#histgo01