Fiszki

PT egz 3

Test w formie fiszek
Ilość pytań: 8 Rozwiązywany: 1265 razy
Różnica między kodami FEC blokowymi i splotowymi
Kody FEC blokowe operują na dużych blokach danych kilka-kilkaset bajtów. Kody FEC splotowe operują na danych szeregowych, kilka bitów.
Na czym polega komutacja pakietów?
Komutacja pakietów polega na podzieleniu wiadomości na pakiety a następnie wysłaniu ich do węzła docelowego sieci różnymi trasami (trasa każdego pakietu nie zależy od trasy pozostałych)
Cechy komutacji pakietów
- odporność na uszkodzenia sieci (uszkodzone urządzenia są po prostu omijane) -możliwość docierania pakietów w przypadkowej kolejności (ze względu na różne ścieżki transmisji) -opóźnienia związane z buforowaniem pakietów w routerach -duża przepustowość efektywna sieci
Na czym polega komutacja łączy?
Komutacja łączy (komutacja kanałów) to czynność polegająca na zestawieniu kanału transmisyjnego i zarezerwowaniu go na zestawieniu kanału transmisyjnego i zarezerwowaniu go na czas połączenia dla dwóch danych urządzeń końcowych. Po zakończeniu połączenia kanał zwalnia się i może być wykorzystany dla całkiem innych urządzeń.
Na czym polega system z rozproszonym widmem z przeskakiwaniem częstotliwości?
Sygnał transmitowany jest w szerokim paśmie częstotliwości - setki do tysięcy razy szerszym niż minimalne pasmo potrzebne do jego wysłania w przypadku konwencjonalnych metod. W efekcie, energia transmitowanego sygnału jest rozproszona na szerokie spektrum. Z tego powodu emitowana moc jest niska w każdym wąskim wycinku tego pasma i jest znacznie niższa niż w przypadku systemów konwencjonalnych. Przeskakiwanie częstotliwości polega na szybkim przełączaniu nośnej między wieloma kanałami częstotliwościowymi z użyciem ciągu pseudoprzypadkowego znanego zarówno nadajnikowi jak i odbiornikowi.
Rola abonenckiego zespołu liniowego w centralach telekomunikacyjnych
Abonenckie zespoły liniowe pełnią następujące funkcje: -Bartery Feed - zasilanie pętli abonenckiej -Overvoltage Protection - zabezpieczenie przed przepięciami -Ringing - dzwonienie -Supervising - nadzór -Coding - kodowanie -Hybrid - rozgałęźnik -Testing - testowanie Dlatego abonencki zespół liniowy jest nazywany BORSCHT
Rola przełącznicy głównej w centralach telekomunikacyjnych
Przełącznica główna łączy linie abonenckie z częścią stacyjną (urządzeniami na centrali)
Różnica między sygnalizacją w szczelinie i poza szczeliną
Sygnalizacja w szczelinie czasowej - jest to metoda sygnalizacji w łączu cyfrowym. Stosowana jest w systemie PCM24. Do celów sygnalizacyjnych, w co szóstej ramce jest wykorzystywany ostatni, ósmy bit. Sygnalizacja poza szczeliną czasową - jest to metoda sygnalizacji w łączu cyfrowym. Stosowana jest w systemie PCM 30/32 gdzie każdemu kanałowi rozmownemu przyporządkowuje się stałą szczelinę, w której przenoszone zostają infromacje sygnalizujące. Mechanizm przyporządkowywania szczelin sygnalizujących kanałom przenoszącym dane rozmówne jest następujący: w 16. szczelinie kolejnej ramki zapisane są dane sygnalizacyjne w taki sposób iż pierwsze cztery bity szczeliny odnoszą się do kanału rozmównego o numerze równym numerowi ramki w wieloramce, natomiast pozostałe cztery bity odnoszą się do kanału którego numer jest o 15 większy niż numer danej ramki w wieloramce.

Powiązane tematy

#podstawy #telekomunikacji

Inne tryby