Strona 1

Barwienie mikroorganizmów

Pytanie 1
Barwienie z wykorzystaniem zasadowych barwników anilinowych: błękit metylenowy, zieleń malachitowa, zieleń brylantowa, czerwień obojętna, fiolet krystaliczny to barwienie pozytywne czy negatywne?
Pytanie 2
Oznaczanie przeżywalności drożdży to barwienie przyżyciowe czy barwienie preparatów utrwalonych?
Pytanie 3
Barwienie z wykorzystaniem kilku barwników, w którym zabarwieniu ulega zarówno komórka lub jej elementy jak i tło preparatu
Pytanie 4
Polega na zastosowaniu minimum dwóch barwników w celu
zabarwienia komórek na różne kolory lub zabarwienia struktur
wewnątrzkomórkowych np. przetrwalników i całych komórek.
Pytanie 5
W wyniku tej metody barwienia bakterie Gram-ujemne barwią się na kolor różowy, a bakterie Gram-dodatnie na kolor fioletowy.
Pytanie 6
Ściana komórkowa których bakterii jest złożona z 40 warstw mureiny? Gram-dodatnich czy gram-ujemnych?
Pytanie 7
Fiolet krystaliczny, płyn Lugola, odbarwiacz i safranina są wykorzystywane w metodzie...?
Pytanie 8
Łatwo penetruje przez ścianę komórkową i błonę cytoplazmatyczną bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich wnikając do wnętrza komórki.
fiolet krystaliczny
płyn Lugola
Pytanie 9
Jest przykładem barwienia pozytywnego złożonego. Pozwala na zabarwienie przetrwalników wewnątrz komórki bakterii. Polega na naniesieniu na utrwalony preparat mikrobiologiczny wodnego roztworu zieleni malachitowej, a następnie kilkukrotnym podgrzaniu szkiełka podstawowego w płomieniu palnika do zagotowania barwnika.
Pytanie 10
Ma na celu uwidocznienie bezbarwnej otoczki bakteryjnej pokrywającej na zewnątrz zabarwioną komórkę wegetatywną na tle barwnego tła preparatu.

Powiązane tematy