Pytania i odpowiedzi

Wstęp do prawoznawstwa 2

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. 151-300
Ilość pytań: 150 Rozwiązywany: 25586 razy
Pytanie 41
41. Brak przepisów określających obowiązki szkoły dotyczące dzieci wykazujących patologiczne cechy osobowości jest przykładem
A. luki aksjologicznej
Pytanie 42
42. Brak przepisów uniemożliwiający odebranie właścicielowi niebezpiecznego zwierzęcia na etapie postępowania przygotowawczego (przed wydaniem wyroku sądowego skazującego właściciela zwierzęcia) jest przykładem:
A. luki konstrukcyjnej
Pytanie 43
43. Przeciwieństwo norm ma miejsce wtedy, gdy:
B. gdy dwie normy będą miały częściowo wspólne zakresy zastosowania i odrębne zakresy normowania, co spowoduje, że w niektórych sytuacjach zrealizowanie jednej uniemożliwi zarazem wykonanie drugiej,
Pytanie 44
44. Tzw. sprzeczność pozorna między normami, to sprzeczność:
C. dająca się usunąć za pomocą reguł kolizyjnych
Pytanie 45
Norma Nl regulaminu wojskowego nakazuje żołnierzowi w sytuacji bezpośredniego kontaktu z wrogiem pojmać go w celu zdobycia informacji. Norma N2 w tej samej sytuacji nakazuje żołnierzowi natychmiastowe zabicie wroga. Między tymi normami występuje:
A. sprzeczność prakseologiczna,
Pytanie 46
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Oświaty kurator miał kompetencję do określania, czy nauczany przedmiot jest zbieżny z danym kierunkiem studiów. Trybunał Konstytucyjny uchylił ten przepis. W konsekwencji nie wiadomo, kto ma rozstrzygnąć, czy osoba mająca wykształcenie teologiczne może nauczać etyki. Sytuacja ta jest przykładem:
C. luki konstrukcyjnej,
Pytanie 47
47. Obowiązuje norma Nl nakazująca ściganie przestępstw popełnionych przez tajną policję polityczną w latach 1944- 1956. Obowiązuje norma N2 pozwalająca na odtajnianie archiwów tajnej policji politycznej z lat 1944-1956, ale wyłącznie za zgodą sądu oraz w wypadku, gdy jest to niezbędne dla toczącego się postępowania. Między normami występuje:
D. między Nl i N2 nie występuje jakakolwiek niezgodność lub sprzeczność.
Pytanie 48
48. Obowiązuje norma Nl, która w sytuacji zagrożenia zbiorów nakazuje ich natychmiastową ewakuację. Obowiązuje norma N2, która zezwala na przeniesienie zbiorów wyłącznie po ich pełnej inwentaryzacji, bez względu na okoliczności uzasadniające przeniesienie. Między normami Nl i N2 występuje:
D. sprzeczność prakseologiczna.
Pytanie 49
49. Co to jest metareguła kolizyjna?
B. reguła określająca preferencje w przypadku konfliktu wyników powstałych przy zastosowaniu reguł kolizyjnych
Pytanie 50
50. Która z poniższych reguł znajdzie zastosowanie w pierwszej kolejności w sytuacji, gdyby okazało się, że wyniki zastosowania każdej są między sobą niezgodne?
C. hierarchiczna,
Pytanie 51
51. Reguła, która brzmi: „Norma późniejsza ogólna nie uchyla normy wcześniejszej szczegółowej”, jest przykładem:
D. reguły kolizyjnej drugiego stopnia.
Pytanie 52
52. Sąd, powołując się na art. 91c ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982 r. („w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy [nauczyciela], nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy”) doszedł do wniosku, że określona norma ustawy - Kodeks pracy z 27 czerwca 1974 r. nie znajdzie zastosowania, gdyż jest niezgodna z odpowiadającą jej regulacją Karty Nauczyciela. Sąd zastosował w tym wypadku kolizyjną regułę:
A. zakresową,
Pytanie 53
53. Rolnik nakazał studentom, którzy pomagali mu przy suszeniu siana, zgrabiać siano, jeżeli jest rozrzucone i rozrzucać je, gdy jest zgrabione. Normy te są przykładem:
D. Między tymi normami nie ma jakiejkolwiek antynomii.
Pytanie 54
54. Norma A nakazuje Dyrektorowi Urzędu Problemów Aglomeracji składanie sprawozdania ze swych prac Prezydentowi RP, norma B natomiast - Premierowi. Między tymi normami:
C. nie zachodzi żadna forma kolizji
Pytanie 55
55. Relacja derogacji między normami Nl i N2 występuje wówczas, gdy:
C. norma Nl uchyla normę N2,
Pytanie 56
56. Aksjologicznym uzasadnieniem dla przyjęcia reguły lex speciąlis derogat legi generali jest:
D. pewność i bezpieczeństwo prawne.
Pytanie 57
57. Podział prawa na gałęzie (tzw. dyferencjacja systemu prawa) jest konsekwencją zróżnicowania rozstrzygnięć dokonywanych przez
D. jest to zjawisko obiektywne powodowane zróżnicowaniem przedmiotów regulacji oraz podmiotów uczestniczących w stosunkach prawnych.
Pytanie 58
58. Kryteriami wyodrębnienia gałęzi prawa są:
. kryterium przedmiotowe, podmiotowe i kryterium przedmiotu regulacji,
Pytanie 59
1. Przepis prawny to:
D. zdanie zawarte w tekście aktu prawotwórczego
Pytanie 60
2. Jeśli przyjmiemy stanowisko, że norma prawna jest wypowiedzią jednoznacznie określającą „kto, w jakich okolicznościach, w jaki sposób powinien się zachować”, to zależność między przepisem prawnym a normą prawną należałoby ująć następująco:
B. norma jest wypowiedzią rekonstruowaną z przepisów prawnych, a ponadto jest rezultatem wykładni przepisów prawnych

Powiązane tematy

#wstepdoprawoznawstwa