Strona 1

I termin'19

Pytanie 1
Glikogenina jest:
D. Kompetycyjnym inhibitorem kompleksu II łańcucha oddechowego
C. Związkiem rozprzęgającym fosforylację oksydacyjną
A. Białkiem umożliwiającym rozpoczęcie syntezy nowego łańcucha glikogenu
B. Substratem do syntezy glikozaminoglikanów
Pytanie 2
Zaznacz prawidłową odpowiedź dotyczącą następujących stwierdzeń: I. Substancjami o działaniu antyoksydacyjnym w organizmie człowieka są witamina E, glutation i dysmutaza ponadtlenkowa II. Kobalt, żelazo, fluor i lit mogą działać jako grupa prostetyczna enzymów III. Wchłanianie cynku zachodzi z wykorzystaniem kwasu pikrynowego IV. Niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe wykorzystywane są w organizmie człowieka do syntezy fosfolipidów oraz eikozanoidów V. Cytochromy to hemoproteiny zawierające w swojej strukturze jony Fe3+:
C. Prawdziwe: 3,4,5; fałszywe: 1,2 /nie wiem tylko czy ta 5 pasuje bo jak hemoproteiny to mają Fe2+ a nie Fe3+ czemu w 1 jest fałsz? no w sumie dobre pytanie 1 to prawda. Ale 3 to fałsz - kwas o który się rozchodzi to pikolinowy, nie pikrynowy. 5 to też fałsz bo Fe2+ a nie Fe3+. 4 też źle - Eikozanoidy są z (nienasyconego) arachidonowego lub innego PUFA. Zatem odpowiedzią jest B, nie C.
B. Prawdziwe: 1; fałszywe: 3 i 5
D. Prawdziwe: 1,4 ; fałszywe 2,5
A. Prawdziwe: 1,5; fałszywe: 3
Pytanie 3
Wybierz zdanie prawdziwe dotyczące apolipoproteiny E: I. Genotyp E2/E2 jest przyczyną hiperlipoproteinemii typu III II. Izoformy można rozdzielić metodą ELISA III. Genotyp E4/E4 zwiększa ryzyko choroby Alzheimera IV. Genotyp E4/E4 jest najczęściej występującym genotypem w populacji
1,3
1,2,3
1,2,3,4
2,4
Pytanie 4
4. U pacjenta występuje nadciśnienie, skłonność do hipokaliemii oraz obrzęki związane z retencją sodu. Dokładny wywiad wykazał, że pacjent stosuje ziółka zawierające w swoim składzie Lukrecję gładką. Występujące objawy są najprawdopodobniej:
A. Niedoborem aldosteronu, który może być wywołany hamującym działaniem wyciągu z lukrecji na jego biosyntezę.
D. Nadmiernym stężeniem aldosteronu, który nie może być katabolizowany ze względu na inhibujące działanie kwasu glicerytynowego.
B. Zawarte w lukrecji alkaloidy mają bezpośrednio pobudzające działanie na receptor dla mineralokortykoidów, gdyż zawierają kwas glicerytynowy, będący analogiem strukturalnym aldosteronu
C. Efektem hamującego działania zawartego w lukrecji kwasy glicerytynowego 11 na b-dehydrogenazę hydroksysteroidową, w efekcie czego kortyzon może pobudzać receptor dla mineralokortykoidów
Pytanie 5
Bakterie fagocytowane przez granulocyty muszą następnie zostać unieszkodliwione. Do tego procesu granulocyty wykorzystują reaktywne formy tlenu. Które z wymienionych poniżej ROS są najistotniejsze w tym procesie:
D. Nadtlenek wodoru i kwas chlorowy (I
C. Rodnik hydroksylowy i kwas chlorowy (I)
B. Rodnik hydroksylowy i anionorodnik ponadtlenkowy
A. Nadtlenek wodoru i anionorodnik ponadtlenkowy
Pytanie 6
. Zdolność wątroby do regulacji glikemii jest kluczowa dla przeżycia. Jednak użycie kwasów tłuszczowych do syntezy glukozy jest niemożliwe. Wybierz odpowiedź najlepiej wyjaśniającą przyczynę tego faktu:
A. Reakcje kataboliczne i anaboliczne nigdy nie zachodzą jednocześnie
C. Acetylo-CoA pochodzący z kwasów tłuszczowych jest inhibitorem konwersji pirogronianu do szczawiooctanu to? raczej acetylo-CoA pobudza karboksylazę pirogronianową
D. Oba atomy węgla acetylo-CoA pochodzące z kwasów tłuszczowych są uwalniane jako CO2, w cyklu Krebsa.
B. Utlenianie kwasów tłuszczowych ma miejsce w mitochondrium, a glukoneogeneza ma miejsce w cytozolu
Pytanie 7
W procesie syntezy kolagenu typu III wiązania disiarczkowe powstają w
D. Pomiędzy łańcuchami peptydowymi tworzącymi strukturę trihelikalną
B. Nie powstają na żadnym etapie syntezy kolagenu typu III
C. W wiązaniach krzyżowych
A. Propeptydach
Pytanie 8
Stosowanie podczas ciąży warfaryny, która jest inhibitorem przemian jednej z witamin może prowadzić do:
C. Wad cewy nerwowej u płodu
B. Anomalii kostnych u płodu
D. Mitochondrialnych zaburzeń w łańcuchu oddechowym u płodu
A. Zaburzeń wzroku powstałych na etapie płodowym

Powiązane tematy