Pytania i odpowiedzi

Wstęp do psychologii

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 204 Rozwiązywany: 13236 razy
Pytanie 1
podejście naukowe sformułowane przez Johna B. Watsona, ograniczające badania psychologiczne do zachowań, które można mierzyć lub obserwować.
behawioryzm
Pytanie 2
doktryna, zgodnie z którą wszystkie zjawiska - fizyczne, behawioralne i psychiczne - są zdeterminowane przez specyficzne, poznawalne czynniki przyczynowe
determinizm
Pytanie 3
nauka badająca związki między organizmami a ich środowiskiem
ekologia
Pytanie 4
badania interakcji między środowiskiem a zachowaniem żyjących w nim organizmów; analiza środowisk ekologicznych charakterystycznych dla pewnych zachowań
ekologia behawioralna
Pytanie 5
zaproponowane przez Karola Darwina naukowe wyjaśnienie, w jaki sposób dzięki procesom doboru naturalnego gatunki przetrwały i są spokrewnione ze sobą.
ewolucjonizm
Pytanie 6
ogólny pogląd na psychikę i zachowanie, który koncentruje się na badaniu interakcji całego organizmu ze środowiskiem; nauka o funkcjach psychiki
funkcjonalizm
Pytanie 7
zbiór postaw i procedur służących do zbierania i interpretacji obiektywnej informacji w sposób, który ogranicza do minimum źródła błędu i dostarcza wiarygodnych uogólnień.
metoda naukowa
Pytanie 8
pogląd reprezentowany przez Wilhelma Wundta i Edwarda Titchenera, zgodnie z którym wszelkie doznania psychiczne można zrozumieć jako kombinację prostych zdarzeń czyli elementów, a zasadniczą strukturę ludzkiej psychiki można ujawnić przez analizowanie wszystkich podstawowych elementów wrażeń i innych doświadczeń, które tworzą życie psychiczne jednostki; badanie struktury doświadczenia.
strukturalizm
Pytanie 9
miara statystyczna, która wyraża występującą normalnie częstość danego zdarzenia, tj. jego prawdopodobieństwo bezwarunkowe.
wskaźnik podstawowy
Pytanie 10
czynnik, który działa wewnątrz jednostki, taki jak wyposażenie genetyczne, motywacja, poziom inteligencji i samoocena.
zmienna dyspozycyjna
Pytanie 11
czynnik zewnętrzny wpływający na zachowanie
zmienna środowiskowa
Pytanie 12
włókno wychodzące z ciała komórkowego neuronu, przekazuje impulsy nerwowe do innych neuronów lub do mięśnia czy gruczołu
akson
Pytanie 13
tendencja jednej półkuli mózgowej do odgrywania ważniejszej roli niż druga w kontrolowaniu określonych funkcji; asymetria w funkcjonowaniu mózgu pozwala uniknąć rywalizacji między półkulami mózgowymi, dzięki zdominowaniu jednej z nich przez drugą - zwykle półkuli "milczącej" przez półkulę zawiadującą mową (u większości ludzi praworęcznych dominującą jest lewa półkula).
asymetria półkulowa
Pytanie 14
część obwodowego układu nerwowego, która reguluje czynności organizmu nie podlegające zwykle kontroli dowolneji; złożony z dwóch części: układu sympatycznego (współczulnego) i parasympatycznego (przywspółczulnego).
autonomiczny układ nerwowy
Pytanie 15
część układu limbicznego; ośrodek mózgowy odpowiedzialny za agresję oraz niektóre rodzaje pamięci.
ciało migdałowate
Pytanie 16
wiązka zmielinizowanych aksonów łącząca obie półkule mózgowe.
ciało modzelowate
Pytanie 17
mocno rozgałęziona wypustka neuronu, która przewodzi impulsy nerwowe z obwodu (np. od innych neuronów) do ciała komórki; zwykle dość krótkie.
dendryt
Pytanie 18
pogląd Darwina, zgodnie z którym korzystne przystosowanie do cech środowiska pozwala niektórym członkom danego gatunku posiadać więcej potomstwa niż innym.
dobór naturalny
Pytanie 19
wzrost wielkości mózgu; ważny element ewolucji człowieka
encefalizacja
Pytanie 20
neuroprzekaźnik biorący udział w wielu reakcjach na bodźce dostarczające przyjemności i bólu
endorfina