Pytania i odpowiedzi

ICE

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 391 Rozwiązywany: 715 razy
Pytanie 1
Kobieta lat 52, przyjmuje doustne preparaty żelaza z powodu nieznacznej niedokrwistości mikrocytarnej - zgłasza obfite miesiączki. Dodatkowo lekarz zalecił wykonanie trzykrotne testu gwajakolowego na obecność krwi utajonej w kale - wyniki dodatnie. U tej pacjentki należy w pierwszej kolejności:
A. wykonać kolonoskopię.
Pytanie 2
U chorego z kardiomiopatią przerostową, ze szczytowym, chwilowym gradientem w drodze odpływu lewej komory - 35 mmHg (ocenionym metodą echokardiografii dopplerowskiej), z frakcją wyrzutową lewej komory 52% i objawami niewydolności serca w II klasie NYHA oraz bólami dławicowymi należy unikać stosowania: 1) niesteroidowych leków przeciwzapalnych; 2) nierozszerzających naczyń beta-adrenolityków; 3) niedihydropirynowych blokerów kanału wapniowego; 4) nitratów o przedłużonym działaniu; 5) glikozydów naparstnicy. Prawidłowa odpowiedź to:
D. 4,5.
Pytanie 3
Do objawów pozastawowych reumatoidalnego zapalenia stawów zalicza się: 1) powiększenie węzłów chłonnych; 2) guzki reumatoidalne; 3) włóknienie płuc; 4) zapalenia spojówek, twardówki, nadtwardówki; 5) zapalenie osierdzia. Prawidłowa odpowiedź to:
A. wszystkie wymienione.
Pytanie 4
62-letni pacjent, z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2, zgłosił się do Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, z powodu bólu o charakterze kłucia za mostkiem, który pojawia się po wejściu na pierwsze piętro. Dolegliwości wystąpiły po raz pierwszy około 6 tygodni temu. W badaniu przedmiotowym bez istotnych odchyleń. W EKG rytm zatokowy miarowy 70/min. Bez zmian odcinka ST i załamka T. Jakie jest prawidłowe dalsze postępowanie?
C. skierowanie pacjenta do poradni kardiologicznej w celu wykonania nieinwazyjnej obrazowej próby wysiłkowej.
Pytanie 5
70-letni chory z leczonym od ponad 30 lat nadciśnieniem tętniczym, zgłosił się do poradni lekarza rodzinnego z powodu nasilających się od tygodnia obrzęków kończyn dolnych. W badaniu fizykalnym podwyższone ciśnienie tętnicze oraz obrzęki wokół kostek. Wskaż najmniej prawdopodobną przyczynę tych objawów:
D. zespół nerczycowy w przebiegu pierwotnej amyloidozy.
Pytanie 6
Do pozasercowych przyczyn migotania przedsionków zalicza się: 1) nadczynność tarczycy; 2) niedoczynność tarczycy; 3) ostre zakażenie; 4) obturacyjny bezdech senny; 5) guz chromochłonny. Prawidłowa odpowiedź to:
E. wszystkie wymienione.
Pytanie 7
Charakterystycznymi nieprawidłowościami w zapisie EKG w przebiegu hiperkaliemii są: 1) obniżenie odcinków ST; 2) spłaszczenie załamków P; 3) skrócenie odstępów QT; 4) wzrost amplitudy i zwężenie załamków T; 5) wzrost amplitudy i szerokości załamków U. Prawidłowa odpowiedź to:
D. 2,3,4.
Pytanie 8
Nowotworowa niedrożność jelit:
D. prawdziwe są odpowiedzi A i B.
Pytanie 9
Obniżone stężenie żelaza w surowicy stwierdza się:
C. w niedokrwistości chorób przewlekłych.
Pytanie 10
W jakich sytuacjach klinicznych dochodzi do obniżenia wartości wskaźnika transferu tlenku węgla w płucach (DLCO)? 1) we włóknieniu śródmiąższowym płuc; 2) wypełnienia światła pęcherzyków przez krew; 3) w kontrolowanej astmie; 4) w rozedmie; 5) w przebiegu ciężkich zaburzeniach perfuzji (na przykład w przebiegu zatoru tętnicy płucnej). Prawidłowa odpowiedź to
C. 1,4,5.
Pytanie 11
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące nowotworu neuroendokrynnego żołądka:
E.do rozpoznania wystarczające jest stwierdzenie ponad dwukrotnie podwyższonego stężenia chromograniny A we krwi.
Pytanie 12
U 23-letniej chorej z rozpoznanym od miesiąca reumatoidalnym zapaleniem stawów, która do tej pory nie rodziła, nie należy w terapii stosować:
A. leflunomidu.
B. metotreksatu.
Pytanie 13
Jakie sytuacje kliniczne mogą prowadzić do wystąpienia niedomykalności aortalnej? 1) rozwarstwienie aorty typu B wg klasyfikacji Stanford; 2) dylatacja aorty w przebiegu wieloletniego nadciśnienia tętniczego; 3) kardiomiopatia niedokrwienna z rozstrzenią lewej komory; 4) ubytek w przegrodzie międzykomorowej typu odpływowego; 5) ostre zapalenie mięśnia sercowego. Prawidłowa odpowiedź to:
D. 2,4.
Pytanie 14
Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące zasad i czasu leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B (PZW B):
D. PZW B powinno leczyć się pegylowanym interferonem u wybranych chorych przez 48 tygodni lub entekawirem lub tenofowirem do utraty antygenu HBs i pojawienia się anty-HBs
Pytanie 15
Do czynników ryzyka sprzyjających zachorowaniu na pozaszpitalne zapalenie płuc należą: 1) zła higiena jamy ustnej i próchnica zębów; 2) przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa; 3) podeszły wiek; 4) praca w klimatyzowanym pomieszczeniu; 5) leczenie glikokortykosteroidami. Prawidłowa odpowiedź to:
B. 1,3,5.
Pytanie 16
Rak trzustki może być związany z:
E. prawdziwe są odpowiedzi A, B i C.
Pytanie 17
Oznaczanie utraty albuminy w 24-godzinnej zbiórce moczu może być najlepiej zastąpione przez:
B. stosunek albuminy do kreatyniny w pierwszej próbce porannego moczu.
Pytanie 18
Stwierdzenie podwyższonego stężenia antygenu swoistego dla prostaty (PSA):
E.jest wskazaniem do wykonania badania pozytonowej tomografii emisyjnej.
Pytanie 19
Wskaż badanie laboratoryjne, które wykonuje się w celu rozstrzygnięcia czy wodobrzusze powstało w mechanizmie nadciśnienia wrotnego:
C. różnica stężeń albumin w surowicy i płynie puchlinowym.
Pytanie 20
Śródmiąższowe zapalenie płuc:
D. prawdziwe są odpowiedzi B i C.

Powiązane tematy