Fiszki

EM 1

Test w formie fiszek
Ilość pytań: 67 Rozwiązywany: 2885 razy
Popyt niefunkcjonalny to popyt wynikający z oddziaływania efektów zewnętrznych na użyteczność. Użyteczność dobra zmienia się wraz ze zmianami zachowania innych konsumentów (naśladownictwo, demonstracja, snobizm, efekt Veblena)
NIE
TAK
TAK
Efekt snobizmu wiąże się z tym, że popyt na dane dobro zmienia się odwrotnie niż popyt większości konsumentów, odwrotnie niż popyt rynkowy. Efekt ten potocznie określany czasem bywa mieniem owczego pędu.
TAK
NIE
NIE
Jeżeli nabywcy oczekują wzrostu cen w przyszłości, wówczas zwiększają bieżący popy celem zgromadzenia odpowiednich zapasów. Często efekt ten przybiera postać samospełniającej się prognozy.
TAK
NIE
TAK
Wielkość sprzedaży Q maks przychody ze sprzedaży jednocześnie zawsze maksymalizuje też osiągany zysk ze sprzedaży.
TAK
NIE
NIE
Funkcja kosztów całkowitych Dana jest równaniem KC= 260 +2Q+Q2. w takiej sytuacji funkcja kosztów marginalnych może być zapisana jako mK=2+4Q
NIE
TAK
NIE
Zgodnie z zasadami rachunku Marginalnego Ekstremum przychodów ze sprzedaży znajduje się przy wielkości sprzedaży dla której marginalne przychody są większe od marginalnych kosztów
NIE
TAK
NIE
Matematycznym wyrazem funkcji marginalnych kosztów przedsiębiorstwa jest pierwsza pochodna funkcji kosztów całkowitych
NIE
TAK
TAK
Jeżeli elastyczność mieszana popytu Exy wynosi[-1.3] a dobra XiY są komplementarne wówczas spadek ceny dobra Y powoduje wzrost popytu na dobro X
NIE
TAK
TAK
Elastyczność cenowa popytu wynosi Ep=1,2, bieżąca cena P=13, a ilość sprzedawanych dóbr Q=125, opłaca się zmniejszyć cenę, by "ceteris paribus" osiągnąć wzrost masy uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży.
NIE
TAK
TAK
Współczynnik zmienności losowej dla jednego modelu wynosi We=11,5%, a dla drugiego We=12,5%,oznacza to , że model pierwszy lepiej opisuje analizowane zjawisko.
TAK
NIE
TAK
Optimum w sensie Pareto polega na tym, że osiągnięty został taki podział zasobów, którego nie można już poprawić nie pogarszając jednocześnie sytuacji któregokolwiek z podmiotów.
NIE
TAK
TAK
Zasada racjonalnego gospodarowania (zasada racjonalności) ujmowana bywa jako zasada najmniejszych nakładów, tzn. należy dążyć by dany efekt uzyskać przy jak najmniejszym poziomie nakładów.
NIE
TAK
TAK
W myśl zasady efektywności Koldora-Hicksa rozwiązanie jest efektywne, gdy występuje taki podział dóbr, którego nie można już poprawi nie pogarszając jednocześnie sytuacji któregokolwiek z podmiotów.
TAK
NIE
NIE
Funkcja kosztów marginalnych przedsiębiorstwa dana jest równaniem mK=120+1,4Q. Na jej podstawie można z całą stanowczością stwierdzić, że poziom jednostkowych kosztów zmiennych przed. Wynosi 1,4 a kosztów stałych 120
TAK
NIE
NIE
Analiza marginalna polega na tym, że rozpatrywane są niewielkie zmiany w rozpatrywanej decyzji i badany jest ich wpływ na oczekiwany wynik. Jeżeli zmiana poprawiła decyzję dokonywana jest kolejna w tym samym kierunku. Zmiany prowadzone są tak długo dopóki korzyści całkowite przewyższają koszty całkowite.
TAK
NIE
NIE
Generalnie im dane dobro posiada więcej substytutów tym popyt na nie jest mniej elastyczny
NIE
TAK
NIE
W przewidywaniu zdroworozsądkowym przesłanki i tok wnioskowania są oparte na doświadczeniu (brak reguł naukowych)
NIE
TAK
TAK
Prekognicja oznacza wiedzę o zdarzeniach przyszłych, której nie można wywieść z wiedzy aktualnej, wskazuje więc na związek pomiędzy przesłankami a konkluzjami.
TAK
NIE
NIE
Prognoza to osąd, który: jest sformułowany z wykorzystaniem dorobku nauki, odnosi się do określonej przyszłości, nie jest weryfikowany empirycznie i jest pewny z określonym prawdopodobieństwem.
NIE
TAK
NIE
Popyt rynkowy to zapotrzebowanie na dane dobro, za które nabywca gotowy jest zapłacić ustaloną na rynku cenę, dysponując odpowiednią sumą środków pieniężnych.
TAK
NIE
TAK

Powiązane tematy

Inne tryby