Pytania i odpowiedzi

Mikrobiologia 2018 t2

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Mikrobiologia
Ilość pytań: 100 Rozwiązywany: 4893 razy
Pytanie 1
Wskaż mechanizm działania ryfampicyny:
hamuje polimerazę RNA zależną od DNA
Pytanie 2
Podział paciorkowców Beta-hemolizujących na grupy wg Lancefield’a jest oparty o różnice w budowie:
wielocukru C
Pytanie 3
U 1,5 rocznej dziewczynki stwierdzono objawy infekcji dróg oddechowych nasilających się zwłaszcza w nocy ciężkie trwające do kilku minut napady kaszlu, w trakcie ataków kaszlu dziecko wydawało dźwięki podobne do piania i świstu. Napady kaszlu prowadziły do wyczerpania organizmu, wymiotów, bezdechu, drgawek. Matka poinformowała lekarza, że dziecko nie otrzymało obowiązkowych szczepień profilaktycznych. U dziewczynki najprawdopodobniej doszło do rozwoju:
krztusiec
Pytanie 4
U 47-letniego mężczyzny w 7 dniu po chirurgicznym zespoleniu złamania szyjki kości udowej, zauważono ropny wysięk i zaczerwienienie skóry wzdłuż linii cięcia, linia była ocieplona, napięta. Pacjent gorączkował. Lekarz stwierdził, żę rozwinęło się zakażenie miejsca operowanego. Z pobranego materiału do badania (z rany pooperacyjnej) wyhodowano Gram-+, katalazo-dodatnie, koagulazo-dodatnie, ziarenkowce. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za opisane zakażenie jest:
S. aureus
Pytanie 5
U 47-letniego mężczyzny w 7 dniu po chirurgicznym zespoleniu złamania szyjki kości udowej, zauważono ropny wysięk i zaczerwienienie skóry wzdłuż linii cięcia, linia była ocieplona, napięta. Pacjent gorączkował. Lekarz stwierdził, żę rozwinęło się zakażenie miejsca operowanego. Z pobranego materiału do badania (z rany pooperacyjnej) wyhodowano Gram-+, katalazo-dodatnie, koagulazo-dodatnie, ziarenkowce. Zakażenie to jest:
zakażeniem związanym z opieką zdrowotną
Pytanie 6
U 47-letniego mężczyzny w 7 dniu po chirurgicznym zespoleniu złamania szyjki kości udowej, zauważono ropny wysięk i zaczerwienienie skóry wzdłuż linii cięcia, linia była ocieplona, napięta. Pacjent gorączkował. Lekarz stwierdził, żę rozwinęło się zakażenie miejsca operowanego. Z pobranego materiału do badania (z rany pooperacyjnej) wyhodowano Gram-+, katalazo-dodatnie, koagulazo-dodatnie, ziarenkowce. Wykonany antybiogram dla wyizolowanego w opisywanym przypadku etiologicznego wykazał, że szczep jest metycylinooporny. Który lek może być zastosowany do leczenia?
wankomycyna
Pytanie 7
Legionella pneumophila (wskaż informację/e prawdziwą/e):
wszystkie informacje są prawdziwe
Pytanie 8
Szczepionkę atenuowaną stosuje się w profilaktyce zakażenia:
VZV
Pytanie 9
50-letni hodowca trzody chlewnej zgłosił się do lekarza z ostro odgraniczonym sinoczerwonym, bolesnym rumieniem, rozszerzającym się z grzbietu dłoni na palce. Chory odczuwał mocny świą. Chorobie towarzyszyła gorączka i złe samopoczucie. Która z wymienionych bakterii może najprawdopodobniej być odpowiedzialne za to schorzenie:
Erysipelothrix rhusiopathiae
Pytanie 10
Wskaż informację nieprawdziwą dotyczącą Helicobacter pylori:
d w diagnostyce nie stosuje się metod hodowlanych
Pytanie 11
jaki jest główny mechanizm działania egzotoksyny wytwarzanej przez Vibrio cholerae:
stymulacja wzrostu aktywności cyklazy adenylowej
Pytanie 12
Zakażeniom o etiologii wirusowej można zapobiegać stosują profilaktykę swoistą(wskaż prawdziwą informacje na temat szczepień)
szczepionka rekombinowana jest stosowana w profilaktyce zakażeń HPV
Pytanie 13
immunizację bierną stosuje się w profilaktyce:
A, B i C
Pytanie 14
które stwierdzenie dotyczące gronkowców jest prawidłowe:
gronkowce należące do grupy koagulazo-ujemnych mogą być czynnikami etiologicznymi zakażeń oportunistycznych
Pytanie 15
kolistyna należy do:
polimyksyn
Pytanie 16
Wskaż informację nieprawdziwą dotyczącą szczepów HLAR (+):
skuteczną opcją terapeutyczną wobec szczepów HLAR (+) jest terapia skojarzona ampicyliną z gentamycyną
Pytanie 17
U 74-letniego mężczyzny, pacjenta oddziału intensywnej opieki medycznej, mechanicznie wentylowanego rozwinęło się zapalenie płuc o etiologii Acinetobacter baumannii. Który z wymienionych antybiotyków może zostać wykorzystany w terapii u tego pacjenta:
żadyn z tych
Pytanie 18
Mężczyzna leczony z powodu rzeżączki ceftriaksonem, zgłosił się do lekarza ponownie po 10 dniach z powodu bólu przy oddawaniu moczu oraz niewielkiej ilości wydzieliny z cewki moczowej. Najbardziej prawdopodobną przyczyną opisanych dolegliwości jest:
niegonokokowe zapalenie cewki moczowej/
Pytanie 19
Mężczyzna leczony z powodu rzeżączki ceftriaksonem, zgłosił się do lekarza ponownie po 10 dniach z powodu bólu przy oddawaniu moczu oraz niewielkiej ilości wydzieliny z cewki moczowej. Czynnikiem etiologicznym w tym przypadku moze byc:
Chlamydia trachomatis D-K
Pytanie 20
U 65-letniej kobiety pojawiły się bolesne pęcherzyki wzdłuż przebiegu 7,8 żebra lewego. Jaką diagnozę postawimy?
półpasiec

Powiązane tematy