Fiszki

Powstania narodowowyzwoleńcze w XIX wieku.

Test w formie fiszek powodzenia!
Ilość pytań: 33 Rozwiązywany: 5452 razy
Podporucznik, założyciel tajnego sprzysiężenia podchorążych, inicjator Powstania Listopadowego.
Piotr Wysocki
pierwszy dyktator powstania listopadowego
Józef Chłopicki
Założyciel Hotelu lambert,
Adam Jerzy Czartoryski
założyciel komitetu narodowego polski
Joachim Lelewel
twórca liberalnej konstytucji królestwa polskiego
Adam Jerzy Czartoryski
Dowodził biwtami pod białołęką i warszawą
Jan Krukowiecki
generał. Od 1807 w wojsku Księstwa Warszawskiego, uczestnik kampanii 1809 i 1812. W armii Królestwa Polskiego w kwatermistrzostwie generalnym, następnie wykładowca taktyki i fortyfikacji. 1822-1824 opracował projekt budowy Kanału Augustowskiego. Współzałożyciel Towarzystwa Patriotycznego (1821), więziony (1826-1829). W czasie Powstania Listopadowego podkomendant twierdzy Zamość, następnie kwatermistrz generalny Sztabu Głównego i dowódca korpusu inżynierów, w dniach 16-17 sierpnia 1830 naczelny wódz Powstania Listopadowego. Wybitny strateg, rzecznik zdecydowanych działań zaczepnych. Autor planów wojny z Rosją, częściowo wykorzystanych przez generała J. Skrzyneckiego. Dowodził w wygranej bitwie pod Iganiami (10 kwietnia 1831). Po upadku powstania w latach 1832-1833 na zesłaniu w Wiatce. 1834 powrócił do Królestwa Polskiego.
Ignacy Prądzyński
polski generał, wódz naczelny w Powstaniu Listopadowym. W wojsku polskim od 1806, brał udział w wojnie z Austrią 1809. 1812 uczestnik kampanii moskiewskiej Napoleona I, odznaczył się w bitwie pod Możajskiem. 1812-1814 brał udział w walkach armii francuskiej na terenie Niemiec i Francji. Od 1815 w wojsku Królestwa Polskiego, awansował do stopnia pułkownika. 1825 zasiadał w sądzie wojskowym rozpatrującym sprawę oficerów - członków Towarzystwa Patriotycznego. Podczas powstania listopadowego dowodził brygadą, następnie dywizją piechoty. Wyróżnił się w bitwach pod Dębem Wielkim i Grochowem. Po bitwie grochowskiej, 26 lutego 1831 powołany przez sejm na stanowisko naczelnego wodza. Nie wierzył w zwycięstwo, próbował rokować z feldmarszałkiem Iwanem Dybiczem. Unikał decydującej bitwy, niwecząc plan strategiczny opracowany przez szefa sztabu generła Ignecego Prądzyńskiego. Osobiście odpowiedzialny za klęskę armii polskiej pod Ostrołęką (26 maja 1831). 12 sierpnia 1831 odwołany ze stanowiska naczelnego wodza, pięć dni później wydalony z wojska. Do 1839 przebywał na emigracji, m.in. organizował armię belgijską. Po powrocie osiadł w Krakowie.
Jan Skrzynecki
polski generał. Absolwent Szkoły Rycerskiej w Warszawie. W powstaniu kościuszowskim (1794) podporucznik kawalerii narodowej, brał udział m.in. w obronie Warszawy i w wyprawie wielkopolskiej Jan Henryk Dąbrowskiego. Po klęsce powstania w służbie pruskiej (1799-1811), następnie w wojsku Księstwa Warszawskiego. Uczestnik wyprawy moskiewskiej 1812, pod Możajskiem stracił nogę i został wzięty do niewoli. 1813 zwolniony. W Królestwie Polskim od 1815 dyrektor Arsenału i od 1820 komendant Szkoły Aplikacyjnej. W Powstaniu Listopadowym szef Wydziału Artylerii Komisji Rządowej Wojny i dowódca artylerii garnizonu warszawskiego. Zginął 6 listopada w czasie rosyjskiego natarcia, dowodząc obroną reduty na Woli.
Józef Sowiński
Przywódcy Kaliszan
Wincenty i Bonawentura Niemojowscy
założył Wolnomularstwo Narodowe
Walerian Łukasiński
Założyciele Towarzystwa Filomatów
Tomasz Zan
Adam Mickiewicz
Walerian Łukasiński
Juliusz Słowacki
Tomasz Zan
Adam Mickiewicz
radykalny program, Polska może sie odrodzic w wyniku obejmujacego wszystkie zabory powstania zbrojnego, znacząca role odegrają chłopi
Towarzystwo Demokratyczne Polskie
polacy w anglii, lewicowy program, polska upadła przez szlachte, czyj to program
Gromady ludu polskiego
wyslannicy emigracji
emisariusze
przewodzacy stowarzyszenia ludu polskiego
Seweryn goszczyński
karol libelt kierował
centralizacją poznańską
związek plebejuszy
walenty stefański
zwiazek narodu polskiego
Henryk Kamieński
ksiądz nawołujący chłopóów do walki
piotr ściegienny

Powiązane tematy

Inne tryby