Biologia: Barwienie mikroorganizmów

Metody barwienia w dużym skrócie

Statystyki testu
nata452

Pytania zawarte w teście

Barwienie z wykorzystaniem zasadowych barwników anilinowych: błękit metylenowy, zieleń malachitowa, zieleń brylantowa, czerwień obojętna, fiolet krystaliczny to barwienie pozytywne czy negatywne?
Oznaczanie przeżywalności drożdży to barwienie przyżyciowe czy barwienie preparatów utrwalonych?
Barwienie z wykorzystaniem kilku barwników, w którym zabarwieniu ulega zarówno komórka lub jej elementy jak i tło preparatu
Polega na zastosowaniu minimum dwóch barwników w celu
zabarwienia komórek na różne kolory lub zabarwienia struktur
wewnątrzkomórkowych np. przetrwalników i całych komórek.
W wyniku tej metody barwienia bakterie Gram-ujemne barwią się na kolor różowy, a bakterie Gram-dodatnie na kolor fioletowy.
Ściana komórkowa których bakterii jest złożona z 40 warstw mureiny? Gram-dodatnich czy gram-ujemnych?
Fiolet krystaliczny, płyn Lugola, odbarwiacz i safranina są wykorzystywane w metodzie...?
Łatwo penetruje przez ścianę komórkową i błonę cytoplazmatyczną bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich wnikając do wnętrza komórki.
Jest przykładem barwienia pozytywnego złożonego. Pozwala na zabarwienie przetrwalników wewnątrz komórki bakterii. Polega na naniesieniu na utrwalony preparat mikrobiologiczny wodnego roztworu zieleni malachitowej, a następnie kilkukrotnym podgrzaniu szkiełka podstawowego w płomieniu palnika do zagotowania barwnika.
Ma na celu uwidocznienie bezbarwnej otoczki bakteryjnej pokrywającej na zewnątrz zabarwioną komórkę wegetatywną na tle barwnego tła preparatu.