Pytania i odpowiedzi

Modelowanie hydrogeologiczne cz.2

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Modelowanie hydrogeologiczne
Ilość pytań: 11 Rozwiązywany: 986 razy
Pytanie 1
DEFINICJA MODELU HYDROGEOLOGICZNEGO
układ zastępczy złożony z obiektów materialnych (model fizyczny lub analogowy) lub abstrakcyjnych (równania matematyczne) odwzorowujący układ rzeczywisty i jego zachowanie model powinien być możliwie mało skomplikowany ale działający analogicznie do układu rzeczywistego model jest skonstruowany w skali laboratoryjnej w celu dogodniejszego badania zjawisk zachodzących w środowisku naturalnym
Pytanie 2
RODZAJE MODELI SYMULACYJNYCH
modele analityczne,modele fizyczne,modele analogowe,modele numeryczne
Pytanie 3
Modele analityczne
rozwiązanie problemu badawczego w oparciu o istniejący schemat obliczeniowy (dopasowany do realizowanego zadania). Zastosowanie tego modelu wymaga zachowania podobieństwa pomiędzy warunkami określonymi w schemacie, a rzeczywistymi. Najczęściej stosowany dla jedno- lub dwuwymiarowego ustalonego przepływu wody w jednorodnym systemie wodonośnym. Zastosowanie modelu analitycznego jest ograniczone z uwagi na duże uproszczenia, zalety to oszczędność czasu i środków oraz prostota w zastosowaniu.
Pytanie 4
Modele fizyczne
modele gdzie próbuje się zachować naturalny charakter ośrodka skalno – gruntowego z wykorzystaniem wody jako filtrującego medium. System wodonośny jest przedstawiony w odpowiedniej skali jako obiekt laboratoryjny. Na modelu własności hydrogeologiczne ośrodka są rozłożone w przestrzeni, a ich wielkości odpowiadają występującym w systemie rzeczywistym (zachowanie skali geometrycznej, wysokości hydraulicznej, natężenia przepływu wody oraz skali czasu). Modele trudne do skonstruowania, wznios kapilarny może znacznie zaburzać wyniki.
Pytanie 5
Modele analogwe
zjawiska rozpatrywane są na zasadzie analogii od innych procesów łatwych do śledzenia w skali laboratoryjnej
Pytanie 6
Rodzaje modeli analogowych
modele płynu lepkiego,modele elektryczne,modele membranowe,modele hydrauliczne
Pytanie 7
Modele płynu lepkiego -
gdzie ruch wody w środowisku gruntowo – wodnym jest odwzorowany poprzez ruch cieczy lepkiej w wąskiej szczelinie. Należy tu zachować skale geometryczną, natężenia przepływu i czasu. Na podstawie przepuszczalności utworów wodonośnych dobiera się rodzaj cieczy i wymiary szczeliny. Istnieje możliwość stosowania tego modelu dla warunków ustalonych i nieustalonych, ciągłe rejestrowanie zmian w czasie i śledzenie linii prądu.
Pytanie 8
Modele elektryczne -
konstruowane na zasadzie podobieństwa filtracji wody do przepływu prądu elektrycznego. Wielkości opisujące przepływ prądu i przepływ wody można połączyć w pary, a liczbowe relacje między nimi wyznaczą skalę podobieństwa (Darcy Q=kFH/L; Ohm I=cU/I), która pozwala na przeliczenie uzyskanych wyników do wartości rzeczywistych. Wyróżniamy modele ciągłe – wykonane z papieru przewodzącego lub elektrolitu i dyskretne – z podziałem na bloki obliczeniowe, system jest reprezentowany przez elementy opornościowe (rezystory) i pojemnościowe (kondensatory).
Pytanie 9
Modele membranowe -
wykorzystują podobieństwo pomiędzy odkształceniem membrany a zmianą układu zwierciadła wód podziemnych.
Pytanie 10
Model hydrauliczny -
wykorzystuje podobieństwo pomiędzy laminarnym przepływem wody w ośrodku grunto-wym, a ruchem cieczy w systemie naczyń połączonych rurkami o odpowiednio dobranych oporach hydraulicznych. Model umożliwia odwzorowanie warunków nieustalonych z za-chowaniem skali czasu i wysokości.
Pytanie 11
Model numeryczny
jest wykonywany w oparciu o programy obliczeniowe. W modelu struktura wodonośna jest odwzorowana przez bloki obliczeniowe. Modele numeryczne wykorzystują matematyczny zapis przepływu strumienia filtracyjnego w postaci równań różniczkowych wraz z narzuconymi warunkami brzegowymi. Modele numeryczne mogą być szeroko stosowane, nie są ograniczone przez typ granic zewnętrznych, warunki początkowe czy charakterystykę parametryczną ośrodka wodonośnego. Modele cechują się elastycznością stosowania i umożliwiają wprowadzanie zmian i realizację różnych scenariuszy rozwiązań.

Powiązane tematy