Pytania i odpowiedzi

Taenia Aurea 2015 T1

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 110 Rozwiązywany: 11462 razy
Pytanie 21
20. Objawy związane z lokalizacją wągrów np. w mózgu lub oku obserwuje się w przebiegu zarażenia:
D. Taenia solium
Pytanie 22
21. Obecność pojedynczych nabłonków i więcej niż 25 neutrofili w polu widzenia stwierdzona podczas obserwacji mikroskopowej preparatu wykonanego z plwociny u pacjenta z podejrzeniem zapalenia płuc potwierdza:
przydatność diagnostyczną badanego materiału
Pytanie 23
Pytania 22-25 U 49-letniego pacjenta hospitalizowanego uprzednio przez 5 dni w oddziale kardiologii w celu diagnostyki choroby niedokrwiennej serca przeprowadzono operację z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego. W oddziale chirurgii w 4 dobie po zabiegu wystąpiła gorączka 39,8C, dreszcze oraz kaszel z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej plwociny. Lekarz prowadzący zlecił pobranie plwociny na posiew, z której na podłożu Chapmana nie uzyskano wzrostu, na podłożu Mc Conkey'a pojawiły się duże śluzowe różowe kolonie, a na agarze z krwią uzyskano wzrost 3 różnych rodzajów kolonii z dominacją kolonii śluzowych. Morfologia krwi wykazała 14000/mm3 leukocytów (norma 4000-12000). Dodatkowo wykonano zdjęcie radiologiczne płuc, na podstawie którego rozpoznano zapalenie górnego płata płuca lewego.
Pytanie 24
22. W tym przypadku za objawy najprawdopodobniej odpowiada:
K. pneumoniae
Pytanie 25
23. Pacjentowi podano ceftriaxon (cefalosporyna III generacji) nie uzyskując w ciągu 3 następnych dni terapii poprawy stanu klinicznego. Za brak poprawy klinicznej najprawdopodobniej odpowiada mechanizm oporności związany z:
ESBL
Pytanie 26
W czwartej dobie hospitalizacji przy braku poprawy klinicznej pobrano materiał z dolnych dróg oddechowych wykorzystując bronchoskopię i wymaz szczoteczkowy i uzyskano wzrost bakterii w mianie 104 jednostek tworzących kolonię/ml (CFU/ml). W tym przypadku wynik badania:
potwierdza zapalenie płuc
Pytanie 27
25. W tym przypadku doszło do:
zakażenia szpitalnego na oddziale chirurgii bez wcześniejszego związku z pobytem na oddziale kardiologii
Pytanie 28
26. Najczęstszą postacią kliniczną zakażeń związanych z opieką medyczną jest:
zakażenie układu moczowego
Pytanie 29
Pytania 27-29 65-letni hodowca koni doznał złamania otwartego kości piszczelowej i strzałkowej wraz z urazem tkanek miękkich lewego podudzia. Pacjenta skierowano na oddział ortopedii, gdzie w trakcie zabiegu operacyjnego zespolono fragmenty kości. Pacjent otrzymał pooperacyjną profilaktykę antybiotykową - cefazolina 2 g dożylnie (cefalosporyna I generacji). W pierwszej dobie w miejscu złamania pojawił się ból, szybko narastający obrzęk oraz surowiczy płyn o różowym kolorze.
Pytanie 30
27. W tym przypadku najprawdopodobniej doszło do zakażenia:
C. perfringens
Pytanie 31
28. W wyżej wymienionym przypadku istotne znaczenie dla rozpoznania ma:
wynik preparatu bezpośredniego
Pytanie 32
29. W tym wypadku:
ryzyko zakażenia innych pacjentów jest znikome
Pytanie 33
30. Szczepionka stosowana w swoistej profilaktyce zakażeń Streptococcus pneumoniae zawiera:
antygeny wielocukrowe otoczki bakteryjnej
Pytanie 34
Pytania 31-32 Do lekarza rodzinnego zgłosiła się matka z 5-letnim synem u którego od 2 dni utrzymuje się gorączka 39,4C, duszność, chrypka oraz suchy uporczywy kaszel. Po osłuchaniu dziecka lekarz rozpoznał zapalenie krtani i tchawicy. U dziecka wykonano wszystkie szczepienia obowiązkowe zgodnie z kalendarzem szczepień. Wynik badania CRP - 4,5 mg/dl (norma do 5 mg/dl).
Pytanie 35
31. W tym przypadku doszło najprawdopodobniej do:
zakażenia wirusowego górnych dróg oddechowych
Pytanie 36
32. W tym przypadku należy rozpocząć
leczenie objawowe
Pytanie 37
Pytania 33-34 U 35-letniej kobiety w 4 tygodniu po przeszczepie wątroby pojawiła się duszność, szybkie męczenie, temperatura 38,2C oraz suchy kaszel. Zastosowano leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym, nie uzyskując poprawy. Pobrano materiał z dolnych dróg oddechowych wykorzystując bronchoskopię i wymaz szczoteczkowy, z którego nie uzyskano wzrostu bakterii. Badający lekarz zlecił RTG płuc, które wykazało obraz "mlecznej szyby".
Pytanie 38
33. W tym przypadku doszło najprawdopodobniej do zakażenia:
P. jiroveci
Pytanie 39
34. W tym przypadku celem mikrobiologicznego potwierdzenia zakażenia należy:
pobrać wymaz spod nagłośni i zabarwić metodą Giemzy
Pytanie 40
35. Alkohole nie wykazują aktywności wobec:
[...] bakterii

Powiązane tematy