Fiszki

Podstawy rachunkowości

Test w formie fiszek Kolos po 1 miesiącu nauki
Ilość pytań: 25 Rozwiązywany: 7954 razy
Co to rachunkowość?
Rachunkowosc definiuje kazde zdarzenie gospodarcze, pozwala na ocenę bądź rozwój, analize, ewidencje i interpretacje
"Rachunkowość jest to sformalizowany system zapisu zdarzeń gospodarczych w firmie, umożliwiający uzyskanie, przetwarzanie i prezentację informacji oraz podejmowanie decyzji."
Rachunkowosc jest uniwersalnym i elastycznym systemem informacyjno-kontrolnym odzwierciedlajacym dokonania i potencjal g.j.
Rachunkowosc definiuje kazde zdarzenie gospodarcze, pozwala na ocenę bądź rozwój, analize, ewidencje i interpretacje
"Rachunkowość jest to sformalizowany system zapisu zdarzeń gospodarczych w firmie, umożliwiający uzyskanie, przetwarzanie i prezentację informacji oraz podejmowanie decyzji."
Rachunkowosc jest uniwersalnym i elastycznym systemem informacyjno-kontrolnym odzwierciedlajacym dokonania i potencjal g.j.
Na czy polega uniwersalnosc rachunkowosci?
na mozliwosci stosowania w każdej jednostce( niezaleznie od wielkosci i rodzaju dzialania) oraz rownoczesnie pelni rozne funkcje
Na czym polega plastycznosc rachunkowosci?
Na mozlliwosci dostosowania jej regul do konkretnych warunkow danego podmiotu oraz dostosowaniu roznych informacji o roznym stopniu szczegolowosci.
podmiot rachunkowosci
Wszystkie jednostki gospodarcze zobligowane do prowadzenia rachunkowości np. przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki i zakłady budżetowe itp.
księgowa
Wszystkie jednostki gospodarcze zobligowane do prowadzenia rachunkowości np. przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki i zakłady budżetowe itp.
Podstawowe funkcje rachunkowosci
kontrolna - kontrola operacji i procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, kontrola majątku i kondycji finansowej, kontrola otrzymywanych dokumentów
Rachunkowość finansowa, czym ona jest?
systemem gromadzenia i przetwarzania informacji o stanach i procesach, które kształtują majątek przedsiębiorstwa.
Księgowość a rachunkowość
Księgowość obejmuje m.in.: prowadzenie ksiąg rachunkowych i przechowywanie dowodów księgowych Rachunkowość obejmuje m. in.: księgowość, inwentaryzację, wycenę, sprawozdawczość finansową itd.
Podstawy prawne od najwazniejszego.
1
Ustawa
2
Krajowe Standardy Rachunkowości
3
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej
4
Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości
Zasada memoriału
W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte przychody i obciążające ją koszty dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich spłaty.
Zasada ciągłości
polega na stosowaniu w kolejnych latach przyjętego sposobu postępowania, w celu zapewnienia porównywalności kolejnych okresów sprawozdawczych.
Zasada kontynuacji działania
zasada rachunkowości, zgodnie z którą zakłada się, że jednostka gospodarcza będzie kontynuowała swoją działalność w dającej się przewidzieć przyszłości oraz w niezmienionym istotnie zakresie.
Zasada istotności
wszystkie zdarzenia wpływające znacząco na działalność i sytuację finansową jednostki powinny być wykazane w sprawozdaniu finansowym. Jeśli natomiast ich waga jest nieznaczna, można je księgować w sposób uproszczony i pomijać w sprawozdaniu, o ile nie zniekształca to obrazu sytuacji majątkowo-finansowej danego podmiotu gospodarczego.
Zasada współmierności kosztów i przychodów.
koszty poniesione w celu osiągnięcia określonych przychodów muszą być ujęte w księgach rachunkowych w tym samym okresie rozrachunkowym, co osiągnięte przychody. Dotyczy to głównie kosztów bezpośrednich, np. kosztów wytworzenia sprzedanych wyrobów.
Zasada ostrożnej wyceny bilansowej
nakazuje wyceniać zasoby majątkowe jednostki i źródła ich pochodzenia, tak aby nie spowodować zniekształcenia wyniku finansowego.
Zasada periodyzacji
zakłada podział zdarzeń gospodarczych na przedziały czasowe, których dotyczą (oznacza ona ujmowanie działalności jednostek w wyznaczonych jednostkach czasu, np. rok obrotowy czy okres sprawozdawczy).
Zasada podmiotowości
polegająca na prowadzeniu rachunkowości w jednostkach gospodarczych określonych nazwą i wyodrębnionych pod względem majątkowym, organizacyjnym i prawnym. Każdą operację gospodarczą charakteryzujemy z punktu widzenia jej wpływu na sytuację majątkowo-finansową przedsiębiorstwa, w którym ta operacja zaistniała, tam jest też ewidencjonowana - księgowana (nie można księgować danej operacji w dwóch różnych podmiotach gospodarczych).
Zasada porównywalności
Zakłada możliwość dokonania porównań między jednostkami gospodarczymi, co z kolei wymaga ujednolicenia metod sporządzania i prezentowania sprawozdań finansowych
Zasada pomiaru w jednostkach pieniężnych
rachunkowości podlegają tylko te zdarzenia, które można zmierzyć w pieniądzu
Zasada kosztu historycznego
aktywa wprowadza się do ksiąg rachunkowych według wartości nabycia, czyli przy uwzględnieniu cen rynkowych występujących w procesie wymiany rynkowej
Budowa sprawozdania finansowego
BILANS, RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT, INFORMACJE DODATKOWE
aktywa
Kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych
Co to aport?
Kapitał wniesiony przez wlascicieli w postaci rzeczowej
Zobowiazania to:
wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki
Co to przychody i zyski?
– uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli
Co to koszty i straty?
uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli

Powiązane tematy

Inne tryby