Strona 2

Komórka - metabolizm

Pytanie 9
(...) jest ciągiem zachodzących w cytoplazmie r-cji metabolicznych, w których wyniku dochodzi do rozkładu glukozy i wytworzenia pirogronianu. Pozwala na wytworzenie ATP kosztem degradacji glukozy. Powstające produkty i energetyka tego procesu zależą od tego, czy proces zachodzi w warunkach tlenowych czy beztlenowych. Mowa o:
Pytanie 10
Powstały podczas glikolizy pirogronian ulega oksydacyjnej dekarboksylacji. Dzieie się to wewnątrz matriks mitochondrialnej w tzw. r-cji pomostowej, która stanowi etap pośredni między glikolizą, a opisywanym cyklem. Cykl ten dostarcza energii z przemian cukrów, tłuszczów i aminokwasów i wytwarza metabolity pośrednie. Mowa o cyklu:
Pytanie 11
(...) w jego skład wchodzą cztery kompleksy białkowe. Trzy z nich są pompami protonowymi transportującymi protony z matriks do przestrzeni międzybłonowej mitochondrium.
Pytanie 12
Łączność między kompleksami białkowymi w łańcuchu oddechowym zapewniają dwa przenośniki elektronów:
ubichinon
cytochrom C
polisom
nukleosom
Pytanie 13
(...) to proces utleniania kw. tłuszczowych, zaczynający się od ich aktywacji zachodzącej na zewnętrznej błonie mitochondrium.
Pytanie 14
Aktywowane kwasy tłuszczowe w procesie B-oksydacji przenoszone są do matriks mitochondrium z wykorzystaniem: (odp. w l. poj.)
Pytanie 15
Końcowym produktem utlenienia kwasu tłuszczowego:
Pytanie 16
Aminokwasy nie są magazynowane. Jeżeli nie służą jako substraty do syntezy białek, to podlegają przemianom:
deaminacji
dostarczającej alfa-ketokwasów
dekarboksylacji
dostarczającej amin

Powiązane tematy

#komórka #metabolizm #biologia