Fiszki

terminologia, pojęcia z historii sztuki CHRZEŚCIJAŃSTWO powtórka przed maturą!

Test w formie fiszek Test sprawdzający wiedzę z terminologii chrześcijaństwa.<br/><br/><br/>Pojęcia, które wystąpią w teście<br/>baptysterium, bazylika, chrzcielnica, cubiculum, katakumby, kolumbarium, martyrium, mauzoleum, narteks, orant, pastoforia, sarkofag
Ilość pytań: 12 Rozwiązywany: 2576 razy
Grób we wczesnochrześcijańskich katakumbach.
cubiculum
Saint Apollinare in Classe, detal z apsydy z dekoracjami mozaikowymi.

W sztuce przedstawienie mężczyzny lub kobiety stojących ze wzniesionymi rękami, w pozie modlitewnej.
orant
W architekturze wczesnego chrześcijaństwa, bizantyjskiej oraz w okresie wczesnośredniowiecznym, kryty przedsionek przy przedniej (frontowej) ścianie kościoła.
Powstał z podcienia otaczającego dziedziniec przed kościołem. Przeznaczony był przede wszystkim dla katechumenów i pokutników. W architekturze romańskiej został przekształcony w kruchtę.
narteks
... Z PIASKOWCA. PARAFIA Ś. TRÓJCY W BYTOMIU.




Zbiornik na wodę święconą używaną do sakramentu chrztu, ustawiony w kościele. W zachodniej i środkowej Europie od XII wieku obowiązuje ... typu kielichowego, złożona z trzech głównych części: czaszy, czyli zbiornika na wodę, trzonu, często z nodusem, oraz bazy: kształt czaszy i bazy bywa okrągły lub wielokątny;
chrzcielnica
Współczesny widok ... św . Kaliksta w Rzymie

Nazwa pochodzi od miejsca przy Via Appia w pobliżu Rzymu, gdzie nastąpiło zawalenie terenu ponad podziemnymi korytarzami cmentarza. Cmentarz podziemny (starożytny etruski, rzymski, żydowski i starochrześcijański) w postaci nieregularnie rozplanowanego systemu korytarzy biegnących zazwyczaj w kilku kondygnacjach, rozgałęziających się, rozszerzających w komory, wydrążonych głęboko w ziemi.
katakumby
... w Oakland

Budowla sepulkralna (cmentarna), występująca wyłącznie w Rzymie w I-III w. n.e., spełniająca rolę zbiorowego grobowca-cmentarza dla kilkuset zmarłych; była to najczęściej podziemna budowla na planie prostokąta, czasem bardzo rozbudowana, nieraz kryta nadziemną kopułą; w ścianach wewnętrznych umieszczano nisze ułożone w piętrowe rzędy: w każdej niszy mieściło się 1-4 urn z prochami, ponad niszami lub pod nimi przybijano marmurowe tabliczki z imionami zmarłych; w dużych niszach parterowych ustawiano sarkofagi. Ściany i sufity zdobiono freskami i stiukami.
kolumbarium
... Sant'Apollinare in Classe w Rawennie

W architekturze chrześcijańskiej kościół wielonawowy, o nawie środkowej wyższej od bocznych, posiadający okna ponad dachami naw bocznych.
bazylika
... Juniusa Bassusa z Muzeum Laterańskiego w Rzymie

Ozdobna trumna, zwykle w kształcie skrzyni, wykonywana głównie z kamienia, metalu, drewna lub gliny, pokrywana dekoracją malarską lub rzeźbiarską
sarkofag
... Santa Constanza w Rzymie

Wielki monumentalny grobowiec; najczęściej w formie wolno stojącej budowli bogato zdobionej dekoracją rzeźbiarską i architektoniczną. Niekiedy nazwa nadawana kaplicy grobowej.
mauzoleum
plan kościoła San Vitale w Rawennie,

W kościołach wczesnochrześcijańskich dwa małe pomieszczenia w prezbiterium przylegające symetrycznie do boków apsydy. Była dwudzielną zakrystią przeznaczoną na przygotowanie naczyń i szat liturgicznych (prothesis) oraz początkowo przestrzeń dla diakonów, później na przechowywanie przedmiotów liturgicznych (diakonikon).
pastoforia
... Arian w Rawennie

Budowla wznoszona przez chrześcijan, przeznaczona do ceremonii chrztu, zazwyczaj usytuowana w pobliżu kościoła; Zazwyczaj wolno stojący budynek; Najczęściej budynek centralny, którego jednoprzestrzenne wnętrze kryte jest zazwyczaj kopułą; pośrodku zagłębiony w posadzkę basen chrzcielny ze stągwią na wodę święconą, bądź kamienna chrzcielnica na cokole, niekiedy kryta osobnym daszkiem.
baptysterium
Budowla o charakterze sakralnym poświęcona męczennikowi. Zazwyczaj kryje ona jego grób lub związane z nim relikwie. Ten rodzaj budowli był charakterystyczny dla sztuki wczesnochrześcijańskiej.
martyrium

Powiązane tematy

Inne tryby